Van benne potenciál. A Székelyföld többek között a térségben egyedülálló mofettákkal várja a kezelésre érkezőket
Fotó: Kristó Róbert
Az európai gyógyturizmus paradicsoma lehetne Románia, és főként az ország központi régiója, élen a Székelyfölddel – hangzott el azon a tanácskozáson, amelyet az öt évvel ezelőtt alakult Transylvania Regionális Balneoturisztikai Klaszter tartott. Mindehhez azonban a kormány közép- és hosszú távú stratégiájának az életbe léptetésére volna szükség.
2019. március 20., 14:462019. március 20., 14:46
2019. március 20., 15:022019. március 20., 15:02
Ma már nem elégséges a panziók szaporodásában vagy a vendégéjszakák számának növekedésében mérni az idegenforgalom javuló helyzetét, ennél jóval többre lenne szükség – állapodtak meg a romániai turisztikai szakemberek azon a marosvásárhelyi tanácskozáson, amelyet az öt évvel ezelőtt alakult Transylvania Regionális Balneoturisztikai Klaszter tartott. Az ágazat képviselői ma leginkább az egymást váltogató kormányok következetességét hiányolják.
„Nem segélyt kérünk a kormánytól, hanem együttműködési készséget, kiszámíthatóságot, következetességet” – jelentette ki Vajda Lajos, a Transylvania Regionális Balneoturisztikai Klaszter alelnöke.
Ez nem kimondottan a Dăncilă-kormány hiányossága; elhangzott, hogy eddig szinte az összes miniszter tevékenysége az elődök szidalmazásából és újabb meg újabb mestertervek megrendeléséből merült ki. Amint ezek a hosszú távú tervek elkészültek, nyomban valamelyik fiók mélyén végezték.
A klaszter vezetői amúgy kimutatták, hogy
Csakhogy a számon tartott 34 üdülőtelep közül kevés az, amelyik a 21. század igényeinek is képes megfelelni. A régió még így is képes lenne fenntartani magát a gyógyturizmusból – vélte Péter Ferenc, a klaszter elnöke, aki három mandátumon keresztül Szováta polgármestereként maga is egy fürdőváros sorsát igazgatta.
„Kár, hogy nem értékeljük megfelelőképpen a gyógyturizmusban rejlő lehetőségeket, hisz a lakosság egészsége mindennél fontosabb kellene hogy legyen. Az ország egészségügyi stratégiájának nem kellene mindössze a kórházakra, az orvosokra és a gyógyszerellátásra való odafigyelésből kimerülnie” – mondta Vajda.
A Romániai Balneoturisztikai Patronátus (OPTBR) elnöke, Nicu Rădulescu szerint
A bukaresti szakember jónak tartja az üdülési csekkek bevezetését, azonban úgy véli, még szerencsésebb lenne a sokkal szerteágazóbb és következetesebb magyarországi Széchenyi-programból tanulni. Rădulescu példamutatónak és dicséretesnek nevezte a magyar kormány stratégiáját és törekvését. Kérdésünkre, hogy mit várna el a román kormánytól, a patronátus elnöke elsősorban a beruházók támogatását, az összefüggő program kialakítását és életbe ültetését, valamint a turisztikai, egészségügyi, környezetvédelmi és az oktatási szaktárcák jobb együttműködését említette. Ugyanakkor jónak tartaná, ha az ágazaton jókorát lendítő utazási voucherrendszer hosszú távon is működne. Mindenképpen más hozzáállást vár az állami nyugdíjbiztosítási pénztártól, mely ahelyett, hogy már év elejétől biztosítaná a kezelési jegyeket, mindössze a tavasz végétől, a nyár elejétől kezdi küldeni gyógykúrára az idősebb nemzedéket. Az OPTBR elnöke úgy véli, még nagyon sok tennivaló van ahhoz, hogy Románia gyógyturizmusa felzárkózzék a két világháború közti szintre – nemcsak a minőség, hanem a mennyiség szempontjából is. Kilencven év alatt az üdülőtelepek mintegy fele eltűnt vagy használhatatlanná vált.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!