Meghaladta a 100 százalékot a romániai földgáztározók telítettsége az energiaügyi miniszterbejelentése szerint
Fotó: Romgaz
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
2024. november 13., 15:482024. november 13., 15:48
Románia felkészült a télre, a földgáztárolók telítettebbek, mint tavaly ilyenkor, a töltöttségi szintjük meghaladta a 101 százalékot – nyilatkozta a hét elején Sebastian Burduja energiaügyi miniszter. Bejelentése szerint Románia a november 1-jei határidőnél 70 nappal korábban elérte az Európai Bizottság által a tagállamok számára előírt 90 százalékos töltöttségi szintet, és jelenleg a tárolók 101 százalékos töltöttségével meghaladja az európai átlagot.
Románia felkészült a télre, a földgáztárolók telítettebbek, mint tavaly ilyenkor, a töltöttségi szintjük meghaladta a 101 százalékot – nyilatkozta hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Vasile Cârstea, a gáztárolókat üzemeltető Depogaz cég ügyvezető igazgatója a Hotnews.ro portál megkeresésére szolgált magyarázattal.
„Sokan arról beszélnek, hogy már elértük a túltöltöttséget, a 101 százalékot. Nem, nincs túltöltésünk. Ez egy plusz 150 millió köbméter kapacitás, amelyet a Depogaz beruházásai révén bővítettünk: 100 millió a ghercești-i lelőhelyen és 50 millió a Bánffytanyán (Maros megye) található lelőhelyen. Ezt a kapacitást most tesztelik. Kötelesek vagyunk két évig tesztelni, mielőtt piacra dobjuk és hivatalosan bejelentjük. Ez már a második tél, amikor sikeresen teszteljük az új kapacitást, és a 2025. április 1-jén kezdődő ciklustól kezdve hivatalosan is működőképes lesz” – fejtette ki Vasile Cârstea.
Megjegyezte egyúttal, hogy nem csak Romániában, hanem számos európai országban tapasztalható ez a helyzet, és a magyarázat is hasonló. A Gas Infrastructure Europe szerint jelenleg például Portugáliában 102 százalékos a telítettségi fok.
Kedden a Transgaz adatai szerint Románia 42,8 millió köbméter földgázt fogyasztott, a hideg idő beköszöntével közelítünk a téli napok átlagos fogyasztásához (50 millió köbméter).
A Hotnews cikke ugyanakkor arra is rámutat, hogy a belföldi termelés kedden 23,9 millió köbméter volt, 22,1 millió köbméter a tározókból származott, 5,2 millió köbmétert pedig importált Románia.
Ebből a mennyiségből 8,4 millió köbméter ment exportra: 2,4 millió Moldovába és 6 millió köbméter Magyarországra.
Lassan itt a fűtési szezon, a földgáz ára pedig emelkedni kezdett Európában – a drágulást a közel-keleti feszültségek táplálja. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter azonban igyekszik nyugtatni a kedélyeket.
Tavaly az Európai Unió (EU) mezőgazdasági termelésének összértéke 537,1 milliárd eurót tett ki, ami 1,5 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál; Románia azok közé a tagállamok közé tartozott, amelyekben nőtt a mezőgazdasági termelés értéke.
Kihirdette szerdán Klaus Iohannis államfő a minimálbér kiszámításának európai uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvényt.
Az idei év elejétől szeptember végéig 3,69 százalékkal 5,362 milliárd euróra nőtt Romániában a külföldi közvetlen tőkeberuházások értéke 2023 azonos időszakához képest – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
A romániai webáruházak az idei fekete pénteken a tavalyinál 5 százalékkal több rendelést regisztráltak, és az árleszállítások időszakában elkönyvelt bevételük 18 százalékkal haladta meg a múlt évit – derül ki a MerchantPro szerdán közzétett elemzéséből.
Hiába hirdettek győztest az észak-erdélyi autópálya legnehezebb, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt pályázaton, az építés tovább csúszhat, miután az egyik jelentkező megóvta az eredményt.
A PayU GPO Románia adatai szerint partnerkereskedőik több mint 1,15 millió tranzakciót bonyolítottak le a november 8-ai fekete pénteken, összesen 660 millió lej értékben; a legnagyobb értékű rendelés meghaladta a 75 000 lejt.
Brüsszeli elképzelések szerint az Európai Unió tagországaiban leállítanák az élőállat-exportot, ami az Európa második legnagyobb juhállományával rendelkező Románia esetében gazdasági gondokat okozna. Hatósági állatorvost kérdeztünk a kilátásokról.
Nemcsak Kolozsvárt vagy Temesvárt, hanem Debrecent is felülmúlja bizonyos téren Nagyvárad a Körös-parti megyeszékhely polgármesteri hivatala szerint.
Októberben 4,67 százalékra nőtt az éves infláció, az élelmiszerek 4,75 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű termékek 3,45 százalékkal drágultak, a szolgáltatások díja 7,66 százalékkal nőtt éves összevetésbe.
A postai szolgáltatások, az egyéb zöldségek és zöldségkonzervek kategóriába tartozó termékek, valamint a friss gyümölcs drágult a legnagyobb mértékben 2024 októberében 2023 októberéhez képest.
szóljon hozzá!