Nem jelent megoldást az érintettek szerint, hogy miután a személyi jövedelemadó csökkentése miatt a települések jelentős összegektől estek el, a kormány most hitelkonstrukciót ajánl fel számukra.
2018. február 27., 09:572018. február 27., 09:57
2018. február 27., 11:402018. február 27., 11:40
A privatizációkból befolyt összegekből nyújtana hitelt a Dăncilă-kormány a helyi önkormányzatoknak az alapvető közműszolgáltatások biztosítására, az erről szóló sürgősségi kormányrendelet-tervezetet már nyilvános vitára bocsátották a fejlesztési minisztérium honlapján.
ám amennyiben a Románia által korábban felvállalt határidőig nem sikerül rendezni a vízszolgáltatással és a hulladékgazdálkodással kapcsolatos hiányosságokat, úgy az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indíthat az ország ellen.
A kormányrendelet-tervezet értelmében tehát a polgármesterek a 2018–2019-es időszakban kölcsönt igényelhetnek a privatizációs alapokból, amelyeket az államkincstár őriz – a hitel összege 500 millió lejig terjedhet. A kamat a háromhavi bankközi kamatláb, vagyis a ROBOR 3M – 2 százalékpont, és a településeknek 20 évük van a hitel törlesztésére.
A kormány által meghatározott 10-es listán találjuk még a csatornázást, a villanyáram-ellátás, illetve a közvilágítás biztosítását, a községi, megyei utak felújítását, hidak építését, kerékpárutak kialakítását, de kölcsön igényelhető hulladékgazdálkodásra, kultúrotthonok építésére, templomok restaurálására vagy éppen sportcsarnokok, szociális lakások építésére.
Ugyanez a sürgősségi kormányrendelet-tervezet tartalmazza azt a korábban bejelentett előírást is, amellyel a szociálliberális kormány lehetővé teszi a helyi önkormányza-toknak, hogy a költségvetési többletüket fizetésekre fordíthassák.
Nesze semmi, fogd meg jól – így kommentálta a Krónika kérdésére a szociálliberális kormány legújabb tervét Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere.
Fotó: Vargyasi Levente
Rámutatott, az önkormányzatoknak eddig is volt lehetőségük arra, hogy hitelt szerződjenek le, tehát ez az intézkedés nem jelent előrelépést. „Ugyanakkor ez egyelőre tervezet, nem ismerjük a részleteit, ám ha nem kamatmentes, akkor semmiben sem segíti a helyi közigazgatás működését. A korábbi tapasztalatok szerint általában a kincstári hitel kamata magasabb, mint a pénzpiacon alkalmazott kamat” – fogalmazta meg aggályait Antal Árpád, aki
„Esetleg a kisebb községeknek jelenthet segítséget, a városok esetében nem old meg semmit” – szögezte le. Sepsiszentgyörgy különben idén 7 millió lejt veszített a személyi jövedelemadó csökkenése miatt, ennyivel kevesebb pénzt osztanak vissza a városnak. Antal Árpád rámutatott, ebből a pénzösszegből két és fél sugárút teljes korszerűsítését lehetett volna finanszírozni.
Az Európai Bizottságnak 2026. december 31-ig teljesítenie kell a kifizetéseket a tagállamoknak a helyreállítási tervek 2026. augusztus 31-ig megvalósított célkitűzései alapján – jelentette ki szerdán az EB egyik szóvivője.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
szóljon hozzá!