2012. január 24., 09:062012. január 24., 09:06
Az Országos Statisztikai Hivatal (INS) közleménye szerint a végleges adatokat február 15-én fogják nyilvánosságra hozni, az előzetes becslések szerint azonban 2-2,2 százalékos emelkedést jegyeztek az elmúlt év során, ez pedig jelentősen meghaladja az Európai Unió 1,6 százalékos átlagos növekedését, megközelítve Németország 3 százalékos értékét. A szakemberek szerint a pozitív irányú fejlődés elsősorban az ipari termelés erősödésének, valamint a sikeres mezőgazdasági évnek köszönhető.
Az elemzők ugyanakkor hangsúlyozták: 2012-ben a gazdasági növekedés lelassulására lehet számítani, így az ország GDP-je várhatóan 1,4 százalékkal fog emelkedni, ha az Európai Uniónak sikerül elkerülnie, hogy a pénzügyi piacokon fennálló bizonytalanság a reálgazdaságra is kihasson. A szakemberek úgy vélik, hogy a román ipar fejlődése nagyban függ az exporttól, amely csak abban az esetben tud javulni, ha az Uniónak sikerül kidolgoznia egy, a gazdasági válság hatásait enyhítő stratégiát, visszanyerve így a befektetők, a nagyobb vállalatok és a fogyasztók bizalmát. Emellett az EU által támogatott projektek szempontjából nagy szerepet játszanak a pénzintézetek is, mind az állami, mind a magánszektor esetében.
„Mindenképpen stabilizálni kell a nemzetközi pénzügyi piacokat, hogy a központi bankoknak elegendő motivációjuk és erőforrásuk legyen a kelet-európai fiókok ellátására. Ha például Görögország valóban fizetésképtelenné válik, a piaci pánik miatt Olaszországot és Spanyolországot is hasonló veszély fenyegeti majd, ez pedig a teljes eurózónát érinteni fogja. Ennek következtében a romániai növekedés is jelentősen lelassulna. Szerbiához, Horvátországhoz és Bulgáriához hasonlóan egyébként a legnagyobb veszélyt Románia számára is a rendelkezésre álló tőke csökkenésének lehetősége jelenti” – magyarázta Victor Safta, az X-Trade Brokers romániai kirendeltségének vezérigazgatója. Mint mondta, ebben az esetben a fogyasztást a nettó átlagjövedelem emelésével lehetne támogatni, ha pedig az inflációt sikerül 3-3,5 százalékos szinten tartani, jelentősen növekedhetne 2012-ben a reálbér.
Amint arról korábban beszámoltunk, 2011 novemberében 1491 lejes nettó átlagjövedelmet jegyzett az INS, ez 2,3 százalékkal, vagyis 34 lejjel volt több, mint októberben, és 8,3 százalékkal magasabb 2010 azonos időszakával összehasonlítva.
A mezőgazdaság ugyanakkor szintén negatívan érintheti idén a GDP növekedését a kedvezőtlen időjárási előrejelzések miatt, ezzel szemben az infrastrukturális beruházások fellendülésére lehet majd számítani. „Úgy tűnik, hogy az eurózóna várható recessziója mellett az Osztrák Nemzeti Bank a hitelkorlátozások bevezetésére kötelezné a Közép-Kelet-Európában működő leányvállalatait. A lej minden bizonnyal 2012-ben is viszonylagos stabilitással fog rendelkezni – ha sikerül visszanyerni a nemzetközi pénzügyi piacok bizalmát, a lej/euró árfolyama akár 4,25 alá is eshet. A nyugati pénzintézetek egyébként máris elkezdték a kockázatok csökkentéséhez szükséges folyamatok bevezetését, hogy eleget tehessenek az Európai Bankhatóság (EBA) előírásainak” – fejtette ki Victor Safta.
A Lengyelországban 2002-ben megalapított X-Trade Brokers jelenleg Európa, Ázsia és Közép-Amerika 19 országában van jelen. A Romániában 2009 óta működő vállalat az Országos Tőkepiac-felügyeleti Bizottság (CNVM) engedélyével végzi pénzügyi tevékenységeit.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.