Fotó: Veres Nándor
A Mol Románia hálózata nincs befolyással a belényesi töltőállomáson és a többi franchise partner által alkalmazott árakra – közölte az olajipari társaság csütörtök este a Krónika megkeresésére. Jelezték egyúttal: elhatárolódnak minden versenyellenes magatartástól és minden olyan információtól, amely pánikot kelthet a lakosság körében.
2022. március 10., 20:502022. március 10., 20:50
2022. március 14., 15:512022. március 14., 15:51
A kérdéseinkre részleges válaszként adott hivatalos nyilatkozat emlékeztet, a Mol Románia több mint 25 éve van jelen a romániai piacon, és „felelős szereplőként tisztességes és átlátható kereskedelmi politikát folytat, tevékenysége pedig az összes hatályban lévő jogszabályi előírásnak megfelel”.
– írták. „A Mol Románia tisztában van az ukrajnai konfliktus kapcsán felmerült speciális piaci körülményekkel és ellátási nehézségekkel. Céljaink összhangban vannak a hatóságok prioritásaival az ország ellátásbiztonsága tekintetében. A továbbiakban is fenntartjuk a folyamatos kapcsolatot a kormány képviselőivel, és készen állunk az együttműködésre bármilyen vizsgálat során” – áll a lapunknak megküldött reakcióban.
Mint írták, Romániában a Mol két működési modellt alkalmaz: vannak saját töltőállomásaik is, de
és – bár Mol üzemanyagokat értékesítenek – saját kereskedelmi politikával rendelkeznek, amelybe az olajipari társaság a hatályos jogi normáknak megfelelően nem avatkozik bele.
A Mol Romániát okolja a szerdán kialakult pánikvásárlás miatt Virgil Popescu energiaügyi miniszter.
– áll a hivatalos állásfoglalásban, amelyet azt követően juttattak el szerkesztőségünkhöz, hogy csütörtök reggel megkérdeztük, hogyan kommentálja a Mol Románia Virgil Popescu energiaügyi miniszter azon kijelentését, ami szerint azt követően ostromolták meg az emberek Románia-szerte a töltőállomásokat, hogy a Mol Románia egyik belényesi benzinkútjánál szerda délután jelentősen megemelték az üzemanyag árát.
Rákérdeztünk arra is, hogyan kommentálják az Agerpres értesülését, ami szerint a Mol egyik magyarországi kőolaj-finomítójának üzemzavara miatt lépett fel az üzemanyaghiány a vállalat romániai kútjainál.
„A Mol-csoportnak a közép-kelet-európai régióban jelentős az ellátási kötelezettsége, számos régióbeli országot részben vagy egészben a cégcsoport lát el üzemanyaggal. A százhalombattai finomító teljes kapacitáson termel, és minden piacra folyamatos a szállítás. A Mol-csoport partnereivel közös megoldást keres arra, hogy a régió kiegyensúlyozott ellátásbiztonságát is szem előtt tartva eleget tudjon tenni szerződéses kötelezettségeinek” – áll a lapunkhoz eljuttatott válaszban.
Arra viszont nem kaptunk választ, hogy milyen árszint várható a napokban, illetve az elkövetkező azt követően, hogy már szerda este 17 százalékkal csökkent a kőolaj világpiaci ára.
100 ezer lejes bírság a Mol Romániának, 35 ezer a belényesi kútnak
Több mint hetven töltőállomást ellenőrzött, és 370 ezer lejre szabott ki bírságot csütörtökön az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) – közölte csütörtök este a kormányszóvivő. Dan Cărbunaru tájékoztatása szerint a legnagyobb összegű, 100 ezer lejes büntetést a Mol Romániára rótták ki. „Az indokolatlanul rendkívül magas üzemanyagár miatt országszerte híressé vált belényesi töltőállomást 35 ezer lejre büntették meg” – idézte Cărbunarut az Agerpres. A szóvivő hozzátette, a pénzbüntetés mellett mindkét céget, illetve további négy, Galac és Kolozs megyei benzinkutat is arra köteleztek, hogy térjenek vissza a korábban alkalmazott árhoz. Az ellenőrzések során kiderült, hogy több töltőállomás nem az új, hanem a már meglévő készleteket értékesítette sokkal magasabb áron.
A fogyasztóvédők azt is megállapították, hogy az elmúlt két napban alkalmazott áremeléseknek nincs alapja.
Az ANPC mellett az Országos Adóhatóság és a Versenytanács is ellenőrzéseket indított a töltőállomásoknál, ezek eredményeit a későbbiekben közlik – mondta még a kormányszóvivő.
Dan Cărbunaru beszélt arról is, hogy tilos az üzemanyagok forgalmazása nem erre a célra szánt műanyag vagy üvegedényekben, kannákban, tartályokban, az országos katasztrófavédelem ennek kapcsán is ellenőrzésekbe kezdett és meghozza a szükséges intézkedéseket.
A Versenytanács figyelemmel kíséri az üzemanyagpiacot, és kivizsgálja azokat a helyzeteket, amikor az árak indokolatlanul, meredeken emelkednek – olvasható a hatóság csütörtöki közleményében.
Semmi ok nincs pánikra és a töltőállomások megrohamozására, mert Románia üzemanyag-ellátása zavartalan – közölte szerdán a Facebook-oldalán az energiaügyi miniszter.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!