2012. március 16., 09:382012. március 16., 09:38
A Capital Economics felzárkózó piaci elemzőstábja az idei első negyedév térségi fejleményeire alapozott szerdai prognózisában a ház által vizsgált 13 közép-kelet-európai gazdaság közül hatban valószínűsített recessziót 2012 egészére. A cég szakértői szerint Magyarország hazai összterméke (GDP) az idén 1,5 százalékkal csökken, de a ház visszaesést vár Csehországban (–0,8), Romániában (–0,5), Bulgáriában (–0,5), Horvátországban (–1,0) és Törökországban (–1,0) is. A Capital Economics várakozása szerint az országcsoport egészében az idén átlagosan 1,3 százalékos gazdasági növekedés lesz reálértéken a tavalyi 4,6 százalékos térségi GDP-bővülés után.
A ház elemzői szerint az euróövezeti jegybank „masszív likviditásinjekciója” nyomán csökkent annak az „azonnali veszélye”, hogy egy esetleges euróövezeti bankválság pénzügyi válságot okoz. A közép- és délkelet-európai bankok azonban továbbra is sérülékenyek az euróövezeti tulajdonos bankok fokozatos kitettségleépítési folyamata miatt, ami rendkívül feszes hitelkondíciókat eredményez a térségben. Mindeközben a közép-kelet-európai térség exportja „a legjobb esetben is” várhatóan stagnálni fog az idén – jósolták az elemzők.
A BNP Paribas bankcsoport eközben térségi helyzetértékelésében jelentősen javította a közép-kelet-európai gazdaságokra, köztük Magyarországra adott idei és jövő évi növekedési előrejelzését, miután 0,7 százalékponttal emelte a német gazdaságra szóló idei növekedési becslését is. A cég közölte: jelenleg azzal számol, hogy a német GDP-érték 2012 egészében 1,1 százalékkal növekszik. A ház ennek alapján az általa vizsgált öt térségi gazdaságra – Magyarországra, Csehországra, Lengyelországra, Bulgáriára és Romániára – adott idei átlagos növekedési előrejelzését a korábbi 0,6 százalékról 1,4 százalékra emelte.
A leminősítés távlati lehetőségére utaló negatívra rontotta az eddigi stabilról Nagy-Britannia lehetséges legjobb, AAA hosszú távú államadós-besorolásának kilátását szerda este a Fitch Ratings, a magas strukturális államháztartási deficitre hivatkozva. A nemzetközi hitelminősítő az európai és az amerikai piaci zárások után Londonban bejelentette azt is, hogy a kilátásrontással együtt megerősítette Nagy-Britannia – az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság – hosszú futamú szuverén hazai és küladósságának AAA osztályzatát. |
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.