Reménysugár. Azt ígérik, nem lesz hideg az otthonokban
Fotó: Pinti Attila
Megfagyhat a télen saját otthonában a romániai lakosság, nem lesz ugyanis elegendő földgáz a fogyasztók szükségleteinek a biztosítására – riogat pár napja a bukaresti sajtó. Ezzel szemben a Krónikának nyilatkozó szakember elmondása szerint a Transgaz valóban nem végezte el a feladatát, de ez nem jelentheti azt, hogy a lakosság számára ne lehetne biztosítani a fűtést.
2019. október 24., 06:212019. október 24., 06:21
2019. október 24., 06:312019. október 24., 06:31
Mivel a Transgaz máig nem írta alá a szerződést arról, hogy Ukrajnából importáljon, nem lesz elég földgáz ahhoz, hogy a téli hónapokban biztosítani lehessen Románia szükségleteit – kongatja néhány napja a vészharangot a bukaresti sajtó. Nem tűnik jó jelnek az sem, hogy az európai gázrendszer-üzemeltetők egyesületének a Digi 24 hírtelevízió által idézett elemzése szerint
Ennek fő oka valóban az, hogy a Transgaz nem kötötte meg a már említett szerződést, ám annak nyélbe ütéséhez még arra is szükség van, hogy Oroszország és Ukrajna az év végéig megállapodjon a tranzitról, ami elemzők szerint nem túl valószínű a két állam között fennálló konfliktus miatt. Mások a tavalyi év végén elfogadott, azóta minden irányból támadott, 114-es számú sürgősségi kormányrendeletet teszik felelőssé, az ugyanis sokak szerint arra késztette a belföldi vállalatokat, hogy csökkentsék a földgázkitermelést a veszteségek elkerülése érdekében. Otilia Nuţu energetikai piaci szakértő a Digi 24-nek nyilatkozva úgy vélekedett,
Amint arról több ízben is írtunk, a hírhedt 114-es rendeletben a szociálliberális kormány megawattóránként 68 lejben maximalizálta a belföldön kitermelt földgáz eladási árát. Aztán idén márciusban ezt úgy módosította, hogy ez csak a háztartási fogyasztók és a hőszolgáltatók esetében maradt érvényben, az ipari fogyasztóknál május elsejétől már nem alkalmazzák. Akkor viszont megemelkedett a vállalatok által a tőzsdén vásárolt gáz ára, mert a kitermelők így próbálták kompenzálni a maximalizált ár miatt veszteségeiket.
A sajtóbeszámolók szerint jelenleg Románia a földgázszükséglet 20 százalékát fedezi importból. Közben a földalatti raktárak nagyjából 80 százalékban vannak tele, de a borúlátóbbak szerint a tartalékok korlátozottak.
„Semmiképpen nem történhet meg, hogy a lakosság számára ne legyen biztosított a földgázellátás a téli hónapokra” – szögezte le határozottan a Krónika megkeresésére Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) igazgatóhelyettese. Hangsúlyozta,
Mint a szakértő részletezte, a kormány, ezen belül az energetikai minisztérium kidolgozott egy téli tervet, ami arra az esetre szól, ha a földgázellátás akadozna. Ebben azt szabályozzák, hogy milyen fogyasztókat korlátoznak, ám a lakosságot ez nem érinti. A terv alapján a hőenergia-termelők átállhatnak a földgázfogyasztásról más típusú üzemanyagra – például gázolajra, fűtőolajra vagy szénre. Olyan mértékű válság Nagy-Bege szerint nehezen elképzelhető, hogy a lakosságnak gondjai legyenek a földgázellátással.
Fotó: Pixabay.com
Az ANRE igazgatóhelyettese beszámolt ugyanakkor arról is, hogy a szabályozó hatóság múlt héten módosította a határozatot, amivel megszabták, hogy a hőenergia-termelők milyen mennyiséget kapnak a belföldi kitermelésű földgáztermelésből, és minden termelőnek növelnie kell azt a mennyiséget, amelyet köteles a lakosságot ellátó forgalmazóknak, illetve a lakosságot hőenergiával ellátó földgáz-fogyasztóknak biztosítani. Ez a módosítás novembertől márciusig érvényes.
Nagy-Bege Zoltán egyúttal arra is kitért: egész nyáron az volt a téma, hogy az ország megháromszorozta a földgázimportját, azonban ez azért történt, hogy a belső termelésből származó földgázt tudják elraktározni. Mivel a nyári időszakban a tavalyhoz képest megháromszorozódott az import,
A körülményeket azonban az is befolyásolja majd, hogy milyen tél lesz.
Az igazgatóhelyettes ugyanakkor kifejtette, a Transgaz valóban nem végezte el a feladatát, tény az, hogy a bolgárokkal és az ukránokkal nem kötötte meg a csatlakozási szerződéseket, s még mindig a tárgyalások, technikai egyeztetések zajlanak. Hozzátette: az ANRE is felvette a kapcsolatot a bolgár szabályozó hatósággal, kérve, hogy ők is sürgessék meg az egyezség létrejöttét. Másrészt a romániai hatóságok Magyarországgal már nyélbe ütötték a csatlakozási szerződést, a két félnek még azt kell pontosítania, hogy milyen termékekkel oldják meg a többletkapacitást, ugyanis Románia 50 százalékkal növelte a Magyarország felől érkező importkapacitást.
– mutatott rá a szakértő. Ha megteszik, akkor gyakorlatilag nem változik semmi, ám ha megszakítják a földgáztranzitot Ukrajnán keresztül, akkor valószínűleg a Dobrudzsán átmenő Isacceánál belépő vezetéken keresztül lesz gáz, viszont a Szatmár megyében levő vezetéken keresztül ez esetben csak akkor, ha Európa nyugati feléről terelnek arra. Másrészt az illetékesek arra számítanak, hogy Bulgárián keresztül is tudnak importálni a déli vezetékből, amely Törökországon, Görögországon keresztül megy Olaszországba, és abból a balkáni vezetéken át lehetne felhozni Bulgáriába is.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!