A szobafestők iránt csaknem 30 százalékkal megnőtt a kereslet
Fotó: Pixabay
Építészek, építőipari szakmunkások, festők, vízvezeték-szerelők, villanyszerelők, napelemszerelők, könyvelők, biztonsági cégek, webdizájnerek és takarítócégek szolgáltatásaira mutatkozik a legnagyobb szükség Romániában egy elemzés szerint, amely arra is rávilágít, hogy az elmúlt két évben változtak az igények, az árak pedig a legtöbb területen jelentősen megnőttek. Mutatjuk.
2024. január 03., 18:542024. január 03., 18:54
A romániai mester-/szakemberek iránti kereslet alakulását és az általuk nyújtott szolgáltatások árait vette górcső alá az Adevărul.ro portál felkérésére egy erre szakosodott weboldal. A Necesit.ro platformon 2022 januárja és 2023 decembere között több mint 60 szolgáltatásra – köztük építészek, építőipari szakmunkások, festők, vízvezeték-szerelők, villanyszerelők, napelemszerelők, könyvelők, biztonsági cégek, webdizájnerek és takarítócégek – több mint 200 000 ajánlatkérés érkezett – derül ki az elemzésből.
Az ajánlatkérések számában mintegy 15 százalékos emelkedést tapasztaltunk, a legjelentősebb növekedést az építőiparban. Annak ellenére, hogy az anyag- és munkaerőköltségek jelentős emelkedésével találkoztunk, a lakásépítésre vonatkozó ajánlatkérések 2023-ban közel megduplázódtak” – értékelte a trendeket Loredana Popescu, a Necesit.ro értékesítési igazgatója.
„Az egyéb szolgáltatások terén a honlapkészítés iránti kereslet mintegy 10 százalékkal, az online boltok iránti pedig több mint 25 százalékkal csökkent. A SEO iránti kérések azonban több mint 95 százalékkal nőttek, ami azt mutatja, hogy a pandémiát követő e-kereskedelmi őrületnek vége, most mindenkinek szüksége van a keresőoptimalizálásra és az online promócióra” – vonta le a következtetést Loredana Popescu.
A következő termékek és szolgáltatások, illetve szakemberek iránt nőtt a legnagyobb mértékben a kereslet az elmúlt évben:
• Garázskapuk: 258%
• Egyedi tervezésű bútorok: 180%
• Légkondicionálás: 123%
• Házépítés: 97%
• SEO (az angol Search Engine Optimization rövidítése, ami magyarul keresőoptimalizálást jelent): 95%
• Kapuk: 83%
• Kerítések: 78%
• Tetőjavítás: 47%
• Hőszivattyúk: 40%
• Szobafestők: 28%
A legnagyobb áremelkedést a tetőjavítás és a hőszivattyúk telepítése terén tapasztalni, ahol 33 százalékkal, illetve 20 százalékkal nőttek az árak. Ezzel szemben a napelemek telepítésénél az árak viszonylag stabilak maradtak, a közelmúltban pedig enyhe csökkenést tapasztaltak, ami az európai piac esetleges túltelítettségét jelzi. A napelemek árai azonban várhatóan emelkedni fognak az elkövetkező hónapokban – vallják a szakemberek.
egy ház megtervezésére felkért tervezőmérnök átlagosan négyzetméterenkénti 100 lejes áron dolgozik, egy termopán ablak cseréje 340 lej, a takarítócégek pedig 420 lej körüli összeget kérnek el nagytakarításért. A tető cseréje (munkadíj + anyagköltség) 180 lej/négyzetméter, egy egyéni vállalkozás (PFA) havi könyvelése 290 lej. A szobafestők a fehér falért négyzetméterenként 7 lejt kérnek, egy belső faajtó beszerelése 690 lej, míg azoknak, akik hőszivattyú beszerelésében gondolkodnak, átlagosan 36 000 lejes kiadással kell számolniuk.
Loredana Popescu mindenkinek azt ajánlja: kérjen be több írásos ajánlatot különböző szolgáltatóktól, és hasonlítsa össze ezeket. „De ne az ár legyen az egyetlen szempont – a minőségi szolgáltatásnak ára van. Mielőtt végleges döntést hozna, fontos, hogy az interneten ellenőrizze a korábbi ügyfelek véleményeit és megjegyzéseit a szolgáltatóról” – tanácsolja még a szakember.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!