Fotó: Veres Nándor
Országos viszonylatban több mint 20 ezerre tehető a sertésekkel törvénytelenül kereskedő személyek száma – nyilatkozta az országos állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági hatóság (ANSVSA) alelnöke. Mihai Ponea szerint a kupecek is felelősek az afrikai sertéspestis terjedéséért.
2021. november 21., 17:092021. november 21., 17:09
Az Agerpres hírügynökségnek nyilatkozva Mihai Ponea rámutatott,
intézkedések hiányában ugyanis „a gazdák és a fogyasztók húzzák majd a rövidebbet”.
Az ANSVSA a közeljövőben ellenőrzéseket végez az illegális sertéskereskedelmet folytató személyek leleplezésére. Az alelnök szerint az úgynevezett próbavásárló módszert fogják alkalmazni, azaz felhívják telefonon a közösségi médiában és különféle internetes oldalakon hirdető sertésárusokat, érdeklődnek az áruról, majd találkoznak az eladóval. „Ez is egy módszer arra, hogy szankcionáljuk és visszaszorítsuk ezt a fajta kereskedelmet” – magyarázta.
Mihai Ponea elmondta, jelenleg a képviselőház előtt van az úgynevezett sertéstörvény tervezete, amely szintén az illegális kereskedelem és az állatok ellenőrizetlen mozgásának felszámolását célozza.
Az ANSVSA szerint november 18-án 516 aktív afrikaisertéspestis-góc volt az országban, ezek közül 17 kereskedelmi sertésfarmon. 2019-től mostanig 3819 gócot sikerült felszámolni. Az afrikai sertéspestist okozó vírus jelenlétét legelőször 2017. július 31-én jelezték Romániában. Azóta a nyilvántartások szerint összesen 5945 vaddisznót fertőzött meg a kór 41 megyében.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!