2012. április 03., 09:072012. április 03., 09:07
A mechatronikai mérnök a gépészeti, a villamosmérnöki és az alkalmazott informatikusi ismeretét felhasználva az intelligens gépek tervezését, működtetését, karbantartását végzi. Ma az iparban szinte valamennyi gép tartalmaz elektronikát és a működéséhez szükséges programot. A mechatronikai mérnök munkáját az építőiparban „intelligens épületek” kialakításában lehet elsősorban hasznosítani.
Vesselényi Tibor dékánhelyettes tájékoztatása szerint a létrehozandó műhelyek egymást kiegészítve egyrészt segítik majd a régió építőipari cégeit olyan megoldások fejlesztésében, amelyek biztonságosabbá és gazdaságosabbá tehetik az épületeket, másrészt olyan szakembereket képeznek, akik a legújabb technológiák – például lézeres rezgésmérők, akusztikai műszerek, hőszigetelés-fejlesztő műszerek – használatában is felkészültek.
Az együttműködés keretében vasárnap zárult az a háromnapos nagyváradi esemény, amelyen a raktározástechnológiában használatos vonalkövető robotok versenyét tartották meg. A viadalon debrecenieken és nagyváradiakon kívül bukaresti és temesvári egyetemisták is részt vettek. A robotok mindegyikét a hallgatók maguk építették, és ők fejlesztették ki az azokat irányító szoftvereket is. Különböző nehézségű pályákon, gyorsaságban és pontosságban mérte össze erejét a húsz egyetemista mintegy tucatnyi robotja.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.