A szobafestők iránt csaknem 30 százalékkal megnőtt a kereslet
Fotó: Pixabay
Építészek, építőipari szakmunkások, festők, vízvezeték-szerelők, villanyszerelők, napelemszerelők, könyvelők, biztonsági cégek, webdizájnerek és takarítócégek szolgáltatásaira mutatkozik a legnagyobb szükség Romániában egy elemzés szerint, amely arra is rávilágít, hogy az elmúlt két évben változtak az igények, az árak pedig a legtöbb területen jelentősen megnőttek. Mutatjuk.
2024. január 03., 18:542024. január 03., 18:54
A romániai mester-/szakemberek iránti kereslet alakulását és az általuk nyújtott szolgáltatások árait vette górcső alá az Adevărul.ro portál felkérésére egy erre szakosodott weboldal. A Necesit.ro platformon 2022 januárja és 2023 decembere között több mint 60 szolgáltatásra – köztük építészek, építőipari szakmunkások, festők, vízvezeték-szerelők, villanyszerelők, napelemszerelők, könyvelők, biztonsági cégek, webdizájnerek és takarítócégek – több mint 200 000 ajánlatkérés érkezett – derül ki az elemzésből.
Az ajánlatkérések számában mintegy 15 százalékos emelkedést tapasztaltunk, a legjelentősebb növekedést az építőiparban. Annak ellenére, hogy az anyag- és munkaerőköltségek jelentős emelkedésével találkoztunk, a lakásépítésre vonatkozó ajánlatkérések 2023-ban közel megduplázódtak” – értékelte a trendeket Loredana Popescu, a Necesit.ro értékesítési igazgatója.
„Az egyéb szolgáltatások terén a honlapkészítés iránti kereslet mintegy 10 százalékkal, az online boltok iránti pedig több mint 25 százalékkal csökkent. A SEO iránti kérések azonban több mint 95 százalékkal nőttek, ami azt mutatja, hogy a pandémiát követő e-kereskedelmi őrületnek vége, most mindenkinek szüksége van a keresőoptimalizálásra és az online promócióra” – vonta le a következtetést Loredana Popescu.
A következő termékek és szolgáltatások, illetve szakemberek iránt nőtt a legnagyobb mértékben a kereslet az elmúlt évben:
• Garázskapuk: 258%
• Egyedi tervezésű bútorok: 180%
• Légkondicionálás: 123%
• Házépítés: 97%
• SEO (az angol Search Engine Optimization rövidítése, ami magyarul keresőoptimalizálást jelent): 95%
• Kapuk: 83%
• Kerítések: 78%
• Tetőjavítás: 47%
• Hőszivattyúk: 40%
• Szobafestők: 28%
A legnagyobb áremelkedést a tetőjavítás és a hőszivattyúk telepítése terén tapasztalni, ahol 33 százalékkal, illetve 20 százalékkal nőttek az árak. Ezzel szemben a napelemek telepítésénél az árak viszonylag stabilak maradtak, a közelmúltban pedig enyhe csökkenést tapasztaltak, ami az európai piac esetleges túltelítettségét jelzi. A napelemek árai azonban várhatóan emelkedni fognak az elkövetkező hónapokban – vallják a szakemberek.
egy ház megtervezésére felkért tervezőmérnök átlagosan négyzetméterenkénti 100 lejes áron dolgozik, egy termopán ablak cseréje 340 lej, a takarítócégek pedig 420 lej körüli összeget kérnek el nagytakarításért. A tető cseréje (munkadíj + anyagköltség) 180 lej/négyzetméter, egy egyéni vállalkozás (PFA) havi könyvelése 290 lej. A szobafestők a fehér falért négyzetméterenként 7 lejt kérnek, egy belső faajtó beszerelése 690 lej, míg azoknak, akik hőszivattyú beszerelésében gondolkodnak, átlagosan 36 000 lejes kiadással kell számolniuk.
Loredana Popescu mindenkinek azt ajánlja: kérjen be több írásos ajánlatot különböző szolgáltatóktól, és hasonlítsa össze ezeket. „De ne az ár legyen az egyetlen szempont – a minőségi szolgáltatásnak ára van. Mielőtt végleges döntést hozna, fontos, hogy az interneten ellenőrizze a korábbi ügyfelek véleményeit és megjegyzéseit a szolgáltatóról” – tanácsolja még a szakember.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!