üzemanyag
Fotó: Rostás Szabolcs
Néhány banival csökkentették a benzin és a gázolaj árát kedden a romániai kőolajipari társaságok, amelyek azonban idén már hétszer drágítottak. Borítékolható viszont, hogy a közeljövőben ismét drágulni fog az üzemanyag.
2025. január 28., 16:112025. január 28., 16:11
2025. január 28., 16:202025. január 28., 16:20
A hazai töltőállomásoknál 2-3 banival lett olcsóbb az üzemanyag kedden. Az enyhe árcsökkentést a legnagyobb romániai kőolajipari társaság, a Petrom kezdte el, amelynél a standard benzin 3, míg a gázolaj 2 banival olcsóbb literenként az egy nappal korábbi állapothoz képest.
Más kutaknál azonban ennél drágábban lehet tankolni, a szintén osztrák tulajdonú OMV-nél most a standard benzin 7,50 lejbe, míg a gázolaj 7,68 lejbe kerül literenként.
Ebben az évben második alkalommal eszközöltek árleszállítást a romániai kőolajipari társaságok, a legutóbbi január 24-én történt, akkor a Petrom egyformán 4 banival csökkentette az üzemanyagok árát. Eközben viszont hétszer drágítottak a cégek, ennek következtében most mintegy 35-36 banival kerül többe a benzin és a gázolaj a december végi díjszabásokhoz képest.
Mint arról beszámoltunk, a legnagyobb, az év elején foganatosított drágulást az okozta, hogy 2025. január elsejétől több mint 25 százalékkal emelkedett az üzemanyagok jövedéki adója. Az ólommentes benzin esetében a jövedéki adó ezer literenként 2 019 lejről 2 528 lejre, míg a gázolaj esetében 1 850-ről 2 317 lejre nőtt.
Ismét drágították a benzint és a gázolajat a romániai kőolajipari társaságok, idén immár hatodjára. Az üzemanyag ára az év eleje óta több mint 30 banival emelkedett.
A különleges nyugdíjak reformja valószínűleg a harmadik deficitcsökkentő intézkedéscsomagban kap majd helyet – jelentette ki kedden Tánczos Barna RMDSZ-es miniszterelnök-helyettes az RFI műsorában.
Idén az Anghel Saligny program beruházási projekteknek csak 35 százaléka fog megvalósulni – jelentette be Ilie Bolojan miniszterelnök. A hatóságoknak és az építkezőknek máris jelezték mondták, hogy állítsák le a munkálatokat.
A politikai stabilitás az egyik legfontosabb mutató, amelyet a pénzpiacok, az Európai Bizottság, a partnerországok vagy a befektetők figyelembe vesznek az ország helyzetének megítélésekor – jelentette ki Ilie Bolojan kormányfő.
Az Eurostat hétfőn közzétett adatai szerint az idei első negyedévben az Európai Unióban és az euróövezetben egyaránt csökkent a GDP-arányos költségvetési hiány az előző három hónaphoz képest.
A központi költségvetési intézmények tartozása májusban 4,33 százalékkal 620,7 millió lejre nőtt az áprilisi 594,9 millió lejről – derül ki a pénzügyminisztérium vasárnap közzétett adataiból.
Az Egyesült Államok meg fogja kötni a kereskedelemről szóló megállapodást az Európai Unióval és további fontos partnereivel – hangoztatta Howard Lutnick kereskedelmi miniszter vasárnap.
Továbbra is a használt autók a kelendőbbek a romániai lakosság körében, változatlanul a BMW a legnépszerűbb, de a dízelek egyre jobban visszaszorulnak – derül ki az ország legnagyobb autóértékesítő platformjának számító Autovit.ro friss elemzéséből.
Az év első öt hónapjában 3,151 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,7 százalékkal (54 500 toe) kevesebbet, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
A pénzügyminisztérium szombaton közzétett adatai szerint márciusban az előző havi 990,84 milliárd lejről 998,617 milliárd lejre nőtt az államadósság.
Részben újraindította a termelést a marosvásárhelyi Azomureș vegyi üzem: beindította az egyik ammóniaüzemét, amely egy köztes nyersanyag, amely lehetővé teszi az NPK műtrágyák, az ammónium-nitrát és a nitrokalcium előállítását.
szóljon hozzá!