2013. március 15., 07:402013. március 15., 07:40
Nem lojális konkurenciára hivatkozva, a Maros megyei közgyűlést a Kolozs megyei képviselő-testület fogta perbe, de a törvényszéki ítéletnek a szebeniek is örülnek, mivel ők is úgy vélik, az anyagi támogatással Marosvásárhelyen törvénytelenül hozták előnybe a helyi repülőteret.
A Kolozs megyei önkormányzat és a fennhatósága alatt lévő légikikötő – mint arról korábban több ízben is beszámoltunk – azt nehezményezte a leginkább, hogy a szomszédos régióban a megyei közgyűlés törvénytelennek vélt támogatásának köszönhetően a légitársaságok rendkívül olcsón, dömpingáron vehették igénybe a repülőtér szolgáltatásait. Bizonyítékként a magyarországi Wizz Air fapados légitársaság szolgált, amely az évek során a reptérilletékek mértéke függvényében költöztette járatait Marosvásárhelyről Kolozsvárra és vissza.
„A közel két évvel ezelőtt hozott döntésével a Maros megyei önkormányzat közpénzekből teljesen törvénytelenül finanszírozott egy olyan kereskedelmi tevékenységet, amit mind a hazai, mind a nemzetközi törvények tiltanak” – olvasható a felperes Kolozs megyei közgyűlés közleményében. A testület elnöke, Horea Uioreanu pedig megelégedéssel nyugtázta a Neamţ megyei bírók által hozott ítélet indokolását, mondván, hogy a jövőben sem nézi el, ha a térség valamelyik konkurens repülőtere a törvények megszegésével próbálja hátrányba hozni a kolozsvári légikikötőt és ezzel Kolozs megye adófizető polgárait. Mindezek ellenére Uioreanu megismételte elődje, Alin Tişe együttműködési javaslatát, amelyben a korábbi megyeelnök a két, légvonalban mindössze 60 kilométerre lévő reptér egyesítését szorgalmazta.
Augustin Sava, a nagyszebeni nemzetközi légikikötő parancsnoka szerint az ítélet következtében könnyen megeshet, hogy a Vásárhelyen landoló két fapados légitársaság, a Wizz Air és a Ryanair áthelyezi járatait a nagyszebeni vagy a kolozsvári repülőtérre. Érvelése szerint az ítélet kézbesítésétől Vidrátszegen már nem alkalmazhatnak dömpingárakat. Példaként hozta fel, hogy míg Szebenben minden légi szállító utasonként 28 eurós reptéri illetéket fizet, addig a Marosvásárhely melletti légikikötőben ez az illeték mindössze 89 eurócent.
Amennyire lelkesek az illetékesek Kolozsváron és Nagyszebenben, annyira nyugodtak viszont Marosvásárhelyen. Kérdésünkre, hogy a Neamţ megyei törvényszék ítélete mennyiben befolyásolja a vidrátszegi Transilvania repülőtér sorsát, Peti András, a légikikötő igazgatótanácsának megbízott elnöke röviden annyit mondott, hogy semennyire. A jogász végzettségű vezető szerint a marosvásárhelyi repülőtér és működtetője, a megyei önkormányzat valamennyi rá vonatkozó hazai és nemzetközi törvénynek eleget tesz. A légitársaságokkal közös megegyezésben megállapított illetékek pedig elmondása szerint azért ennyire alacsonyak, mert a vásárhelyi reptér a fapados járatok fogadására rendezkedett be, és annak megfelelően szabta meg az árakat.
„Nem igaz, hogy utasonként mindössze 0,89 eurót követelnénk a légitársaságoktól, mint ahogy a nagyszebeni kolléga állítja. Az viszont igaz, hogy a Maros megyei önkormányzat eddig is támogatott, ezentúl is támogatni fog bizonyos, a törvény által engedélyezett kiadásokat. De miért ne tenné, hisz a marosvásárhelyi repülőtérre nem jutottak kormánypénzek, mint Kolozsvárra vagy Nagyszebenbe” – nyilatkozta a Krónikának Peti András.
A megbízott reptérvezető hozzátette: a törvényszék döntésétől függetlenül a Transilvania légikikötő „járja a maga útját”, ami áprilistól immár 13 járatot jelent. Az előrejelzések szerint egyébként 2013-ban a teljes Székelyföldet kiszolgáló repülőtér újabb csúcsot dönthet, amennyiben a tavalyi 300 ezer után az idén 400 ezren veszik igénybe a szolgáltatásait. Peti András ugyanakkor azt reméli, hogy a Wizz Air és a Ryanair után újabb cég „landol” Vidrátszegen.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).