Fotó: Veres Nándor
A Mol Románia hálózata nincs befolyással a belényesi töltőállomáson és a többi franchise partner által alkalmazott árakra – közölte az olajipari társaság csütörtök este a Krónika megkeresésére. Jelezték egyúttal: elhatárolódnak minden versenyellenes magatartástól és minden olyan információtól, amely pánikot kelthet a lakosság körében.
2022. március 10., 20:502022. március 10., 20:50
2022. március 14., 15:512022. március 14., 15:51
A kérdéseinkre részleges válaszként adott hivatalos nyilatkozat emlékeztet, a Mol Románia több mint 25 éve van jelen a romániai piacon, és „felelős szereplőként tisztességes és átlátható kereskedelmi politikát folytat, tevékenysége pedig az összes hatályban lévő jogszabályi előírásnak megfelel”.
– írták. „A Mol Románia tisztában van az ukrajnai konfliktus kapcsán felmerült speciális piaci körülményekkel és ellátási nehézségekkel. Céljaink összhangban vannak a hatóságok prioritásaival az ország ellátásbiztonsága tekintetében. A továbbiakban is fenntartjuk a folyamatos kapcsolatot a kormány képviselőivel, és készen állunk az együttműködésre bármilyen vizsgálat során” – áll a lapunknak megküldött reakcióban.
Mint írták, Romániában a Mol két működési modellt alkalmaz: vannak saját töltőállomásaik is, de
és – bár Mol üzemanyagokat értékesítenek – saját kereskedelmi politikával rendelkeznek, amelybe az olajipari társaság a hatályos jogi normáknak megfelelően nem avatkozik bele.
A Mol Romániát okolja a szerdán kialakult pánikvásárlás miatt Virgil Popescu energiaügyi miniszter.
– áll a hivatalos állásfoglalásban, amelyet azt követően juttattak el szerkesztőségünkhöz, hogy csütörtök reggel megkérdeztük, hogyan kommentálja a Mol Románia Virgil Popescu energiaügyi miniszter azon kijelentését, ami szerint azt követően ostromolták meg az emberek Románia-szerte a töltőállomásokat, hogy a Mol Románia egyik belényesi benzinkútjánál szerda délután jelentősen megemelték az üzemanyag árát.
Rákérdeztünk arra is, hogyan kommentálják az Agerpres értesülését, ami szerint a Mol egyik magyarországi kőolaj-finomítójának üzemzavara miatt lépett fel az üzemanyaghiány a vállalat romániai kútjainál.
„A Mol-csoportnak a közép-kelet-európai régióban jelentős az ellátási kötelezettsége, számos régióbeli országot részben vagy egészben a cégcsoport lát el üzemanyaggal. A százhalombattai finomító teljes kapacitáson termel, és minden piacra folyamatos a szállítás. A Mol-csoport partnereivel közös megoldást keres arra, hogy a régió kiegyensúlyozott ellátásbiztonságát is szem előtt tartva eleget tudjon tenni szerződéses kötelezettségeinek” – áll a lapunkhoz eljuttatott válaszban.
Arra viszont nem kaptunk választ, hogy milyen árszint várható a napokban, illetve az elkövetkező azt követően, hogy már szerda este 17 százalékkal csökkent a kőolaj világpiaci ára.
100 ezer lejes bírság a Mol Romániának, 35 ezer a belényesi kútnak
Több mint hetven töltőállomást ellenőrzött, és 370 ezer lejre szabott ki bírságot csütörtökön az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) – közölte csütörtök este a kormányszóvivő. Dan Cărbunaru tájékoztatása szerint a legnagyobb összegű, 100 ezer lejes büntetést a Mol Romániára rótták ki. „Az indokolatlanul rendkívül magas üzemanyagár miatt országszerte híressé vált belényesi töltőállomást 35 ezer lejre büntették meg” – idézte Cărbunarut az Agerpres. A szóvivő hozzátette, a pénzbüntetés mellett mindkét céget, illetve további négy, Galac és Kolozs megyei benzinkutat is arra köteleztek, hogy térjenek vissza a korábban alkalmazott árhoz. Az ellenőrzések során kiderült, hogy több töltőállomás nem az új, hanem a már meglévő készleteket értékesítette sokkal magasabb áron.
A fogyasztóvédők azt is megállapították, hogy az elmúlt két napban alkalmazott áremeléseknek nincs alapja.
Az ANPC mellett az Országos Adóhatóság és a Versenytanács is ellenőrzéseket indított a töltőállomásoknál, ezek eredményeit a későbbiekben közlik – mondta még a kormányszóvivő.
Dan Cărbunaru beszélt arról is, hogy tilos az üzemanyagok forgalmazása nem erre a célra szánt műanyag vagy üvegedényekben, kannákban, tartályokban, az országos katasztrófavédelem ennek kapcsán is ellenőrzésekbe kezdett és meghozza a szükséges intézkedéseket.
A Versenytanács figyelemmel kíséri az üzemanyagpiacot, és kivizsgálja azokat a helyzeteket, amikor az árak indokolatlanul, meredeken emelkednek – olvasható a hatóság csütörtöki közleményében.
Semmi ok nincs pánikra és a töltőállomások megrohamozására, mert Románia üzemanyag-ellátása zavartalan – közölte szerdán a Facebook-oldalán az energiaügyi miniszter.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.
Félrekezelt súlyos beteghez hasonlította Romániát Radu Miruță gazdasági miniszter .
Kissé nőtt az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke júniusban az előző hónaphoz képest a hús-, a tej- és a növényi olajárak emelkedésének hatására az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapján közzétett adatok szerint.
Felelősséget vállal az Ilie Bolojan vezette kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!