Gyermeki kíváncsiság az összefüggések iránt: Bálint Csaba közgazdász, az OTP Bank Románia elemzője a pontos prognózisok titkáról

Bálint Csaba elemző szerint fontos egészében látni, vizsgálni a gazdasági folyamatokat •  Fotó: Facebook/OTP Bank Románia

Bálint Csaba elemző szerint fontos egészében látni, vizsgálni a gazdasági folyamatokat

Fotó: Facebook/OTP Bank Románia

A legpontosabb makrogazdasági elemzésekért járó elismeréssel díjazta a Consensus Economics londoni székhelyű gazdasági kutatócég Bálint Csabát, az OTP Bank Románia elemzőjét. A díjjal minden országban azoknak a gazdasági elemzőknek a  tevékenységét ismerik el, akik az előző évben a legpontosabban becsülték meg az adott országban a bruttó hazai termék (GDP) és az infláció alakulását. Bálint Csaba a 2017. január és 2018. december közötti időszakban bizonyult a legpontosabbnak. A Bihar megyei származású, Bukarestben élő elemzővel szakmai pályafutásáról, a várható makrogazdasági trendekről és a pénzügyi kultúráról beszélgettünk.

Bíró Blanka

2019. május 17., 07:542019. május 17., 07:54

– Miként dönti el egy közgazdász, hogy makrogazdasági elemzéssel akar foglalkozni?

– Fontos a gyermeki kíváncsiság a világ jobb megértése iránt. Engem mindig érdekelt, hogy nagyban lássam az összefüggéseket. Ha valaki egy iparágban dolgozik, valószínű jól ismeri azon belül a folyamatokat, de engem az is foglalkoztatott, hogy egy régión belül vagy éppen globális kontextusban miként működik a gazdaság. Már az egyetemen a makrogazdaság volt a kedvenc tantárgyam, de hogy ez az érdeklődés kiteljesedhessen, az is fontos, hogy jól válasszunk munkahelyet. Annak a megértésére, hogy egészben miként működik a gazdaság, leginkább egy bankban adódik lehetőség, hiszen egy banknak rendkívül széles az ügyfélskálája, rengeteg vállalattal, magánszeméllyel áll kapcsolatban, akik különböző területen dolgoznak, tevékenykednek, ezért is fontos, hogy egészében lássuk a gazdasági folyamatokat. Ha valaki makrogazdasági elemző akar lenni, ennek megfelelően kell munkahelyet választania: bankban, jegybankban, elemzőházaknál. Fontos a szintetizáló-, analitikus képesség, ám e terén a közgazdászok általában jól állnak.

– Az elemzés tanulható, de mitől lesz valaki a legjobb?

– Más területekhez hasonló az általános recept, sok munkára és szenvedélyre van szükség. Kiemelten fontosak a csoporton belül dolgozó kollégákkal folytatott beszélgetések, akik sok éves vagy éppen évtizedes tapasztalattal rendelkeznek a makrogazdasági elemzések terén.

Idézet
El kell tudni fogadni azt is, hogy bizonytalan világban élünk, vannak dolgok, amiket nem láthatunk előre. Viszont ha bármi meglepő történik, gyorsan kell lépni, és módosítani a várakozásokat. Ma már a gazdasági elemzésben a technikai háttér, a statisztikai ökonometriai, matematikai modellek nélkül nehéz versenyképesnek maradni.

Fontos azt is jól beazonosítani, hogy a gazdaság a ciklus éppen melyik szakaszában van, mi lehet a potenciális növekedés üteme, melyek a fő mozgatórugók a gazdasági események mögött. Értékelni kell a külső környezetet, hiszen az is lehet támogató, de negatív is a hazai gazdaságra nézve. A fiskális politikának szintén jelentős szerepe van, Romániában például több ízben volt adócsökkentés, béremelés, aminek gazdaságélénkítő hatása érezhető volt, azonban fontos tudni, hogy ezeknek a lépéseknek a pozitív vonzata idővel kifut. A monetáris politika szintén lehet támogató vagy megszorító. Ha ezeket az elemeket megtaláljuk, megértjük, jó előrejelzéseket tudunk készíteni. Folyamatosan próbálok újítani a módszertanomon, hiszen nálunk sokkal nagyobb versenytársakkal is fel kell venni a kesztyűt, ez arra sarkall, hogy pluszelemeket találjak a statisztikai modellek terén.

