Az ételfutárok körében is nagyon sok a külföldi munkavállaló
Fotó: Rostás Szabolcs
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
2025. január 03., 19:222025. január 03., 19:22
2025. január 03., 19:292025. január 03., 19:29
A jogszabályjavaslat indokolása szerint a külföldi munkavállalók kvótájának meghatározásakor figyelembe vették a munkaerőpiacon jelenleg tapasztalható munkaerőhiányt; a munkaerőhiánnyal küzdő ágazatok sokféleségét; az országos helyreállítási tervben (PNRR) szereplő projektek végrehajtását, valamint a jelenlegi költségvetési tervezés keretében az európai strukturális alapokból finanszírozott projekteket. Szó esik a továbbiakban a szükséges munkaerő biztosításáról azokban a gazdasági ágazatokban vagy szakmákban, amelyeket nem lehet romániai munkavállalókkal vagy az EU-tagállamok, az Európai Gazdasági Térség tagállamainak vagy Svájc állampolgáraival fedezni.
A Bevándorlási Főfelügyelőség adatai szerint
Románia hosszú évek várakozása után arra készül, hogy lehetővé tegye a nem uniós országokból származó külföldiek számára, hogy taxisofőrként vagy Uber/Bolt-sofőrként dolgozzanak – értesült a Profit.ro hírportál.
Az Economedia.ro gazdasági portál összehasonlítása szerint ugyanezen intézmény által szolgáltatott információk szerint 2023-ban 101 254 foglalkoztatási/kivonulási engedélyt adtak ki, 2022-ben 108 882 munkavállalási/áthelyezési engedélyt, 2021-ben 49 954 engedélyt adtak ki.
A Bevándorlási Főfelügyelőség által közzétett adatok szerint a 2024. november 30-án érvényes munkavállalási célú, ideiglenes tartózkodási engedéllyel rendelkező külföldiek száma 97 732 volt.
Január 1. és 2024. november 30. között 102 777 ideiglenes tartózkodási engedélyt adtak ki munkavállalás céljából, és áthelyezés miatt 311 tartózkodási engedélyt adtak ki. Összehasonlításképpen: 2023-ban 82 321 ideiglenes tartózkodási engedélyt adtak ki munkavállalás céljából és 455 ideiglenes tartózkodási engedélyt kiküldetés céljából, 2022-ben 56 974 ideiglenes tartózkodási engedélyt adtak ki munkavállalás céljából és 190 ideiglenes tartózkodási engedélyt kiküldetés céljából, 2021-ben 36 660 ideiglenes tartózkodási engedélyt adtak ki munkavállalás céljából és 422 ideiglenes tartózkodási engedélyt kiküldetés céljából.
Az év első 11 hónapjában elfogott, Arad megyén keresztül az országot illegálisan elhagyni próbáló külföldiek többsége munkavállalás céljából érkezett Romániába.
Sok külföldit láthatunk a vendéglátásban, az építkezéseken, de ugyanígy kukás autókon vagy a sírásók körében is.
Az Economica.net gazdasági portál a témában az elmúlt év folyamán megjelent cikkeiben arra a következtetésre jutott, hogy a romániaiak azért utasítják vissza ezeket a munkáltatók által többször meghirdetett állásokat, mivel:
„Azok közül pedig, akik hasonló állásokra jelentkezhetnének, akadnak, akik inkább külföldön vállalnak alkalmi munkát, hogy növeljék esélyeiket arra, hogy kitörjenek a szegénység spiráljából, mások a saját háztartásukban dolgoznak, és vannak, akik kisvállalkozást indítanak” – összegez a gazdasági portál cikke.
Kevésbé igényesek, strapabíróbbak, fegyelmezettebbek a romániaiakhoz képest a külföldi vendégmunkások, ezért sok hazai munkáltató szívesen alkalmaz nepáli, indiai, Fülöp-szigeteki munkavállalókat.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!