Meghaladta a 100 százalékot a romániai földgáztározók telítettsége az energiaügyi miniszterbejelentése szerint
Fotó: Romgaz
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
2024. november 13., 15:482024. november 13., 15:48
Románia felkészült a télre, a földgáztárolók telítettebbek, mint tavaly ilyenkor, a töltöttségi szintjük meghaladta a 101 százalékot – nyilatkozta a hét elején Sebastian Burduja energiaügyi miniszter. Bejelentése szerint Románia a november 1-jei határidőnél 70 nappal korábban elérte az Európai Bizottság által a tagállamok számára előírt 90 százalékos töltöttségi szintet, és jelenleg a tárolók 101 százalékos töltöttségével meghaladja az európai átlagot.
Románia felkészült a télre, a földgáztárolók telítettebbek, mint tavaly ilyenkor, a töltöttségi szintjük meghaladta a 101 százalékot – nyilatkozta hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Vasile Cârstea, a gáztárolókat üzemeltető Depogaz cég ügyvezető igazgatója a Hotnews.ro portál megkeresésére szolgált magyarázattal.
„Sokan arról beszélnek, hogy már elértük a túltöltöttséget, a 101 százalékot. Nem, nincs túltöltésünk. Ez egy plusz 150 millió köbméter kapacitás, amelyet a Depogaz beruházásai révén bővítettünk: 100 millió a ghercești-i lelőhelyen és 50 millió a Bánffytanyán (Maros megye) található lelőhelyen. Ezt a kapacitást most tesztelik. Kötelesek vagyunk két évig tesztelni, mielőtt piacra dobjuk és hivatalosan bejelentjük. Ez már a második tél, amikor sikeresen teszteljük az új kapacitást, és a 2025. április 1-jén kezdődő ciklustól kezdve hivatalosan is működőképes lesz” – fejtette ki Vasile Cârstea.
Megjegyezte egyúttal, hogy nem csak Romániában, hanem számos európai országban tapasztalható ez a helyzet, és a magyarázat is hasonló. A Gas Infrastructure Europe szerint jelenleg például Portugáliában 102 százalékos a telítettségi fok.
Kedden a Transgaz adatai szerint Románia 42,8 millió köbméter földgázt fogyasztott, a hideg idő beköszöntével közelítünk a téli napok átlagos fogyasztásához (50 millió köbméter).
A Hotnews cikke ugyanakkor arra is rámutat, hogy a belföldi termelés kedden 23,9 millió köbméter volt, 22,1 millió köbméter a tározókból származott, 5,2 millió köbmétert pedig importált Románia.
Ebből a mennyiségből 8,4 millió köbméter ment exportra: 2,4 millió Moldovába és 6 millió köbméter Magyarországra.
Lassan itt a fűtési szezon, a földgáz ára pedig emelkedni kezdett Európában – a drágulást a közel-keleti feszültségek táplálja. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter azonban igyekszik nyugtatni a kedélyeket.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
szóljon hozzá!