2011. július 19., 08:132011. július 19., 08:13
Enyhe csökkenést mutatott az elmúlt időszakban a munkanélküliek száma az országban, ahol a megyék ranglistáján továbbra is „kiemelkedő” helyet tölt be a székelyföldi Kovászna megye az állástalanok arányát tekintve. Az Országos Munkaerő-elhelyezési Ügynökség (ANOFM) által tegnap közzétett adatok szerint idén júniusban több mint 17 ezerrel csökkent májushoz képest Romániában a munkanélküliek száma. Ennek megfelelően a múlt hónap végén a munkanélküliségi arány országos szinten 4,78 százalékos volt, 0,19 százalékponttal kisebb, mint májusban és 2,72 százalékponttal alacsonyabb, mint 2010 júniusában. A megyei munkaerő-elhelyezési ügynökségek nyilvántartásában júniusban összesen 435 961 foglalkozás nélküli személy szerepelt, 17 106-al kevesebb, mint május végén.
A férfiak körében mért munkanélküliség a májusi 5,35 százalékról júniusban 5,10 százalékra csökkent, a nők körében májusban 4,53 százalék volt, míg júniusra 4,42 százalékkal csökkent. A közel félmillió állástalan többsége azonban már nem jogosult munkanélküli segélyre. A regisztrált munkanélküliek közül 158 815 személy részesül segélyben, 277 146 viszont nem kap állami juttatást; az előbbiek száma 13 918-cal, míg az utóbbiaké 3 188-cal csökkent az előző hónaphoz képest. A segélyben nem részesülő munkanélküliek aránya az összes munkanélkülihez viszonyítva 63,57 százalék, és 1,7 százalékponttal emelkedett az előző hónaphoz képest.
Különben az ANOFM kimutatása szerint a juttatásban nem részesülő munkanélküliek aránya a legmagasabb Teleorman (79,09 százalék), Iaşi (78,77), Brăila (78,72) és Dolj (77,74) megyében. Miközben a legnagyobb mértékben Bákó (1 405 személlyel), Konstanca (1 205), Prahova (853), Brassó (763) és Kolozs (694) megyében csökkent a munkanélküliség, a legtöbb állástalant a következő megyékben jegyzik: Vaslui (9,42 százalék), Teleorman (8,64), Mehedinţi (8,53), Dolj (8,20), Kovászna (8,01) és Fehér (6,87). A legkisebb, mindössze 1,79 százalékos munkanélküliségi arányt egyébként júniusban Temes megyében regisztráltak.
Ezzel egy időben a hazai önkormányzatok arra készülnek, hogy újabb munkahelyeket teremtsenek a kormány „engedékenysége” jóvoltából. A Mediafax értesülései szerint a Boc-kabinet hamarosan engedélyezni fogja mintegy 700 állás elfoglalását a helyi közigazgatásban, az ezzel járó személyzeti költségek meghaladják a nyolcmillió lejt. A hírügynökség úgy tudja, hogy olyan egyedi betöltetlen közigazgatási állásokról van szó, amelyeket köztisztviselők (291 poszt) és szerződéses alkalmazottak (398) foglalnak majd el, ugyanakkor az érintett települések többségét demokrata–liberális (PDL) polgármester irányítja. Kolozsváron például öt, Marosvásárhelyen 25, Aradon pedig 18 állás betöltését kezdeményezte a helyi polgármesteri hivatal.
Mint ismeretes, tavaly év végén a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) folytatott tárgyalások után – a válságból való lassú kilábalásra hivatkozva – a kormány eldöntötte, hogy 2011-ben is befagyasztja az állásokat a közigazgatásban, és csak minden hetedik szabadon maradó posztra alkalmaznak tisztviselőt. Tavasszal aztán a kormány megszüntette a közigazgatási szférával szemben foganatosított megszorításokat, elrendelve, hogy valamely helyi hatóságnál az állásokat akkor tölthetik be, ha nemcsak az illető intézményben, hanem megyei szinten is felmérték az összes betöltetlen munkahelyet, alkalmazáskor pedig elsőbbséget élveznek az egyedi állások.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!