2012. március 21., 08:552012. március 21., 08:55
A Kovászna megyei munkaerő-elhelyező ügynökség vezetője ugyanakkor közölte, aki visszautasítja a felkínált állást, munkanélküliként nyilvántartásba veszik, ám nem folyósítanak számukra segélyt. Amint arról beszámoltunk, az LRO nadrággyárat átszervezik, a megrendelések csökkenése miatt a jelenlegi hatszáz munkásból március végén négyszázat elbocsátanak. Őket a tervek szerint átvenné az Autoliv autóalkatrész-gyártó vállalat a Sepsiszentgyörgyön idén megnyíló gyárába.
A képzett és szakképzetlen varrónőkért azonban nagy a harc, az elbocsátás hírére a városban működő valamennyi nadrággyár jelezte az ügynökségnek, hogy alkalmazná őket, a TTC gyár például száz állást hirdetett meg, hogy a jelenlegi alkalmazottainak ne kelljen túlórázniuk. Az LRO-nál dolgozók azonban ódzkodnak a többi nadrággyártól, mert attól félnek, azokban még „németesebbek” a módszerek, másrészt az alkalmazásnál csak a minimálbért kapják. Azonban úgy tűnik, nem lesz választásuk. Kelemen ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy hátrányt jelent, ha az alkalmazottak nem tagjai a szakszervezetnek, hiszen az elbocsátáskor nem kapnak semmilyen kárpótlást.
Kovászna megyében egyébként jelenleg 8,5 százalékos a munkanélküliségi ráta, a nyilvántartott munkanélküliek 72 százaléka pedig már nem kap semmilyen juttatást. Idén 3529 munkaadó tett le jelentést a pénzügyhöz, kétszázzal kevesebb, mint egy évvel korábban, ennek ellenére az alkalmazottak száma 1200 fővel növekedett, és elérte a 46 700-at. Kelemen Tibor szerint ennek az a magyarázata, hogy azok a cégek, amelyek túlélték a válságot, megerősödtek, és növelték az alkalmazottaik számát. Gondot jelent viszont, hogy az átlagbér 5 lejjel csökkent, egy háromszéki bruttó havi keresete 1171 lej.
Ennek fő oka, hogy az alkalmazottakat általában szakképzetlenként veszik fel minimálbérrel, majd menet közben a munkahelyen tanulják meg a szakmát, de a besorolásuk és a fizetésük ritkán változik. A megyében az is gondot jelent, hogy a munkanélküliek többsége nem végezte el az elemi iskolát, a 7600 állástalan közül 5000 kevesebb mint nyolc osztályt végzett, sokan írástudatlanok. A második esély programban próbálják őket beiskolázni, jelenleg mintegy hatvanan járnak iskolába, az ősztől újabb 25 év alatti fiatal számára indítanak elemi osztályokat.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.