Fotó: Rostás Szabolcs
A legfrissebb sajtóhírek szerint három pénzintézet versenyez az OTP Bank Románia megszerzéséért, miután az Exim Banca Românească is bejelentkezhetett. A bankok képviselői Bukarestben egyeztethetnek a magyar pénzintézet illetékeseivel, és hamarosan érkezhetnek a konkrét ajánlatok.
2023. augusztus 23., 12:282023. augusztus 23., 12:28
Az OTP Bank Románia eladása folyamatban van, és ezekben a napokban Bukarestben „menedzsment prezentációkat” tartanak – számolt be forrásokra hivatkozva a Businessmagazin.ro gazdasági portál.
Miközben korábban úgy tűnt, hogy csak két pénzintézet – a kolozsvári székhelyű Transilvania Bank és az osztrák Raiffesen Bank – maradt versenyben,
Az ügy pikantériája, hogy a Banca Româneascát azt követően vásárolta meg a román állami tulajdonban levő Exim Bank, hogy a Román Nemzeti Bank (BNR) 2018-ban megakadályozta, hogy az OTP Bank Románia felvásárolja görög tulajdonosától.
Az Erste nincs rajta az OTP Bank Románia megvásárlásáért versenybe szállók rövid listáján – jelentette be Stefan Doerfler, az osztrák bankcsoport pénzügyi igazgatója.
Az OTP Bank Románia eladása az év üzletének számít a román bankszektorban, és bárki is veszi meg, közel 3 százalékos piaci részesedést szerez majd, közel 4 milliárd eurós eszközállományával. A pénzintézet a tavaly év végén a 10. helyen állt egy olyan piacon, ahol a 10 legnagyobb bank a teljes banki eszközállomány több mint 80 százalékát ellenőrzi.
Mint ismeretes, a Bloomberg június közepén arról számolt be, hogy az olasz Unicredit, az osztrák Raiffesen Bank és Erste Bank, valamint a Banca Transilvania érdeklődik az áruba bocsátott OTP Bank Románia iránt. A nemzetközi hírügynökség akkor a tranzakcióhoz közel álló forrásból úgy értesült, hogy ez a négy bank tett le nem kötelező érvényű ajánlatot a magyar tőkéjű pénzintézet romániai leányvállalatának felvásárlása érdekében.
Később sajtóhírek szerint az olasz UniCredit illetékesei bejelentették, hogy visszaléptek az OTP Bank Romániáért folytatott küzdelemből, majd Stefan Doerfler, az osztrák bankcsoport pénzügyi igazgatója is úgy nyilatkozott, hogy az Erste nincs rajta az OTP Bank Románia megvásárlásáért versenybe szállók rövid listáján. A Profit.ro portál által idézett nyilatkozata szerint azért kerültek ki a versenyből, mert a bank nem volt elég „agresszív” az ajánlattétel első körében.
Az olasz Unicredit, az osztrák Raiffesen Bank és Erste Bank, valamint a Banca Transilvania is érdeklődik az áruba bocsátott OTP Bank Románia iránt sajtóértesülések szerint.
Amint arról beszámoltunk, a magyarországi anyavállalat május végén jelentette be, hogy el kívánja adni az OTP Bank Romániát. A pénzintézet május 23-án közölte, a bank organikus növekedési stratégiájával párhuzamosan az OTP Csoport úgy döntött, hogy az OTP Bank Románia stratégiai lehetőségeinek körét kibővíti a bank esetleges eladásának piaci tesztelésével.
Az OTP a kétezres évek elején vetette meg a lábát a romániai piacon, felvásárolva a Robankot. A magyar tőkéjű pénzintézet a 2008-as gazdasági válságot követően megszerezte a Millennium Bank Romániát is. További terjeszkedési törekvését azonban a bukaresti hatóságok elgáncsolták: a Román Nemzeti Bank (BNR) 2018-ban megakadályozta, hogy az OTP Bank Románia felvásárolja görög tulajdonosától a Banca Româneascát. Ami így került az Exim Bank tulajdonába, amely most licitált az OTP-ért.
Mint megírtuk, többek között ez játszhat szerepet abban, hogy Budapesten úgy látják, nincs növekedési potenciál a romániai pénzintézetben.
El kívánja adni az OTP Bank Romániát a magyarországi pénzintézet a Ziarul Financiar értesülései szerint. A román pénzügyi-gazdasági lap úgy tudja, hogy a magyarországi anyavállalat már tájékoztatta szándékáról a pénzintézet igazgatóit.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!