Gyorsabbra váltanak. Ha minden jól megy, három és fél év múlva már új sípárokon közlekedhetünk Temesvár és Lugos között
Fotó: Facebook/CFR Călători
Az óránként 160 kilométeres sebességet is elérhetik a személyvonatok Lugos és Temesvár között, ha megvalósul az a vasúti korszerűsítési beruházás, amelynek a szerződését hétfőn írták alá a közlekedési minisztérium és a versenytárgyalásból győztesként kikerült spanyol kivitelező képviselői.
2022. november 28., 14:492022. november 28., 14:49
A Román Vasúttársaság infrastruktúráért felelős ágazata (CFR Infrastructură) újabb 1,91 milliárd lejes beruházásra írt alá szerződést az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében – újságolta hétfői Facebook-bejegyzésében Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter, megjegyezve, ez már a negyedik vasúti szerződés, amelyet a helyreállítási alapból finanszíroznak. A most aláírt szerződés a Lugos és Temesvár közötti 54,13 kilométeres szakasz korszerűsítéséről szól, amely része a Karánsebes és Arad közötti 162,19 kilométeres vasút áfa nélkül 7,64 milliárd lejes ráfordítást igénylő modernizálási tervének.
A Lugos és Temesvár közötti vasútvonal korszerűsítése keretében a kivitelezőnek dupla sínpárt kell lefektetni, fel kell újítania Lugos, Belence, Nagytopoly, Temesrékas és Temesremete vasútállomását, modernizálnia kell további öt megállóhelyet, 14 hidat és 39 kisebb átkelőt, valamint automata jelzőrendszerrel kell ellátnia 17 vasúti átkelőt. Emellett biztosítania kell az egységes európai vasúti közlekedésirányítási rendszer (ERTMS) üzembe helyezését a teljes szakaszon, két gyalogátkelőt is meg kell építenie a sínek felett a kiszetői és az őszényi megállóhelyen, Lugoson pedig egy passzázs megépítése is rá hárul. Összesen 6350 méteren lesz zajvédő fal.
Simu Alexandru, a Román Vasúttársaság (CFR Rt.) vezérigazgatójának hétfői bejelentése szerint eddig a négy szakaszra osztott vasútvonalon már három, Lugos és Arad között futó szakaszra megkötötték a szerződést – a 122,85 kilométer felújítására több mint 5,5 milliárd lejt irányoztak előre.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.
Félrekezelt súlyos beteghez hasonlította Romániát Radu Miruță gazdasági miniszter .
Kissé nőtt az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke júniusban az előző hónaphoz képest a hús-, a tej- és a növényi olajárak emelkedésének hatására az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapján közzétett adatok szerint.
Felelősséget vállal az Ilie Bolojan vezette kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
szóljon hozzá!