Mihai Tudose
Fotó: gov.ro
Újra elhalasztotta hétfőn a Tudose-kabinet azt a kormányülést, amelynek napirendjén az adópolitikai módosításoknak kellett volna szerepelniük – sajtóértesülések szerint hétfő délben még nem volt meg minden jóváhagyás ahhoz, hogy sürgősségi kormányrendelettel változtathassanak az adótörvénykönyv előírásain.
2017. november 06., 16:532017. november 06., 16:53
Mint ismeretes, a szociálliberális koalíció elképzelései szerint még pénteken el kellett volna fogadni a tervezetet, azonban vélhetően a sorozatos bírálatokat követően arról döntöttek, hogy hétfőre halasztják a sorsdöntő ülést. Ez azonban hétfőn elmaradt, és bár úgy tűnik, hogy szerdán megtartják a rendes heti kormányülést, Mihai Tudose miniszterelnök elmondása szerint „elképzelhető”, hogy annak napirendjén szintén nem szerepelnek majd az adóügyi intézkedések.
Közben hétfőn az Országos Előrejelzési Bizottság (CNP) közzétette a 2017–2021-es időszakra szóló előrejelzéseit a 2018-as évi állami költségvetés tervezetéhez, aminek értelmében a bruttó hazai termék (GDP) 907,9 milliárd lej lesz, a gazdaság pedig 5,5 százalékkal fog nőni.
A hivatalos prognózis szerint különben
A CNP szerint jövőre 5,8 százalékkal bővül majd a fogyasztás. Az infláció 2018 végén a prognózis szerint 2,6 százalékos lesz, a jövő év folyamán pedig az árfolyam 4,55 lej/euró körül fog mozogni. A dokumentum értelmében az alkalmazottak száma jövőre 4,2 százalékkal 5,13 főre nő majd, az átlagbér pedig 11 százalékkal lesz nagyobb, eléri a havi nettó 2614 lejt.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
szóljon hozzá!