Sebastian Burduja szerint a romániai lakosságnak nem kell aggódnia a földgáz drágulása miatt
Fotó: Pixabay
Lassan itt a fűtési szezon, a földgáz ára pedig emelkedni kezdett Európában – a drágulást a közel-keleti feszültségek táplálja. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter azonban igyekszik nyugtatni a kedélyeket, a Digi24-nek úgy nyilatkozott, hogy Romániában van elegendő földgáz a tárolókban, a mennyiség fedezi az idei téli fogyasztást.
2024. október 22., 11:022024. október 22., 11:02
„Romániában április 1-jéig kompenzációs rendszer van érvényben a számlák értékének korlátozása érdekében. Ez azt jelenti, hogy a földgáz ára a végfogyasztók számára maximálva van. Ami a gázkészleteket illeti, túlléptük a 100 százalékot, 103,27 százalékon állunk” – részletezte Sebastian Burduja, energiaügyi miniszter.
Hozzátette: jelenleg 3280 milliárd köbméter földgáz van a tárolókban, 77 millió köbméterrel több, mint tavaly, „amikor egyébként is nagyon jól álltunk”.
„Október 21– 22-től maga a termelés, a tározók nélkül, fedezi a fogyasztást, így várhatóan csak román gázzal tudjuk átvészelni a telet, egyszeri kivételektől eltekintve, amikor egyes vállalatok úgy döntenek, hogy importálnak, mert az importált gáz olcsóbb, mint a lelőhelyekről kitermelt gáz” – fejtette ki az energiaügyi miniszter.
és elmagyarázta, hogy milyen feltételek mellett importálnak gázt, és honnan származik.
„Románia egyetlen molekula orosz gázt sem importál, és minden európai államnak így kellene viselkednie, ezt mondtam a luxemburgi Energiaügyi Tanács ülésén is. Persze vannak szomszédaink is, akik azt mondják, hogy nincs más választásuk, mint továbbra is Oroszországból importálni. Általában Bulgárián keresztül importálunk gázt, tehát ez a gáz Törökországból érkezik a nagy vezetékeken keresztül, beleértve az Azerbajdzsánból származó gázt is, de ha egyszer eléri Törökországot, akkor török gáznak minősül” – mutatott rá az energiaügyi miniszter.
Sebastian Burduja aláhúzta, hogy „minden romániai polgár számára fontos tudni, hogy energiabiztonságunk, sőt energiafüggetlenségünk van a földgáz tekintetében, azaz a hazai fogyasztásunkat saját termelésünkből fedezzük”.
A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk.
Románia három városában drágább az élelmiszer, mint Bukarestben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból, amelyeket a Hotnews.ro vett górcső alá.
Az év első tíz hónapjában 162 502 személy jutott álláshoz az Országos Munkaerő-elhelyezési Ügynökség (ANOFM) közvetítésével, és közülük több mint 82 ezren 45 évnél idősebbek – tájékoztatott pénteken az intézmény.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany pénteken 415,3204 lejt ért, 9,4105 lejjel (2,32 százalékkal) többet, mint csütörtökön. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
A csütörtökön jegyzett évi 5,59 százalékról 5,75 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi kamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Óvás óvást követ az észak-erdélyi autópálya legnehezebb és legdrágább, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárás eredményhirdetése után: az olasz WeBulid után újabb cég támadta meg az eredményt.
A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
szóljon hozzá!