Fotó: Bíró Blanka
2012. január 12., 07:342012. január 12., 07:34
Az élelmiszerárak decemberben 0,4 százalékkal voltak magasabbak, mint a megelőző hónapban, míg a nem élelmiszer jellegű termékek esetében a növekedés 0,1 százalékos volt. Az élelmiszer novemberi átlagértéke 0,36 százalékkal volt magasabb 2010 decemberéhez képest. A szolgáltatások díjszabása novemberhez képest 0,3 százalékkal emelkedett, 2010 decemberét figyelembe véve azonban 0,5 százalékos csökkenést jegyzett az INS. A legnagyobb árcsökkenés 2010 decemberéhez képest a friss gyümölcsök esetében volt, ezeket tavaly novemberben 1 százalékkal olcsóbban lehetett megvásárolni. A krumpli ára ezzel szemben 1,36 százalékkal növekedett, míg a húskészítmények 0,18, a halfélék 0,23, a tej és tejtermékek 0,27, a cukor pedig 0,18 százalékkal volt drágább az elmúlt év végén, az előző év hasonló időszakának adatait figyelembe véve.
A novemberi nettó átlagjövedelem 1491 lej volt, 2,3 százalékkal, azaz 34 lejjel több az azt megelőző hónaphoz képest, illetve 8,3 százalékkal magasabb, mint 2010 azonos időszakában. A legmagasabb, 3705 lejes nettó jövedelmet a pénzügyi közvetítési szférában jegyezték, míg a legalacsonyabb, 857 lejes átlagfizetéseket a szálloda- és vendéglátóipar alkalmazottai kapták. A statisztikai intézet adatai szerint a nettó átlagjövedelem szempontjából a legnagyobb, 10-12 százalékos növekedés a számítógép-gyártási iparágban, valamint a fakitermelő piacon jelentkezett, ezzel szemben a fémfeldolgozó iparban 6,3, míg a dohányiparban 4,2 százalékos bércsökkenés volt. Figyelembe véve a 2010-es júliusi adatokat, amikor bevezették az állami alkalmazottak fizetésének 25 százalékos csökkentését, tavaly novemberben az egészségügyben 20, a tanügyben pedig 16 százalékos béremelkedés volt.
Novemberben 5 százalékos növekedést jegyeztek az építőiparban is a megelőző hónaphoz képest, a 2010. novemberi adatokat figyelembe véve pedig 15 százalékos növekedés volt. 2011 első 11 hónapjában 2 százalékos növekedés volt építkezési munkálatok szerint a megelőző év azonos időszakához képest.
Elérheti Románia a 2012-re meghatározott inflációs célt az eddigi elemzések és adatok alapján – jelentette ki tegnap Adrian Vasilescu, a Román Nemzeti Bank (BNR) elnöki tanácsadója. „Az elmúlt év decemberében a legalacsonyabb inflációt jegyeztük 1990 novembere óta. A jegybanknak két jelentős célkitűzése van: az árak, illetve a gazdaság stabilitásának biztosítása, hiszen a kettő szorosan összefügg. Számításaink szerint 2012-ben is teljesíteni tudjuk a kitűzött pénzügyi célokat” – fogalmazott Vasilescu. Hozzátette: márciusig várhatóan tovább csökken az infláció, ezt követően azonban növekedésre számíthatunk. Elmondása szerint a legnagyobb bizonytalanságot egyrészt a zöldség, gyümölcs, valamint tojás árának változása, illetve az energetikai termékek áringadozása okozza. „Az ivóvíz-szolgáltatás terén is jelentkezhetnek problémák, az általános kép azonban azt mutatja, hogy sikerült megvalósítanunk az árak stabilitását” – tette hozzá a szakértő. |
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.