Fotó: Veres Nándor
A Mol Románia hálózata nincs befolyással a belényesi töltőállomáson és a többi franchise partner által alkalmazott árakra – közölte az olajipari társaság csütörtök este a Krónika megkeresésére. Jelezték egyúttal: elhatárolódnak minden versenyellenes magatartástól és minden olyan információtól, amely pánikot kelthet a lakosság körében.
2022. március 10., 20:502022. március 10., 20:50
2022. március 14., 15:512022. március 14., 15:51
A kérdéseinkre részleges válaszként adott hivatalos nyilatkozat emlékeztet, a Mol Románia több mint 25 éve van jelen a romániai piacon, és „felelős szereplőként tisztességes és átlátható kereskedelmi politikát folytat, tevékenysége pedig az összes hatályban lévő jogszabályi előírásnak megfelel”.
– írták. „A Mol Románia tisztában van az ukrajnai konfliktus kapcsán felmerült speciális piaci körülményekkel és ellátási nehézségekkel. Céljaink összhangban vannak a hatóságok prioritásaival az ország ellátásbiztonsága tekintetében. A továbbiakban is fenntartjuk a folyamatos kapcsolatot a kormány képviselőivel, és készen állunk az együttműködésre bármilyen vizsgálat során” – áll a lapunknak megküldött reakcióban.
Mint írták, Romániában a Mol két működési modellt alkalmaz: vannak saját töltőállomásaik is, de
és – bár Mol üzemanyagokat értékesítenek – saját kereskedelmi politikával rendelkeznek, amelybe az olajipari társaság a hatályos jogi normáknak megfelelően nem avatkozik bele.
A Mol Romániát okolja a szerdán kialakult pánikvásárlás miatt Virgil Popescu energiaügyi miniszter.
– áll a hivatalos állásfoglalásban, amelyet azt követően juttattak el szerkesztőségünkhöz, hogy csütörtök reggel megkérdeztük, hogyan kommentálja a Mol Románia Virgil Popescu energiaügyi miniszter azon kijelentését, ami szerint azt követően ostromolták meg az emberek Románia-szerte a töltőállomásokat, hogy a Mol Románia egyik belényesi benzinkútjánál szerda délután jelentősen megemelték az üzemanyag árát.
Rákérdeztünk arra is, hogyan kommentálják az Agerpres értesülését, ami szerint a Mol egyik magyarországi kőolaj-finomítójának üzemzavara miatt lépett fel az üzemanyaghiány a vállalat romániai kútjainál.
„A Mol-csoportnak a közép-kelet-európai régióban jelentős az ellátási kötelezettsége, számos régióbeli országot részben vagy egészben a cégcsoport lát el üzemanyaggal. A százhalombattai finomító teljes kapacitáson termel, és minden piacra folyamatos a szállítás. A Mol-csoport partnereivel közös megoldást keres arra, hogy a régió kiegyensúlyozott ellátásbiztonságát is szem előtt tartva eleget tudjon tenni szerződéses kötelezettségeinek” – áll a lapunkhoz eljuttatott válaszban.
Arra viszont nem kaptunk választ, hogy milyen árszint várható a napokban, illetve az elkövetkező azt követően, hogy már szerda este 17 százalékkal csökkent a kőolaj világpiaci ára.
100 ezer lejes bírság a Mol Romániának, 35 ezer a belényesi kútnak
Több mint hetven töltőállomást ellenőrzött, és 370 ezer lejre szabott ki bírságot csütörtökön az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) – közölte csütörtök este a kormányszóvivő. Dan Cărbunaru tájékoztatása szerint a legnagyobb összegű, 100 ezer lejes büntetést a Mol Romániára rótták ki. „Az indokolatlanul rendkívül magas üzemanyagár miatt országszerte híressé vált belényesi töltőállomást 35 ezer lejre büntették meg” – idézte Cărbunarut az Agerpres. A szóvivő hozzátette, a pénzbüntetés mellett mindkét céget, illetve további négy, Galac és Kolozs megyei benzinkutat is arra köteleztek, hogy térjenek vissza a korábban alkalmazott árhoz. Az ellenőrzések során kiderült, hogy több töltőállomás nem az új, hanem a már meglévő készleteket értékesítette sokkal magasabb áron.
A fogyasztóvédők azt is megállapították, hogy az elmúlt két napban alkalmazott áremeléseknek nincs alapja.
Az ANPC mellett az Országos Adóhatóság és a Versenytanács is ellenőrzéseket indított a töltőállomásoknál, ezek eredményeit a későbbiekben közlik – mondta még a kormányszóvivő.
Dan Cărbunaru beszélt arról is, hogy tilos az üzemanyagok forgalmazása nem erre a célra szánt műanyag vagy üvegedényekben, kannákban, tartályokban, az országos katasztrófavédelem ennek kapcsán is ellenőrzésekbe kezdett és meghozza a szükséges intézkedéseket.
A Versenytanács figyelemmel kíséri az üzemanyagpiacot, és kivizsgálja azokat a helyzeteket, amikor az árak indokolatlanul, meredeken emelkednek – olvasható a hatóság csütörtöki közleményében.
Semmi ok nincs pánikra és a töltőállomások megrohamozására, mert Románia üzemanyag-ellátása zavartalan – közölte szerdán a Facebook-oldalán az energiaügyi miniszter.
Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
Az eMAG csoporthoz tartozó futárcég, a Sameday, becslései szerint regionális szinten – Románia, Bulgária, Magyarország – több mint 40 százalékkal nő idén a fekete pénteken kézbesített csomagok száma a tavalyi évhez képest.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
szóljon hozzá!