Fotó: Mediafax
2011. július 14., 07:482011. július 14., 07:48
Amint arról lapunkban beszámoltunk, Románia hosszú lejáratú külföldi valuta denominálású adósi besorolását a Fitch „BB+”-ról „BBB–”-ra, míg lejdenominálású hosszú távú adósi besorolását „BBB–”-ról „BBB”-re javította. Mindkét osztályzat stabil minősítési kilátásokkal párosul. Ezzel az ország besorolása mostantól megegyezik például Magyarországéval.
A besorolás pozitív irányba való módosítását elsősorban a belső makrogazdasági helyzet stabilizálásának köszönheti az ország – véli Nagy Ágnes, a Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsának tagja. A pénzügyi szakember szerint a 2008-ban kezdődött zuhanást követően, 2010 vége felé, ez év elején kezdett a bruttó össztermék növekedni. „Kevesen beszélnek arról, hogy az export látványos növekedése is hozzájárult a pozitív mérleghez. Az elmúlt év első három hónapjához képest ugyanis 34 százalékkal nőtt az árukivitel, míg a behozatal esetében mindössze 24 százalékos emelkedést jegyeztünk” – mondta el lapunknak Nagy Ágnes. Kérdésünkre, hogy Románia helyrebillenhetett volna a Nemzetközi Valutaalap (IMF) kölcsöne és megszorító feltételei nélkül, a jegybank vezetőtanácsi tagja határozott nemmel válaszolt.
„A tavalyi IMF-hitel nélkül ez semmiként nem lett volna lehetséges” – szögezte le. A kedvező elbíráláshoz hozzájárult a 2009 után életbe léptetett stabilizálási program, az állami szektor strukturális reformálása, valamint a közszolgálatok informatizálása. „Maga a hitel egymagában nem sokat segített volna, de a megszorítási csomag meghozta az eredményét. Nem is annyira az elbocsátások, mert azzal nem sok mindent oldott volna meg az állam, mint inkább az elkezdett strukturális reform” – fűzte hozzá Nagy Ágnes.
Egy ideje már várható Románia jobb adóskockázati besorolása, mondta el lapunk megkeresésére Diósi László is. Az OTP Bank Románia vezérigazgatója kifejtette, az elmúlt fél évben a jegybank tartós és jó pénzügyi politikája, a jó makrogazdasági politika miatt lehetett számítani arra, hogy javulni fog Románia hosszú távú adóskockázati besorolása. „A román kormány betartotta a Nemzetközi Valutaalappal kötött megállapodást, közösen sikeresen megoldották az eladósodottság korlátozását, a költségvetés helyreállt, az inflációs nyomás a kezdeti nehézségek után ellenőrzés alatt van, mindez olyan pozitív gazdasági légkört teremtett, hogy Románia a befektetésre ajánlott kategóriába került” – mondta a szakember. Diósi László szerint fontos körülmény, hogy az országot akkor sorolták jobb adóskockázati kategóriába, amikor Görögországot, Portugáliát, Írországot és több bankot leminősítettek.
„Ez azt jelenti, hogy Románia a gazdasági béke egy kis szigete tud lenni, bár természetesen nem tud függetlenül működni a világgazdaság tengerében, az európai hullámok mindenképpen elérik majd” – vetítette elő a jövőt a szakember. A javított besorolás azonban szerinte mindenképpen jó hír az ország és a közép-kelet-európai feltörekvő régió számára, azt jelenti, hogy a térségben komoly gazdaságpolitika folyik. „Jönni fognak a befektetők, hiszen a világgazdasági pánikhangulatban mindenki keresi a jó befektetési lehetőségeket, így jönni fognak a tőzsdére, beindul a 2008-ban leállt működő tőke, és ez pozitívan befolyásolja majd mindenki személyes jövőjét” – összegzett Diósi László.
Önmagában véve, tekintettel az ország különösen nehéz helyzetére jó dolog, hogy a Fitch most már ajánlja a befektetőknek Romániát, vallja Ilie Şerbănescu gazdasági elemző is, azonban rögtön leszögezi, ettől még ne várja senki, hogy innentől kezdve kizárólag csak jó dolgok következnek. Şerbănescu a Krónika megkeresésére elmondta, a hitelminősítések elsősorban a pénzügyi befektetőknek szólnak, ezért botorság arra számítani, hogy majd özönlenek az országba befektetők, azok ugyanis profitot akarnak termelni, és más mutatók alapján számolják ki, hogy megéri-e nekik Romániában beruházni.
