Meghaladta a 100 százalékot a romániai földgáztározók telítettsége az energiaügyi miniszterbejelentése szerint
Fotó: Romgaz
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
2024. november 13., 15:482024. november 13., 15:48
Románia felkészült a télre, a földgáztárolók telítettebbek, mint tavaly ilyenkor, a töltöttségi szintjük meghaladta a 101 százalékot – nyilatkozta a hét elején Sebastian Burduja energiaügyi miniszter. Bejelentése szerint Románia a november 1-jei határidőnél 70 nappal korábban elérte az Európai Bizottság által a tagállamok számára előírt 90 százalékos töltöttségi szintet, és jelenleg a tárolók 101 százalékos töltöttségével meghaladja az európai átlagot.
Románia felkészült a télre, a földgáztárolók telítettebbek, mint tavaly ilyenkor, a töltöttségi szintjük meghaladta a 101 százalékot – nyilatkozta hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Vasile Cârstea, a gáztárolókat üzemeltető Depogaz cég ügyvezető igazgatója a Hotnews.ro portál megkeresésére szolgált magyarázattal.
„Sokan arról beszélnek, hogy már elértük a túltöltöttséget, a 101 százalékot. Nem, nincs túltöltésünk. Ez egy plusz 150 millió köbméter kapacitás, amelyet a Depogaz beruházásai révén bővítettünk: 100 millió a ghercești-i lelőhelyen és 50 millió a Bánffytanyán (Maros megye) található lelőhelyen. Ezt a kapacitást most tesztelik. Kötelesek vagyunk két évig tesztelni, mielőtt piacra dobjuk és hivatalosan bejelentjük. Ez már a második tél, amikor sikeresen teszteljük az új kapacitást, és a 2025. április 1-jén kezdődő ciklustól kezdve hivatalosan is működőképes lesz” – fejtette ki Vasile Cârstea.
Megjegyezte egyúttal, hogy nem csak Romániában, hanem számos európai országban tapasztalható ez a helyzet, és a magyarázat is hasonló. A Gas Infrastructure Europe szerint jelenleg például Portugáliában 102 százalékos a telítettségi fok.
Kedden a Transgaz adatai szerint Románia 42,8 millió köbméter földgázt fogyasztott, a hideg idő beköszöntével közelítünk a téli napok átlagos fogyasztásához (50 millió köbméter).
A Hotnews cikke ugyanakkor arra is rámutat, hogy a belföldi termelés kedden 23,9 millió köbméter volt, 22,1 millió köbméter a tározókból származott, 5,2 millió köbmétert pedig importált Románia.
Ebből a mennyiségből 8,4 millió köbméter ment exportra: 2,4 millió Moldovába és 6 millió köbméter Magyarországra.
Lassan itt a fűtési szezon, a földgáz ára pedig emelkedni kezdett Európában – a drágulást a közel-keleti feszültségek táplálja. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter azonban igyekszik nyugtatni a kedélyeket.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
A több mint 6 milliárd lejes tartozásának rendezéséig a fejlesztési minisztérium nem fogad új kifizetési kérelmeket az Anghel Saligny közművesítési program és a helyi fejlesztések országos programja (PNDL) keretében – közölte Cseke Attila tárcavezető.
Románia jövőre nem engedheti meg magának a ,,kilengéseket”, amit belefoglalnak a költségvetésbe, azt tiszteletben kell tartani – szögezte le a hétfői kormányülést követő sajtótájékoztatóján Tánczos Barna.
Egy év alatt több mint hárommilliárd italcsomagolást váltott vissza a lakosság a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül – közölte hétfőn a rendszert működtető RetuRoű vállalat.
szóljon hozzá!