Gazdaságmentés magyar és román módra – Barabás T. János elemző a két ország fellépéséről a válság idején

A kormányoktól vár segítséget a koronvírus-járvány okozta válság miatt bajba jutott gazdasági szféra •  Fotó: Pixabay

A kormányoktól vár segítséget a koronvírus-járvány okozta válság miatt bajba jutott gazdasági szféra

Fotó: Pixabay

A román kormányzat nem tett le eddig az asztalra összefüggő, egységes gazdaságélénkítő koncepciót, a magyar kormány gazdasági akcióterve viszont épp ilyen – értékelt a Krónika megkeresésére Barabás T. János, a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzője, aki Bukarestben is szolgált, és fő kutatási területei közé tartozik Románia, a szomszédságpolitika. Meglátása szerint ugyanakkor hiába egyes „intézmények” részéről az „információs hadviselés”, Románia és Magyarország e tekintetben is jelentősen egymásra van utalva, és érdekeltek egymás sikerében.

Bálint Eszter

2020. április 15., 18:082020. április 15., 18:08

Romániában egyelőre nincs egységes terv, cél, eszköz, a koronavírus-világjárvány által okozott válsághelyzet hatásának enyhítésére, a várható következmények megoldására, mostanáig csak bizonyos gazdasági ágazatok helyzetére reagált sürgősségi kormányrendeleteivel a bukaresti kabinet. A magyar kormány ezzel szemben a tennivalóra összpontosít, megnevez határidőket, eszközöket és felelősöket, valamint pontosítja a fő célt is – vont mérleget a Krónika megkeresésére Barabás T. János, a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzője, akit a két ország gazdaságmentést célzó programjáról, a hasonlóságokról és a különbségekről faggattunk.

A szakértő – akinek fő kutatási területe közé tartozik Románia, illetve a szomszédságpolitika – elmondta: mindnyájan tapasztalhattuk, „miként válnak zavarosabbá a fogalmak, lesznek pontatlanabbak a szavak, ahogy Bécstől keletre távolodunk, valamint zavarosabbá válnak a politikai történések is válság idején”. Leszögezte:

a fogalmak eltérő felfogása lelhető fel a mostani román és a magyar reakciókban is.

Magyar akcióterv: pró és kontra

„A magyar kormány április 6-án tette közzé gazdasági akciótervét, ami az, amit a cím mond. Vagyis nem stratégia, mert hiányzik belőle a leíró, tényfeltáró rész, és csak a tennivalóra összpontosít, viszont megnevez határidőket, eszközöket és felelősöket, valamint pontosítja a fő célt is, hogy lehetőleg annyi munkahely jöjjön létre, ahány megszűnik, és a legnagyobb mértékben kompenzálja a járvány miatti gazdasági károkat” – fejtette ki az elemző.

Mint hangsúlyozta: a magyar akció­terv tehát egy stratégia része, és a kormányzati költségvetés mintegy 18–20 százalékát gondolja újra úgy, hogy igyekszik arányosan elosztani a terheket a társadalom minden csoportja számára, megvédi a hátrányosabb csoportokat, mint a nyugdíjasokat, a nagycsaládosokat, a kistelepüléseket, ugyanakkor mintegy 2-3 milliárd eurót gyorsan a vállalkozók megsegítésére fordít.

 Barabás T. János kiemelte:

Magyarország gyorsan és hatékonyan tervezi felhasználni a milliárdos EU-s támogatást is, és a mintegy 30 milliárd eurót megmozgató vészhelyzeti projekt hasonló a fejlett nyugati államok gazdaság­élénkítő stratégiáihoz.

Az elemző a hiányosságokra is ráirányította egyúttal a figyelmet. „A magyar akcióterv gyengéje az én meglátásomban az, hogy nem domborítja ki az új információs technológiák fontosságát, de ennek oka lehet a terv tűzoltó jellege, és várható, hogy egy következő fázisban megjelenik ez a prioritás” – fogalmazott Barabás T. János.

Kiemelte ugyanakkor: gátolja a magyar terv sikerét, hogy

Idézet
a politikai ellenzék eddig csak gúnyosan és becsmérlően nyilatkozott róla, miközben összefogásra lenne szükség”.