A gazdasági szakértő szerint rövid távon még hátránya is származhat az országnak a kedvező besorolás miatt. „A Fitch-minősítés javulása ide fogja vonzani a spekulánsokat, és ez az, amire az országnak semmi szüksége. Mugur Isărescunak, a Román Nemzeti Bank elnökének alaposan megnehezítik majd a dolgát. Idehozzák a külföldi valutát, amire a nemzeti bank kénytelen lesz lejt kibocsátani, így nőhet az infláció, a jegybank arra kényszerülhet, hogy emelje az alapkamatot, ez pedig betesz a gazdasági növekedésnek” – hangsúlyozta Ilie Şerbănescu. Az elemző szerint hosszú távon lehetnek pozitív következményei a Fitch mostani kedvező hitelminősítésének, ez azonban a nemzetközi pénzügyi környezettől függ elsősorban, amely jelenleg nem túl kedvező.
Pozitívan befolyásolja Románia nemzetközi megítélését a Fitch új besorolása, csökken a befektetési kockázat, növekszik a befektetői bizalom – állapította meg lapunk megkeresésére Jakabos Janka. Az EMNT gazdasági szakbizottságának egyik vezetője kifejtette, sajnos az ilyen hitelminősítések sokkal inkább befolyásolják a piac alakulását, mint amennyire kellene. Amint Románia a befektetésre ajánlott kategóriába került, azonnal reagáltak a piacok, a bejelentés után az euró árfolyama csökkent. Viszont a hazai gazdaság állapotát sokkal reálisabban tükrözi, hogy a nemzetközi piacokkal összefüggésben, az olaszországi gondok folyományaként az euró árfolyama azóta gyorsan emelkedik, tette hozzá. Jakabos Janka szerint paradox helyzet, hogy Olaszország Romániánál hatszor jobb hitelminősítéssel csődközelbe sodródott. „A hitelminősítők véleményezése nem annyira objektív, mint amennyire szeretnénk, a visszaminősítés sokat árthat, ám ez esetben, hogy a Fitch Ratings javított az ország besorolásán, mindenképpen ki kell használni és a romániai gazdaság előnyére kell kamatoztatni” – szögezte le Jakabos Janka.
Nem látja rózsaszínnek a helyzetet a jobb hitelminősítés fényében Lakatos Péter Bihar megyei parlamenti képviselő sem, aki szerint a potenciális külföldi befektetők nem ezt az egy forrást veszik figyelembe, amikor arról döntenek, melyik országba ruháznak be. „A Fitch felminősítése egyenes következménye annak, hogy a jegybank kordában tudja-e tartani a lej/euró árfolyamot, bár a tendencia növekvő” – fejtette ki a Krónika kérdésére a honatya. Úgy véli, minden hitelminősítő megvárja az Országos Statisztikai Hivatal (INS) féléves jelentését, és utána reagál. A Fitch mostani, egy árnyalattal pozitívabb véleménye pedig az első negyedév után Romániában tapasztalható optimizmus leképeződése. „Ők is olvassák az újságokat, mindent, amit a vezető politikusaink és a nemzeti bank elnöke nyilatkozik, és ezekből a nyilatkozatokból egy olyan helyzet világlott ki, ami miatt – egyébként Európában másutt is – úgy tűnt, hogy a válságból való kilábalás megkezdődött” – fogalmazott a közgazdász képviselő. „A görög, olasz, spanyol és portugál helyzet erősen ki fog hatni Romániára is. Ezért nem látom, és nem is láttam korábban sem rózsaszínben a helyzetet” – mondta a honatya.