– Ha valaki a legjobb, azt jelenti, eltér a fősodortól. Mekkora ennek a kockázata, és mennyire nyomasztó, hogy az elemzés, előrejelzés alapján döntések változhatnak meg?

– Kell egyfajta bátorság, de a tapasztalat sokat segít, idővel jobban megérti az ember a folyamatokat, jobban bízik magában, és mer olyant mondani, ami a konszenzussal ellentétes. El kell különíteni, hogy mi módosítja valóban a gazdaság pályáját, és mi csak zaj. Például ha valami megjelenik a sajtóban, az emberek érzelmeire hatással van, de lehet, hogy az alapvető folyamatokat nem módosítja. Ez a verseny 2017 januárjában indult, akkor mi optimistábbak voltunk a 2018-as évet tekintve. Aztán mivel 2017-ben nagyon erős, 7 százalékos gazdasági növekedésnek örülhetett Románia, sok elemző felfele módosította a 2018-as várakozásait. Én akkor nem nagyon nyúltam hozzá a korábbi előrejelzéshez, azzal számolva, hogy az ösztönző lépések hatása már nem érződik meg annyira, mint egy évvel korábban. Az infláció előrejelzésben pedig éppen az volt a kulcs, hogy gyorsabban és nagyobbat léptünk, mint sok más elemző, amikor láttuk, hogy változik az alappálya, és az infláció elszalad.

– Az első negyedév adatai alapján
módosított-e az év eleji előrejelzésén?

– Az idei évben várhatóan újabb, relatív erős gazdasági növekedésre számítunk. A legfontosabb mozgatórugó a bérek alakulása lehet, hiszen az év elején gyors bérnövekedést tapasztalhattunk, ez a fogyasztáson keresztül tovább pörgeti a gazdaságot. A tavalyi 4,1 százalékos növekedési ütem valószínű nem lesz meg, 3,5 százalékra számítunk, ami még mindig tisztességes növekedési ütem. Az első negyedév előzetes adatai alapján elég jól teljesített a romániai gazdaság, a második negyedévben számítok egy érezhetőbb lassulásra. Azt is fontos megjegyezni, hogy eközben épülnek fel a sérülékenységek: a folyó fizetési mérleg hiánya szélesedik, a költségvetési hiány magasnak mondható. Ez azt jelzi, hogy ha a külső környezet kedvezőtlenné válik, jobban megérezzük, mint a régió más országai. Szem előtt kell tartani, hogy a gazdasági növekedési ciklus globálisan és Romániában is előrehaladott, ezzel együtt növekszik a recesszió kockázata. Nem kell egyből 2008-ashoz hasonló sokkra gondolni, de idővel egyre nagyobb a valószínűsége annak, hogy a növekedési ciklus véget ér.

– Hosszú távon mire számít?

– A nagyon hosszú távú növekedési kilátások tekintetében három fő tényezőre érdemes figyelni: a munkaerő, a beruházások és a termelékenység alakulására. Azt látjuk, hogy demográfiai problémák vannak, a beruházások nem teljesítettek jól az elmúlt néhány évben.

A termelékenység viszont továbbra is növekedhet, hiszen Románia más fejlettségi szintről indul, a lemaradást próbálja behozni. Ha új technológiákat veszünk át, olyan iparágakra fókuszálunk, amelyek hozzáadott értéke magasabb, például IT-szektor, akkor az segíti a termelékenység növekedését. Viszont a demográfiai problémák és a beruházások gyengébb alakulása miatt hosszú távon azért arra lehet számítani, hogy a gazdaság potenciális növekedési üteme mérséklődni fog.
 
– A fogyasztói hitelek irányadó mutatója (IRCC) váltotta az irányadó bankközi kamatlábat (ROBOR). Ez az intézkedés milyen hatással lehet a román gazdaságra?

– Egyik mutatót egy másikra cseréltük, ez önmagában nem eredményez drasztikus változást. Csak néhány hét, esetleg hónapos késéssel jelennek meg pontos, összesített statisztikák arról, hogy az új hitelek esetében a bankok miként alakították a kamatfeltételeket.