„Az ellenzék hozzáállása kedvezőtlen nemzetközi médiahátteret gerjeszt, és gyengíti a magyar gazdaságpolitika sikerlehetőségét külföldön. A magyar belpolitikai feszültségnek időben nagyon hosszú előzménye van, az ok meglátásomban részben mentalitáskülönbség is, vagyis sajnos egykönnyen nem lehet feloldani. A vészhelyzetben való összefogás hiánya szomorú módon még egy elszalasztott lehetőség a belpolitikai megbékélésre, és számomra azt jelzi, hogy Magyarországon megkezdődött a 2022-es választási kampány” – hangsúlyozta a szakember.

Nincs könnyű helyzetben a román kormány

A román kormányzat nem tett le eddig az asztalra összefüggő, egységes gazdaságélénkítő koncepciót – fogalmazta meg ezzel szemben Barabás T. János, aki úgy véli, ennek oka az lehet, hogy még nem tisztázták kormányszinten a forrásokat és a célokat.

Szerinte amit a román média gazdasági tervnek vagy stratégiának mutat be, az nem fedi a fogalmakat, egyes gazdasági szektorokban való intézkedések kormányrendeletekkel való előírása csupán: piac-nyitvatartási előírás, kis- és közepes vállalkozásoknak nyújtott támogatások, vállalkozói adók, terhek megfizetésének halasztása.

Idézet
Ludovic Orban kormányfő nyilatkozata szerint folyamatban van a tennivalók azonosítása, és fokozatosan fogják újraindítani a gazdaságot. Tehát nincs egységes terv, cél, eszköz, felelős”

– állapította meg a szakember.

Barabás T. János: a gazdasági élénkítés Romániában politikai reformokat is igényel •  Fotó: Youtube Galéria

Barabás T. János: a gazdasági élénkítés Romániában politikai reformokat is igényel

Fotó: Youtube

Mint kiemelte: a források helyzete nem egyszerű, hiszen a szociáldemokrata párti (PSD) többségű előző kormány felélte a költségvetési tartalékok nagy részét, így az Orban-kabinet keresi a pénzhez jutás lehetőségeit. „Pénzügyi válságról viszont hiba lenne beszélni, hiszen az EU-források is rendelkezésre állnak, és Romániának vannak állami, azaz nemzeti banki tartalékai” – mondta az elemző.

Hozzátette egyúttal: a racionálisabb gazdálkodás érdekében viszont Bukarestnek olyan lépéseket kellene tennie, amelyek a vidéki érdekcsoportokat sértik, és ezeket a kisebbségi kormány nehezen tudja megtenni.

Idézet
Így a gazdasági élénkítés Romániában politikai reformokat is igényel, hiszen eddig a pártok a vidéki érdekcsoportok ügyeskedéséből éltek meg, ezeket szolgálták”

– fejtette ki Barabás, aki szerint ugyanakkor a jelenlegi román gazdasági projekt céljai is kérdésessé váltak.

„A mostani kormányzat egy atlantista biztonságpolitikával igyekezett főleg amerikai IT-, energia- és hadiipari befektetéseket vonzani, és Romániát regionális hatalommá akarták tenni – egyben megoldva belföldi és külföldi nemzetpolitikai céljaikat (Székelyföld, Moldova ügyei). Ez a projekt nem lett sikeres, az energiapolitikában Románia nemhogy regionális vezető lenne, hanem lassan elszigetelődik, az ipari exportja pedig gyengélkedik” – sorolta az elemző. Meglátása szerint különben Románia leginkább Közép-Európa és az EU térségében tudna a gépiparban gazdasági együttműködést elérni, ehhez politikai akarat kell.

Információs hadviselés járvány idején is

Barabás T. János szerint ugyanakkor a járvány nem csupán egészségügyi és gazdasági kihívás, de politikai is, amennyiben a nem jól teljesítő intézményekkel szemben csökkenni fog a társadalom bizalma. „Jelenleg a nemzetközi politikában fokozottabban igaz, hogy nem a valóság számít csupán, hanem a valóság percepciója. Így indokolatalanul sokat szidja a média az EU-t, de az Unió közös piaca, óriási forrástartalékai jelentik nekünk most a fő lehetőséget. A kormányokkal szembeni bizalomcsökkenés viszont lebéníthat egy gazdasági programot. Ennek eredménye káosz és nyomor, kivándorlás és korrupció lesz” – részletezte az elemző. Hozzáfűzte:

a gazdaságélénkítő tervek sikerét befolyásolja a közvélemény hozzáállása.

