Van benne potenciál. A Székelyföld többek között a térségben egyedülálló mofettákkal várja a kezelésre érkezőket
Fotó: Kristó Róbert
Az európai gyógyturizmus paradicsoma lehetne Románia, és főként az ország központi régiója, élen a Székelyfölddel – hangzott el azon a tanácskozáson, amelyet az öt évvel ezelőtt alakult Transylvania Regionális Balneoturisztikai Klaszter tartott. Mindehhez azonban a kormány közép- és hosszú távú stratégiájának az életbe léptetésére volna szükség.
2019. március 20., 14:462019. március 20., 14:46
2019. március 20., 15:022019. március 20., 15:02
Ma már nem elégséges a panziók szaporodásában vagy a vendégéjszakák számának növekedésében mérni az idegenforgalom javuló helyzetét, ennél jóval többre lenne szükség – állapodtak meg a romániai turisztikai szakemberek azon a marosvásárhelyi tanácskozáson, amelyet az öt évvel ezelőtt alakult Transylvania Regionális Balneoturisztikai Klaszter tartott. Az ágazat képviselői ma leginkább az egymást váltogató kormányok következetességét hiányolják.
„Nem segélyt kérünk a kormánytól, hanem együttműködési készséget, kiszámíthatóságot, következetességet” – jelentette ki Vajda Lajos, a Transylvania Regionális Balneoturisztikai Klaszter alelnöke.
Ez nem kimondottan a Dăncilă-kormány hiányossága; elhangzott, hogy eddig szinte az összes miniszter tevékenysége az elődök szidalmazásából és újabb meg újabb mestertervek megrendeléséből merült ki. Amint ezek a hosszú távú tervek elkészültek, nyomban valamelyik fiók mélyén végezték.
A klaszter vezetői amúgy kimutatták, hogy
Csakhogy a számon tartott 34 üdülőtelep közül kevés az, amelyik a 21. század igényeinek is képes megfelelni. A régió még így is képes lenne fenntartani magát a gyógyturizmusból – vélte Péter Ferenc, a klaszter elnöke, aki három mandátumon keresztül Szováta polgármestereként maga is egy fürdőváros sorsát igazgatta.
„Kár, hogy nem értékeljük megfelelőképpen a gyógyturizmusban rejlő lehetőségeket, hisz a lakosság egészsége mindennél fontosabb kellene hogy legyen. Az ország egészségügyi stratégiájának nem kellene mindössze a kórházakra, az orvosokra és a gyógyszerellátásra való odafigyelésből kimerülnie” – mondta Vajda.
A Romániai Balneoturisztikai Patronátus (OPTBR) elnöke, Nicu Rădulescu szerint
A bukaresti szakember jónak tartja az üdülési csekkek bevezetését, azonban úgy véli, még szerencsésebb lenne a sokkal szerteágazóbb és következetesebb magyarországi Széchenyi-programból tanulni. Rădulescu példamutatónak és dicséretesnek nevezte a magyar kormány stratégiáját és törekvését. Kérdésünkre, hogy mit várna el a román kormánytól, a patronátus elnöke elsősorban a beruházók támogatását, az összefüggő program kialakítását és életbe ültetését, valamint a turisztikai, egészségügyi, környezetvédelmi és az oktatási szaktárcák jobb együttműködését említette. Ugyanakkor jónak tartaná, ha az ágazaton jókorát lendítő utazási voucherrendszer hosszú távon is működne. Mindenképpen más hozzáállást vár az állami nyugdíjbiztosítási pénztártól, mely ahelyett, hogy már év elejétől biztosítaná a kezelési jegyeket, mindössze a tavasz végétől, a nyár elejétől kezdi küldeni gyógykúrára az idősebb nemzedéket. Az OPTBR elnöke úgy véli, még nagyon sok tennivaló van ahhoz, hogy Románia gyógyturizmusa felzárkózzék a két világháború közti szintre – nemcsak a minőség, hanem a mennyiség szempontjából is. Kilencven év alatt az üdülőtelepek mintegy fele eltűnt vagy használhatatlanná vált.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
A baromfihús az elmúlt években a romániaiak preferenciái között az első helyen állt, és ezt a statisztikai adatok is alátámasztják, hiszen a termelés 2023-ban 723.000 tonnára, az átlagos fogyasztás pedig fejenként.évi 28,2 kilogrammra emelkedett.
Lassan itt a fűtési szezon, a földgáz ára pedig emelkedni kezdett Európában – a drágulást a közel-keleti feszültségek táplálja. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter azonban igyekszik nyugtatni a kedélyeket.
Közbeszerzési eljárást írt ki a Szeret–Bărăgan öntözési főcsatorna egy 23 kilométeres szakaszára a bukaresti talajjavító ügynökség (ANIF).
Az inflációkövető emelés helyett az alkohol jövedéki adójának rögzített menetrend szerinti fokozatos növelését kérte hétfőn közzétett nyílt levelében a fontosabb romániai szeszesital-gyártókat és -importőröket tömörítő Spirits Románia szövetség.
A Milda Mitkute és Justas Janauska által Litvániában alapított, mintegy 5 milliárd dollárra értékelt Vinted vállalat egy újabb piaccal bővül – adta hírül az Economica.net gazdasági portál.
Indokolatlannak és „rendkívül károsnak” tartja a Romalimenta Élelmiszeripari Munkáltatói Szövetség a kormánynak az árréskorlátozások kiterjesztésére vonatkozó szándékát.
A romániai autópályák összhosszának egyötödét az utóbbi két évben adták át a forgalomnak – jelentette ki vasárnap Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
szóljon hozzá!