Fotó: Rostás Szabolcs
A legfrissebb sajtóhírek szerint három pénzintézet versenyez az OTP Bank Románia megszerzéséért, miután az Exim Banca Românească is bejelentkezhetett. A bankok képviselői Bukarestben egyeztethetnek a magyar pénzintézet illetékeseivel, és hamarosan érkezhetnek a konkrét ajánlatok.
2023. augusztus 23., 12:282023. augusztus 23., 12:28
Az OTP Bank Románia eladása folyamatban van, és ezekben a napokban Bukarestben „menedzsment prezentációkat” tartanak – számolt be forrásokra hivatkozva a Businessmagazin.ro gazdasági portál.
Miközben korábban úgy tűnt, hogy csak két pénzintézet – a kolozsvári székhelyű Transilvania Bank és az osztrák Raiffesen Bank – maradt versenyben,
Az ügy pikantériája, hogy a Banca Româneascát azt követően vásárolta meg a román állami tulajdonban levő Exim Bank, hogy a Román Nemzeti Bank (BNR) 2018-ban megakadályozta, hogy az OTP Bank Románia felvásárolja görög tulajdonosától.
Az Erste nincs rajta az OTP Bank Románia megvásárlásáért versenybe szállók rövid listáján – jelentette be Stefan Doerfler, az osztrák bankcsoport pénzügyi igazgatója.
Az OTP Bank Románia eladása az év üzletének számít a román bankszektorban, és bárki is veszi meg, közel 3 százalékos piaci részesedést szerez majd, közel 4 milliárd eurós eszközállományával. A pénzintézet a tavaly év végén a 10. helyen állt egy olyan piacon, ahol a 10 legnagyobb bank a teljes banki eszközállomány több mint 80 százalékát ellenőrzi.
Mint ismeretes, a Bloomberg június közepén arról számolt be, hogy az olasz Unicredit, az osztrák Raiffesen Bank és Erste Bank, valamint a Banca Transilvania érdeklődik az áruba bocsátott OTP Bank Románia iránt. A nemzetközi hírügynökség akkor a tranzakcióhoz közel álló forrásból úgy értesült, hogy ez a négy bank tett le nem kötelező érvényű ajánlatot a magyar tőkéjű pénzintézet romániai leányvállalatának felvásárlása érdekében.
Később sajtóhírek szerint az olasz UniCredit illetékesei bejelentették, hogy visszaléptek az OTP Bank Romániáért folytatott küzdelemből, majd Stefan Doerfler, az osztrák bankcsoport pénzügyi igazgatója is úgy nyilatkozott, hogy az Erste nincs rajta az OTP Bank Románia megvásárlásáért versenybe szállók rövid listáján. A Profit.ro portál által idézett nyilatkozata szerint azért kerültek ki a versenyből, mert a bank nem volt elég „agresszív” az ajánlattétel első körében.
Az olasz Unicredit, az osztrák Raiffesen Bank és Erste Bank, valamint a Banca Transilvania is érdeklődik az áruba bocsátott OTP Bank Románia iránt sajtóértesülések szerint.
Amint arról beszámoltunk, a magyarországi anyavállalat május végén jelentette be, hogy el kívánja adni az OTP Bank Romániát. A pénzintézet május 23-án közölte, a bank organikus növekedési stratégiájával párhuzamosan az OTP Csoport úgy döntött, hogy az OTP Bank Románia stratégiai lehetőségeinek körét kibővíti a bank esetleges eladásának piaci tesztelésével.
Az OTP a kétezres évek elején vetette meg a lábát a romániai piacon, felvásárolva a Robankot. A magyar tőkéjű pénzintézet a 2008-as gazdasági válságot követően megszerezte a Millennium Bank Romániát is. További terjeszkedési törekvését azonban a bukaresti hatóságok elgáncsolták: a Román Nemzeti Bank (BNR) 2018-ban megakadályozta, hogy az OTP Bank Románia felvásárolja görög tulajdonosától a Banca Româneascát. Ami így került az Exim Bank tulajdonába, amely most licitált az OTP-ért.
Mint megírtuk, többek között ez játszhat szerepet abban, hogy Budapesten úgy látják, nincs növekedési potenciál a romániai pénzintézetben.
El kívánja adni az OTP Bank Romániát a magyarországi pénzintézet a Ziarul Financiar értesülései szerint. A román pénzügyi-gazdasági lap úgy tudja, hogy a magyarországi anyavállalat már tájékoztatta szándékáról a pénzintézet igazgatóit.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!