Egyre népszerűbb a hibrid autó, de meddig?

hibrid autó

A hibridek fontos szerepet játszanak az elektromos autókra történő átállásban

Fotó: Pinti Attila

Rossz év volt 2024 az elektromos autók számára, de a hibridek nagyon jól zártak, és a közeljövő is szépen csenghet főleg a teljesen hibrid, részben pedig a konnektoros kategóriának. Ugyanakkor a szigorodó környezetvédelmi szabályok és a fokozatosan megszűnő támogatások hosszabb távon a hibridek megítélésének is árthatnak.

Krónika

2025. március 21., 20:322025. március 21., 20:32

Ha nem következnek be radikális változtatások, 2035-től csak teljesen elektromos meghajtású új autókat lehet majd értékesíteni az Európai Unióban, de az oda vezető út nem egyenes és zökkenőmentes, a hibridek pedig fontos szerepet játszanak az átállásban – olvasható a Hotnews.ro portál elemzésében, amely egy nemzetközi együttműködés keretében született.

Az európaiak tavaly több mint 4 millió hibridet vásároltak minden típusból, azaz olyan gépkocsit, amely egy belső égésű és egy kisebb villanymotorral is rendelkezik. Bár drágábbak, mint a hagyományos benzines autók, a hibrideknek számos előnyük van:

  • olcsóbbak, mint a teljesen elektromos autók
  • nem kell aggódni a kis hatótávolság miatt
  • jobb a fogyasztásuk, mint a hagyományos autóké, főleg városi környezetben
  • alacsonyabb a károsanyag-kibocsátásuk
  • sok országban még mindig jár érte vásárlási állami támogatás vagy parkolási kedvezmény.

A Pulse nevű európai projekt keretében készült elemzésben rámutatnak: az öreg kontinensen sok autós még nem áll készen arra, hogy száz százalékban elektromos autókra váltson, az ár, a hatótávolság és a nem mindenhol jól kiépített töltőinfrastruktúra miatt.

Eközben a hibrid autók jövője Európában hosszú távon (2035 után) bizonytalan, de rövid és középtávon (2030-ig) továbbra is fontos szerepet fognak játszani a teljes villamosításra való átállásban,

különösen, mivel megjelentek a megfizethetőbb modellek: például a Daciánál, de kínai gyártók (MG, és a jövőben a BYD) is ide sorolhatók.

A teljesen elektromos nagy modellek több mint 50 000 euróba kerülnek, ezért csak kevés vásárló engedheti meg magának. A teljesen hibrid (full hybrid) kategóriában már sok nagyméretű modell található, amelyeket egy 4-5 tagú család hosszú utakra is használhat. A Dacia nagy modelljei (mint a Jogger) pedig már 30 000 euró alatt is megvásárolhatók. Ugyanakkor kis hibrideket már 20 ezer euró alatt is piacra dobtak, főleg a kínaiak.

A hibrid autókat három fő kategóriába soroljuk:

a lágy hibrid (MHEV – Mild Hybrid Electric Vehicle) olyan autó, amelyben az elektromos motor nagyon kicsi, és csak segíti a belső égésű motort (önmagában nem képes meghajtani az autót); ezeknek alacsonyabb az üzemanyag-fogyasztásuk és a károsanyag-kibocsátásuk, de nem lehet tisztán elektromos meghajtással használni őket, és nem lehet konnektorból tölteni;
a teljesen hibrid (full hybrid vagy HEV – Hybrid Electric Vehicle) bármikor képes akár akkumulátorról, akár belső égésű motorral, akár mindkettővel meghajtva menni; az elektromos akkumulátor automatikusan töltődik a fékezésből és a belső égésű motorból származó energia visszanyerésével; ezeket az autókat nem lehet konnektorból tölteni;
a konnektoros hibrid (plug-in hybrid, PHEV) villanymotort és belső égésű motort is tartalmaz, nagy mennyiségű elektromos energiát képes tárolni, általában 20-60 kilométert is meg lehet tenni vele tisztán elektromos üzemmódban; az akkumulátor közönséges elektromos hálózat konnektorához csatlakoztatva feltölthető

Elektromos és hibrid autók piaca Romániában

A „villamosított” kategóriába tartozó járművek a teljesen elektromos (BEV, Battery Electric Vehicle), a plug-in hibrid (PHEV) és a teljesen hibrid (HEV) járművek. Tavaly összesen 37 ezer ilyen új autót helyeztek forgalomba Romániában, 2500-zal többet, mint 2023-ban, és négyszer többet, mint 2020-ban – derül ki a romániai autógyártók és -importőrök szövetségének (APIA) adataiból.

