Fotó: Barabás Ákos
Az olasz Unicredit, az osztrák Raiffesen Bank és Erste Bank, valamint a Banca Transilvania is érdeklődik az áruba bocsátott OTP Bank Románia iránt sajtóértesülések szerint.
2023. június 17., 18:382023. június 17., 18:38
2023. június 17., 18:432023. június 17., 18:43
A Bloomberg nemzetközi hírügynökség a tranzakcióhoz közel álló forrásból úgy tudja, hogy ez a négy bank tett le nem kötelező érvényű ajánlatot a magyar tőkéjű pénzintézet romániai leányvállalatának felvásárlása érdekében. A nemzetközi üzleti élet tekintélyes hírforrása szerint az ügylet része lehet az OTP moldovai üzlete is.
A Krónika megkereséssel fordult a fejlemények kapcsán a pénzintézet sajtóosztályához, ahonnan azt a választ kaptuk, hogy sajtóértesüléseket nem kommentálnak. Mint arról beszámoltunk, a magyarországi anyavállalat a múlt hónap végén jelentette be, hogy el kívánja adni az OTP Bank Romániát. A pénzintézet május 23-án közölte, a bank organikus növekedési stratégiájával párhuzamosan az OTP Csoport úgy döntött, hogy az OTP Bank Románia stratégiai lehetőségeinek körét kibővíti a bank esetleges eladásának piaci tesztelésével. Várakozásaik szerint ez a folyamat több hónapig tart, és amennyiben sikerrel jár, az esetleges eladásról szóló megállapodást körülbelül egy éven belül írhatják alá.
„A jó növekedési stratégia, az elkötelezett és magas színvonalú munka, valamint az ügyfelek bizalmának eredményeként az OTP Bank Románia jelentős növekedést ért el az elmúlt időszakban. Az elmúlt négy évben a bank megduplázta méretét, 50%-kal növelte az ügyfelei számát, számos kezdeményezést valósított meg, különösen a digitalizáció területén, és egy agilis, ügyfélközpontú vállalati kultúrát alakított ki” – közölte akkor az OTP romániai leánya. Hozzátették, a döntés nem befolyásolja a jelenlegi működést, beleértve a bank alkalmazottainak feladatait és napi tevékenységét, sem az OTP Bank Románia értékesítési céljait.
Az OTP a kétezres évek elején vetette meg a lábát a romániai piacon, felvásárolva a Robankot. A magyar tőkéjű pénzintézet a 2008-as gazdasági válságot követően megszerezte a Millennium Bank Romániát is. További terjeszkedési törekvését azonban a bukaresti hatóságok elgáncsolták: a Román Nemzeti Bank (BNR) 2018-ban megakadályozta, hogy az OTP Bank Románia felvásárolja görög tulajdonosától a Banca Româneascát. Mint megírtuk, többek között ez játszhat szerepet aban, hogy Budapesten úgy látják, nincs növekedési potenciál a romániai pénzintézetben.
Az OTP Bank Románia – 2,89 százalékos piaci részesedésével – a 9. helyet foglalja el aktívái alapján a romániai bankpiacon a BNR legfrissebb adatai alapján. A Világgazdaság szerint Csányi Sándor, a pénzintézet elnök-vezérigazgatója 2017-ben 7-8 százalékos részesedés megszerzését tűzte ki célul Romániában és legalább 10 százalékot más országokban, eközben a bank 2020-ban eladta szlovákiai érdekeltségét.
El kívánja adni az OTP Bank Romániát a magyarországi pénzintézet a Ziarul Financiar értesülései szerint. A román pénzügyi-gazdasági lap úgy tudja, hogy a magyarországi anyavállalat már tájékoztatta szándékáról a pénzintézet igazgatóit.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
szóljon hozzá!