Fotó: Barabás Ákos
Hány liter benzint lehet vásárolni egyes országok átlagbéréből az ottani töltőállomásokon kiírt árszinten? – többek között erre kereste a választ Picodi piackutató cég elemzése.
2019. július 19., 17:372019. július 19., 17:37
2019. július 19., 17:402019. július 19., 17:40
Oroszországig kell utaznunk, ha Európa területén a legolcsóbban szeretnénk megúszni a tankolást, hiszen ott egy liter benzinért alig 0,63 eurót kell fizetni – a szakértők szerint ez nem is csoda, hiszen az ország gazdag nyersanyagban.
Az elemzés ugyanakkor azt s megvizsgálta, hogy hány liter benzint lehet vásárolni egyes országok átlagbéréből az ottani töltőállomásokon megszabott árszinten. Ugyan sem Svájcban, sem Luxemburgban nem találunk kőolajlelőhelyeket, az ott élők tudnak európai összevetésben a legtöbbet tankolni a magas átlagbérnek köszönhetően. Az összeg lehetővé teszi, hogy egy havi átlagbérből 3388, illetve 2827 liter benzint vásároljanak. A vizsgált országok között a harmadik Norvégia 1989 literrel.
Statisztikailag lényegesen jobban állunk, mint a moldovaiak, akik 295 liter benzint vásárolhatnak az átlagbérért, ami a 40. helyezéshez elegendő, ám Magyarország jócskán megelőz a maga 618 literével és 29. helyezésével. Bulgária van Romániával nagyjából megegyező szinten: 34. hely, 454 liter üzemanyag. A ranglista alján a várakozásoknak megfelelően Ukrajnát és Albániát találjuk, ahol annyira rosszul keresnek a polgárok, hogy még 300 liter benzint sem lehet venni a havi átlagfizetésből.
Egészen másképp néz ki a helyzet, ha nemcsak Európát, hanem a világ valamennyi gazdaságát vesszük górcső alá. A legjobban természetesen a Perzsa-öböl országai állnak.
Előkelő helyen áll az Amerikai Egyesült Államok és Kanada is, ami nemcsak a magas fizetésekkel, hanem a gazdag kőolajlelőhelyeikkel is magyarázható az elemzés készítői szerint. A legkevesebb benzint eközben a madagaszkári átlagfizetésért adják – ott alig 42 literre futja az összegből. Tadzsikisztánban is alig 131 literre, Zambiában pedig 137 literre elegendő a habi átlagbér.
Kuriózumként említik ugyanakkor a szakértők Nigériát, az ország ugyanis viszonylag sok kőolajat termel ki és exportál, és az egyik legalacsonyabb benzinára van (0,36 euró), ám a 179 eurós átlagfizetés csak 501 liter benzin megvásárlását teszi lehetővé.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
szóljon hozzá!