Az idei évre vonatkozó előrejelzés szerint akár 50 000 ilyen villamosított járművet írathatnak forgalomba, főként a teljesen hibridek térhódításának köszönhetően

– írja a Hotnews. Tavaly 21 000 teljesen hibrid autót helyeztek forgalomba, míg 2023-ban 14 000-et, 2020-ban pedig 5000-et. Idén akár 40 százalékot is meghaladó növekedés várható, különösen mivel több új modell kerül piacra. A legkelendőbb full hibrid modellek januárban a Dacia Duster, a Toyota Yaris Cross és a Toyota Corolla voltak.

hibrid autó Galéria

A konnektoros hibridek esetében nagy probléma az emberek „lustasága”

Fotó: Pinti Attila

A plug-in hibridek esetében a forgalomba helyezések tavaly 15 százalékkal, 6400 autóra emelkedtek, idén pedig 25 százalékos növekedés várható. 2020-ban még csak 1000 plug-in hibridet regisztráltak. A legkelendőbb PHEV modellek januárban a Volkswagen Golf, a Ford Kuga és a Mercedes Benz GLC voltak. Az elmúlt öt évre, 2020-2024-re visszatekintve összesen 45 000 új teljesen elektromos autót, 20 000 plug-in hibridet és 62 000 teljesen hibridet helyeztek forgalomba.

Dan Vardie, a romániai autógyártók és -importőrök szövetségének elnöke a portálnak elmondta, a full hibrid technológia meglehetősen régi, megelőzte a modern elektromos autókat, és a gyártók nagyon jól elsajátították, hatékonyan párosítják a belső égésű motoros hajtással.

Véleménye szerint a teljesen hibridek 2030-ra a romániai újautó-piacot is uralni fogják. A konnektoros hibridek esetében ugyanakkor nagy probléma az emberek „lustasága”:

kimutatások szerint kevesen töltik fel rendszeresen az akkumulátort, és csak tiszta benzines formában használják a nagy autókat, ami igencsak környezetszennyező. Ezért az Európai Unió szigoríthat a PHEV megítélésén, a károsanyag-kibocsátási küszöbökön, és az állami támogatások is eltűnhetnek. Az APIA javaslata szerint Romániában is fokozatosan ki kellene vezetni a roncsautóprogramokból valamennyi hibridtípus vásárlási finanszírozását: 2027-től a lágy hibridet, 2028-tól a full hibridet, 2029-től pedig a PHEV-et.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 05., hétfő

Beleremegett a Bukaresti Értéktőzsde az elnökválasztás első fordulójának eredményébe

A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.

Beleremegett a Bukaresti Értéktőzsde az elnökválasztás első fordulójának eredményébe
2025. május 04., vasárnap

A bukaresti aggályok miatt az MVM kitolta az E.ON romániai üzletága megvásárlásának becsült időpontját

Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.

A bukaresti aggályok miatt az MVM kitolta az E.ON romániai üzletága megvásárlásának becsült időpontját
2025. május 01., csütörtök

Késlekedő kisajátítások miatt kell várni az észak-erdélyi autópálya problémás szakaszának építésére

Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.

Késlekedő kisajátítások miatt kell várni az észak-erdélyi autópálya problémás szakaszának építésére
2025. április 30., szerda

Zárulgat a bérolló, de az egyenlőtlenségek továbbra is társadalmi feszültségeket generálnak

Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.

Zárulgat a bérolló, de az egyenlőtlenségek továbbra is társadalmi feszültségeket generálnak
2025. április 30., szerda

Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok

Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).

Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok
2025. április 30., szerda

A romániai életszínvonal jelentős javulására számítanak az ING elemzői

Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.

A romániai életszínvonal jelentős javulására számítanak az ING elemzői
2025. április 30., szerda

Tánczos szerint egyértelműek a jelzések, hogy Románia gazdasága erős és ellenálló

Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.

Tánczos szerint egyértelműek a jelzések, hogy Románia gazdasága erős és ellenálló
2025. április 30., szerda

Rekord költségvetési bevétellel büszkélkedik Marcel Ciolacu

Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.

Rekord költségvetési bevétellel büszkélkedik Marcel Ciolacu
2025. április 30., szerda

Kevesebb céget kellett felszámolni eddig, mint a tavalyi év elején, az egyik partiumi megyében viszont lehangolóak a mutatók

Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.

Kevesebb céget kellett felszámolni eddig, mint a tavalyi év elején, az egyik partiumi megyében viszont lehangolóak a mutatók
2025. április 29., kedd

Több tízmillió eurónyi kötbért számol fel Románia az Alstomnak, amiért nem szállította le időben az új vonatokat

Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.

Több tízmillió eurónyi kötbért számol fel Románia az Alstomnak, amiért nem szállította le időben az új vonatokat