Idézet
Az előzetes hírek alapján arra számítani lehet, hogy az új hiteleket egyes bankoknál, egyes termékeknél valamivel alacsonyabb kamattal folyósítják. Ettől függetlenül úgy gondolom, hogy a magánszemélyek esetében mégis a bérnövekedés hajthatja igazán a hitelezést, hiszen ahogy nőnek a fizetések, úgy egyre több ügyfél válik hitelképessé.

Személy szerint szívesebben látnék magasabb betéti kamatokat, mint alacsonyabb hitelkamatokat az új kölcsönöknél, hiszen a gazdaság jelenlegi helyzetében, amikor a fogyasztás egyébként is rendkívül gyorsan emelkedik, és egyre több a bizonytalanság a globális környezetben, a megtakarításokat volna fontos ösztönözni elsősorban.

 – Miként látja a romániai pénzügyi kultúra alakulását?

– A pénzügyi kultúráról készült nemzetközi felmérésekben rendre a lista végén áll Románia, és sajnos nemcsak az európai, hanem gyakran ázsiai vagy éppen afrikai országok is megelőznek. Úgy gondolom, hogy érdemes lenne már az iskolákban nagyobb hangsúlyt fektetni a pénzügyi oktatásra, hiszen sok mindent tanítanak a diákoknak, de valahogy ez a terület háttérbe szorul, holott a mindennapokban nagyon fontos, hogy jól tudjunk dönteni arról, hogy veszünk-e fel kölcsönt, mekkorát kockáztatunk, hogyan takarítsunk meg, tűzzünk ki pénzügyi célokat, és azokat miként érjük el. Ezen a területen sokat kellene még előrelépni, ha ez megtörténik, az segítené a bankok és az ügyfelek közötti feszültségek oldását is. Fontos volna, hogy a pénzügyi oktatás előmozdítására a bankok is egyre jobban fókuszáljanak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 01., kedd

Drágulásokkal köszöntött be a július

Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.

Drágulásokkal köszöntött be a július
2025. július 01., kedd

A teljesítményhez kötnék a bérpótlékokat egyes közalkalmazottak esetében

A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.

A teljesítményhez kötnék a bérpótlékokat egyes közalkalmazottak esetében
2025. július 01., kedd

Pénzügyminiszter: irreális költségvetéseket dolgoztak ki, tovább nyújtózkodtunk, mint ameddig a takarónk ért

Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.

Pénzügyminiszter: irreális költségvetéseket dolgoztak ki, tovább nyújtózkodtunk, mint ameddig a takarónk ért
2025. július 01., kedd

Lemaradt Erdély az államilag támogatott új öntözőrendszerek kiépítéséről

Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.

Lemaradt Erdély az államilag támogatott új öntözőrendszerek kiépítéséről
2025. június 28., szombat

Kizárólag online igényelhető a kisjövedelmű fogyasztóknak járó energiautalvány

Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.

Kizárólag online igényelhető a kisjövedelmű fogyasztóknak járó energiautalvány
2025. június 27., péntek

A kormány szeptember 30-ig meghosszabbította az alapélelmiszerek árrésstopját

Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.

A kormány szeptember 30-ig meghosszabbította az alapélelmiszerek árrésstopját
2025. június 27., péntek

Szakszervezetek: a megszorításokat azokkal kell kezdeni, akik ezt a helyzetet előidézték

A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.

Szakszervezetek: a megszorításokat azokkal kell kezdeni, akik ezt a helyzetet előidézték
2025. június 27., péntek

Tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok az EU-ban

Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok az EU-ban
2025. június 27., péntek

Havi 50 lejt kaphatnak a rászoruló áramfogyasztók, korlátoznák a közalkalmazottak veszélyességi pótlékját

A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.

Havi 50 lejt kaphatnak a rászoruló áramfogyasztók, korlátoznák a közalkalmazottak veszélyességi pótlékját
2025. június 26., csütörtök

Nehéz mosolyt csalni a vendéglátósok arcára, betett nekik az üdülési utalványok körüli hercehurca is

A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.

Nehéz mosolyt csalni a vendéglátósok arcára, betett nekik az üdülési utalványok körüli hercehurca is