„Becslésem szerint mindkét országban 3-4-szeresére ugrott meg a médiában és a szociális internetes oldalakon a dezinformáció a járvány kezdete óta. Az álhírek forrása elsősorban Romániában keletről jövő kormányzati tényező, de mindkét államban jelen vannak a kattintásvadász zugportálok is, utóbbiak pénzt akarnak keresni álhírekkel a járulékos reklámok révén. Nem Magyarországról jönnek a dezinformációs támadások Románia ellen: a Magyarországot fő ellenségnek feltüntető román »intézmények« – például a román akadémia LARICS információs hadviselés intézete – egyszerűen a maguk részéről dezinformálnak” – szögezte le Barabás T. János, aki szerint ezzel szemben Románia és Magyarország jelentősen egymásra van utalva. „Érdekeltek vagyunk egymás sikerében. Lássunk tehát munkához közösen, tisztességesen” – intézett felhívást az illetékesekhez az elemző.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 31., csütörtök

Nem nőtt, de nem is csökkent a munkanélküliség szeptemberben az előző hónaphoz képest

A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Nem nőtt, de nem is csökkent a munkanélküliség szeptemberben az előző hónaphoz képest
2024. október 31., csütörtök

Árréskorlátozás: halaszt a mezőgazdasági tárca, helyette árfigyelő bizottság alakulhat

A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.

Árréskorlátozás: halaszt a mezőgazdasági tárca, helyette árfigyelő bizottság alakulhat
2024. október 31., csütörtök

Lefoglalták a Tarom egyik repülőgépének üzemanyagát a felhalmozott adósságok miatt Hollandiában

A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.

Lefoglalták a Tarom egyik repülőgépének üzemanyagát a felhalmozott adósságok miatt Hollandiában
2024. október 30., szerda

Inkább az új építésű lakásokat keresik azok, akik hitelből vesznek ingatlant

A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.

Inkább az új építésű lakásokat keresik azok, akik hitelből vesznek ingatlant
2024. október 30., szerda

Kezdő vállalkozókat és zöldségtermesztőket támogat, innovációs vouchert vezet be a kormány

A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.

Kezdő vállalkozókat és zöldségtermesztőket támogat, innovációs vouchert vezet be a kormány
2024. október 30., szerda

Félmillió gazda már megkapta a mezőgazdasági támogatások előlegét

A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.

Félmillió gazda már megkapta a mezőgazdasági támogatások előlegét
2024. október 29., kedd

Még hátra van a fekete péntek, de az eMAG tulajdonosát máris közel félmillió lejre bírságolta a fogyasztóvédelem

A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.

Még hátra van a fekete péntek, de az eMAG tulajdonosát máris közel félmillió lejre bírságolta a fogyasztóvédelem
2024. október 29., kedd

Két kézzel szórja a pénzt a kormány, aggasztó a hiány Bálint Csaba, a jegybank igazgatótanácsának régi-új tagja szerint

Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.

Két kézzel szórja a pénzt a kormány, aggasztó a hiány Bálint Csaba, a jegybank igazgatótanácsának régi-új tagja szerint
2024. október 29., kedd

Kit gazdagít a vissza nem váltott betétdíj? Több mint egymilliárd lej „úszhatott el”

Bár az utóbbi hónapokban nőtt a betétdíjas csomagolások visszaváltási aránya, az éves átlag azt mutatja, hogy az összes csomagolás több mint fele a hulladéklerakóban vagy a természetben végzi.

Kit gazdagít a vissza nem váltott betétdíj? Több mint egymilliárd lej „úszhatott el”
2024. október 29., kedd

Kivonultak a munkagépek egy újabb erdélyi autópálya építőtelepére

Az első munkagépek már elkezdték a munkát a Nagyszeben és Fogaras között épülő, A13-as jelzésű leendő autópálya nyomvonalán – jelentette be az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) közút- és hídkarbantartó főosztályának (DRDP) Brassó megyei kirendeltsége.

Kivonultak a munkagépek egy újabb erdélyi autópálya építőtelepére