Marad az esély. Egy család, egy otthon programként folytatódik az Első otthon
Nem hajlandó lemondani a kormány az Egy család, egy otthon néven tovább futó, ám több ponton is módosuló Első otthon programról a Nemzetközi Valutaalap (IMF) ajánlására.
2019. június 13., 15:072019. június 13., 15:07
2019. június 13., 15:242019. június 13., 15:24
Minderről Eugen Teodorovici pénzügyminiszter nyilatkozott azt követően, hogy a washingtoni pénzintézet képviselői múlt heti romániai látogatásukat követően azt tanácsolta a bukaresti hatóságoknak, hogy fokozatosan vezessék ki a piacról a programot.
„Természetesen nem” – szögezte le azonban a pénzügyi tárca vezetője, amikor újságírók azt kérdezték tőle, megfogadja-e a szociálliberális kabinet az IMF ajánlásait.
– fogalmazott Teodorovici.
Amint arról korábban beszámoltunk, az új program lényege – a pénzügyminisztérium honlapján közvitára bocsátott tervezet szerint – amúgy változatlanul az lenne, hogy az állam garanciát vállal a jelzáloghitelért – ám amíg jelen pillanatban az 5 évesnél újabb lakások esetében a garancia 50 százalékos, a régebbieknél 40 százalékos, a jövőben ennek értéke elérhetni a 80 százalékot. Tény azonban, hogy a jogszabályjavaslat az 5 évesnél újabb otthonokra korlátozná a program keretében megvásárolható lakásokat. A hitel maximális összege 570 000 lej, vagyis nagyjából 120 000 euró lehet, a kedvezményezetteknek pedig 5–10 százalékos önrésszel kell előrukkolniuk. Kikötés továbbá, hogy a hitel igénylője nem lehet több 55 évesnél.
A hivatalos bejelentések szerint a fiatal családok otthonteremtésében segítséget nyújtó program keretében ugyanakkor azt is meghatároznák, hogy a lakásnak legkevesebb két szobája kell hogy legyen, a felület viszont nem haladhatja meg a 100 négyzetmétert.
Az új program a már felsoroltak mellett számottevő kedvezményeket is biztosít a család anyagi erőforrásai és a gyermekek száma alapján. 2,6 százalékponttal csökken a kamatráta, amennyiben a hitelt igénylő háztartás havi bevétele egy fő esetében nem haladja meg a 6000 lejt, két fő esetében a 7000 lejt, két vagy több gyermek esetében pedig a 9000 lejt. Ha a családnak egy gyereke van, akkor a kamatráta egy százalékponttal zsugorodik, két vagy több gyermek esetében pedig 2 százalékponttal, és egy százalékpontos csökkentés jár azoknak a családoknak is, amelyekben fogyatékkal élő családtag van.
Bár Székelyföld országos szinten rendszerint a hátsó fertályban található, amikor fizetésekről van szó, Erdélyben is találni olyan megyét, ahol még kisebb az átlagbér. Fizetések tekintetében továbbra is Kolozs megye áll a legjobban Erdélyben.
Felpörgött a romániai autógyárak termelése a július–augusztus időszakban, és először fordult elő, hogy Craiován több jármű készült, mint Mioveni-ben – irányította rá a figyelmet a Profit.ro.
Újra rekordot döntött az arany ára: a nemesfém grammjának árfolyama pénteken 2,3241 lejjel (0,63 százalékkal) 373,3536 lejre emelkedett a Román Nemzeti Bank (NBR) által csütörtökön közölt 371,0295 lejről.
Az energiaszolgáltatók november elsejétől kötelesek lesznek tájékoztatni ügyfeleiket arról, hogy 2025. április 1-jétől megszűnik az árplafon – áll az ANRE rendelettervezetében.
Nemcsak az autópályák, hanem a gyorsforgalmi utak építése is dübörög Romániában. Utóbbi több szempontból „alulmarad” a sztrádákkal szemben, viszont sok helyen népszerű, mert kevesebbe kerül – vagyis csak elméletileg.
Ha késne a repülő, vagy egyenesen törölnék a járatot, jó tudni, hogy milyen lehetőségek léteznek jogorvoslatra anélkül, hogy egy behajtónak tetemes összeget kellene lepengetni. Ebben nyújt segítséget a fogyasztóvédelem friss útmutatója.
A korábbi 3,4 százalékról 2,8 százalékra módosította az idei gazdasági növekedésre vonatkozó becslését az Országos Előrejelzési és Prognózis Bizottság. A kormány a GDP 6,94 százalékára módosította a 2024-re tervezett 5 százalékos államháztartási hiányt.
Akár havi 200 euróval is többe kerülhetnek a romániai nagyvárosokban az albérletek, ha a bérlő új építésű tömbházban található lakást akar választani.
Az idei első hat hónapban több mint 965 ezer külföldi turista szállt meg a romániai kereskedelmi szálláshelyeken, és összesen mintegy 3 milliárd lejt, fejenként 3100 lejt költöttek el – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Immár mintegy háromezer fülöp-szigeteki vendégmunkás érkezett Romániába, hogy enyhítsék a kamionsofőrök soraiban krónikussá vált munkaerőhiányt. A vendégmunkásokért évek óta esedeznek a szállítóvállalatok.
szóljon hozzá!