Hozzátette: Traian Băsescu elnök nemrégiben, román–orosz viszonylatban tett nyilatkozatai nem tettek jót a gázárak alakulásának, és ha valóban megdrágul a földgáz, az rossz kihatással lesz a gazdaságra nézve, és ezt a Fitch is észre fogja venni. „A dolgok további alakulása nagyban függ attól, hogy a román kormány végre konkrét dolgokkal fog-e foglalkozni, vagy álproblémákkal, mint az alkotmánymódosítás – amiből úgysem lesz semmi –, a levélben történő szavazás vagy az új közigazgatási felosztás. Ezekkel nem most kellene foglalkozni” – szögezte le Lakatos Péter. A külföldi beruházókat biztathatja a Fitch-minősítés, de abban a helyzetben, amikor a francia és az amerikai nagykövet is azt mondja, hogy Romániában a beruházóktól csúszópénzt kérnek, a negatív jelek kiegyenlítik a pozitívakat, vélekedik a képviselő.
Olaszország adósságdinamikája nem fenntarthatatlan, és a kormány minap bejelentett „ambiciózus” államháztartási konszolidációs programja – amely 2014-re egyensúlyos költségvetést céloz – negatív sokkok elmaradása esetén stabilizálhatja az olasz szuverén adósi profilt, alátámasztva a magasan elsőrendű, „AA mínusz” szintű olasz adósosztályzatot – áll a Fitch Ratings tegnap Londonban kiadott átfogó elemzésében. A legnagyobb európai hitelminősítő kiemelte: az olasz adósbesorolásra érvényes stabil kilátás a Fitch azon várakozását jelzi, hogy az olasz kormánynak valószínűleg sikerül a tervekben szereplő módon csökkentenie az államháztartási hiányt. A Fitch Ratings szerint az olasz és egyéb euróövezeti kormánykötvényhozamok legutóbbi meredek emelkedése nem az olasz szuverén adósi alapmutatók romlását tükrözi, hanem azt a bizalmi válságot, amely az euróövezeti adósságválságra adott európai gazdaságpolitikai válaszlépésekkel kapcsolatban uralkodott el a piacon. |
„Beigazolódott, amit még májusban mondtam: szó sincs a gazdasági válság végéről” – jelentette ki tegnapi nagyváradi sajtótájékoztatóján Lakatos Péter. A honatyának meggyőződése, hogy a statisztikai intézet napokon belül várható féléves jelentéséből már világosan ki fog derülni, hogy a krízisből való kilábalásra még várni kell. Lakatos szerint lehetséges, hogy egyszázalékos gazdasági növekedést kimutat majd az intézet, de többet semmiképp. A képviselő megjegyezte: a mostani európai gazdasági helyzetben Romániának szerencséje, hogy még nem csatlakozott az euróövezethez, és nem is siet a dologgal, hiszen nem teljesíti a szükséges feltételeket. |
Meredeken, egyszerre négy fokozattal a már rendkívüli befektetői kockázatokra figyelmeztető „CCC” szintre süllyesztette Görögország hosszú futamú államadós-besorolását szerdán a Fitch Ratings, egyebek mellett azzal indokolva a lépést, hogy nincs új EU/IMF-segélyprogram Görögország számára. A legnagyobb európai hitelminősítő az eddigi „B plusz” szintről rontotta a most megadott „CCC”-re a hazai és a külső adósságpiacokon kibocsátott, hosszú lejáratú görög szuverén adósság kockázati osztályzatát. A cég a szerdán Londonban bejelentett leminősítés során kihagyta a köztes „B”, „B mínusz” és „CCC plusz” besorolási fokozatokat. A Fitch Ratings szerint a „CCC” besorolás „jelentős hitelkockázatot” jelez, és egyben tükrözi, hogy „valós lehetőség” Görögország törlesztésképtelenné válása. Eközben megvonta a befektetési ajánlású szuverén adósosztályzatot Írországtól a Moody’s Investors Service. A nemzetközi hitelminősítő közölte, hogy az eddigi „Baa3”-ról – vagyis a még befektetési ajánlású osztályzati sáv alsó széléről – egy fokozattal „Ba1”-re süllyesztette a hazai és a külföldi piacokon kibocsátott ír kormánykötvény-adósság osztályzatát, további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyva érvényben az új besoroláson is. A cég indoklása szerint egyre nagyobb a valószínűsége annak, hogy amikor az EU és az IMF jelenlegi pénzügyi segélyprogramja 2013 végén kifut, Írországnak újabb finanszírozásra lehet szüksége e hivatalos forrásokból, mielőtt vissza tudna térni a magántőkepiacra. |
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!