Az ételfutárok körében is nagyon sok a külföldi munkavállaló
Fotó: Rostás Szabolcs
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
2025. január 03., 19:222025. január 03., 19:22
2025. január 03., 19:292025. január 03., 19:29
A jogszabályjavaslat indokolása szerint a külföldi munkavállalók kvótájának meghatározásakor figyelembe vették a munkaerőpiacon jelenleg tapasztalható munkaerőhiányt; a munkaerőhiánnyal küzdő ágazatok sokféleségét; az országos helyreállítási tervben (PNRR) szereplő projektek végrehajtását, valamint a jelenlegi költségvetési tervezés keretében az európai strukturális alapokból finanszírozott projekteket. Szó esik a továbbiakban a szükséges munkaerő biztosításáról azokban a gazdasági ágazatokban vagy szakmákban, amelyeket nem lehet romániai munkavállalókkal vagy az EU-tagállamok, az Európai Gazdasági Térség tagállamainak vagy Svájc állampolgáraival fedezni.
A Bevándorlási Főfelügyelőség adatai szerint
Románia hosszú évek várakozása után arra készül, hogy lehetővé tegye a nem uniós országokból származó külföldiek számára, hogy taxisofőrként vagy Uber/Bolt-sofőrként dolgozzanak – értesült a Profit.ro hírportál.
Az Economedia.ro gazdasági portál összehasonlítása szerint ugyanezen intézmény által szolgáltatott információk szerint 2023-ban 101 254 foglalkoztatási/kivonulási engedélyt adtak ki, 2022-ben 108 882 munkavállalási/áthelyezési engedélyt, 2021-ben 49 954 engedélyt adtak ki.
A Bevándorlási Főfelügyelőség által közzétett adatok szerint a 2024. november 30-án érvényes munkavállalási célú, ideiglenes tartózkodási engedéllyel rendelkező külföldiek száma 97 732 volt.
Január 1. és 2024. november 30. között 102 777 ideiglenes tartózkodási engedélyt adtak ki munkavállalás céljából, és áthelyezés miatt 311 tartózkodási engedélyt adtak ki. Összehasonlításképpen: 2023-ban 82 321 ideiglenes tartózkodási engedélyt adtak ki munkavállalás céljából és 455 ideiglenes tartózkodási engedélyt kiküldetés céljából, 2022-ben 56 974 ideiglenes tartózkodási engedélyt adtak ki munkavállalás céljából és 190 ideiglenes tartózkodási engedélyt kiküldetés céljából, 2021-ben 36 660 ideiglenes tartózkodási engedélyt adtak ki munkavállalás céljából és 422 ideiglenes tartózkodási engedélyt kiküldetés céljából.
Az év első 11 hónapjában elfogott, Arad megyén keresztül az országot illegálisan elhagyni próbáló külföldiek többsége munkavállalás céljából érkezett Romániába.
Sok külföldit láthatunk a vendéglátásban, az építkezéseken, de ugyanígy kukás autókon vagy a sírásók körében is.
Az Economica.net gazdasági portál a témában az elmúlt év folyamán megjelent cikkeiben arra a következtetésre jutott, hogy a romániaiak azért utasítják vissza ezeket a munkáltatók által többször meghirdetett állásokat, mivel:
„Azok közül pedig, akik hasonló állásokra jelentkezhetnének, akadnak, akik inkább külföldön vállalnak alkalmi munkát, hogy növeljék esélyeiket arra, hogy kitörjenek a szegénység spiráljából, mások a saját háztartásukban dolgoznak, és vannak, akik kisvállalkozást indítanak” – összegez a gazdasági portál cikke.
Kevésbé igényesek, strapabíróbbak, fegyelmezettebbek a romániaiakhoz képest a külföldi vendégmunkások, ezért sok hazai munkáltató szívesen alkalmaz nepáli, indiai, Fülöp-szigeteki munkavállalókat.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A foglalkoztatott személyek aránya az Európai Unió 20 és 64 év közötti népességén belül 2024-ben 75,8 százalék volt, ami 197,6 millió főt jelent. Ez a legmagasabb arány 2009 óta – derül ki az EU statisztikai hivatalának kedden közölt adataiból.
Bogdan Ivan gazdasági miniszter kedden azt nyilatkozta, hogy elküldték jóváhagyásra a közalkalmazottaknak járó üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet, amelyet még e heti ülésén elfogadhat a kormány.
szóljon hozzá!