Gazdaságmentés magyar és román módra – Barabás T. János elemző a két ország fellépéséről a válság idején

A kormányoktól vár segítséget a koronvírus-járvány okozta válság miatt bajba jutott gazdasági szféra •  Fotó: Pixabay

A kormányoktól vár segítséget a koronvírus-járvány okozta válság miatt bajba jutott gazdasági szféra

Fotó: Pixabay

A román kormányzat nem tett le eddig az asztalra összefüggő, egységes gazdaságélénkítő koncepciót, a magyar kormány gazdasági akcióterve viszont épp ilyen – értékelt a Krónika megkeresésére Barabás T. János, a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzője, aki Bukarestben is szolgált, és fő kutatási területei közé tartozik Románia, a szomszédságpolitika. Meglátása szerint ugyanakkor hiába egyes „intézmények” részéről az „információs hadviselés”, Románia és Magyarország e tekintetben is jelentősen egymásra van utalva, és érdekeltek egymás sikerében.

Bálint Eszter

2020. április 15., 18:082020. április 15., 18:08

Romániában egyelőre nincs egységes terv, cél, eszköz, a koronavírus-világjárvány által okozott válsághelyzet hatásának enyhítésére, a várható következmények megoldására, mostanáig csak bizonyos gazdasági ágazatok helyzetére reagált sürgősségi kormányrendeleteivel a bukaresti kabinet. A magyar kormány ezzel szemben a tennivalóra összpontosít, megnevez határidőket, eszközöket és felelősöket, valamint pontosítja a fő célt is – vont mérleget a Krónika megkeresésére Barabás T. János, a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzője, akit a két ország gazdaságmentést célzó programjáról, a hasonlóságokról és a különbségekről faggattunk.

A szakértő – akinek fő kutatási területe közé tartozik Románia, illetve a szomszédságpolitika – elmondta: mindnyájan tapasztalhattuk, „miként válnak zavarosabbá a fogalmak, lesznek pontatlanabbak a szavak, ahogy Bécstől keletre távolodunk, valamint zavarosabbá válnak a politikai történések is válság idején”. Leszögezte:

a fogalmak eltérő felfogása lelhető fel a mostani román és a magyar reakciókban is.

Magyar akcióterv: pró és kontra

„A magyar kormány április 6-án tette közzé gazdasági akciótervét, ami az, amit a cím mond. Vagyis nem stratégia, mert hiányzik belőle a leíró, tényfeltáró rész, és csak a tennivalóra összpontosít, viszont megnevez határidőket, eszközöket és felelősöket, valamint pontosítja a fő célt is, hogy lehetőleg annyi munkahely jöjjön létre, ahány megszűnik, és a legnagyobb mértékben kompenzálja a járvány miatti gazdasági károkat” – fejtette ki az elemző.

Mint hangsúlyozta: a magyar akció­terv tehát egy stratégia része, és a kormányzati költségvetés mintegy 18–20 százalékát gondolja újra úgy, hogy igyekszik arányosan elosztani a terheket a társadalom minden csoportja számára, megvédi a hátrányosabb csoportokat, mint a nyugdíjasokat, a nagycsaládosokat, a kistelepüléseket, ugyanakkor mintegy 2-3 milliárd eurót gyorsan a vállalkozók megsegítésére fordít.

 Barabás T. János kiemelte:

Magyarország gyorsan és hatékonyan tervezi felhasználni a milliárdos EU-s támogatást is, és a mintegy 30 milliárd eurót megmozgató vészhelyzeti projekt hasonló a fejlett nyugati államok gazdaság­élénkítő stratégiáihoz.

Az elemző a hiányosságokra is ráirányította egyúttal a figyelmet. „A magyar akcióterv gyengéje az én meglátásomban az, hogy nem domborítja ki az új információs technológiák fontosságát, de ennek oka lehet a terv tűzoltó jellege, és várható, hogy egy következő fázisban megjelenik ez a prioritás” – fogalmazott Barabás T. János.

Kiemelte ugyanakkor: gátolja a magyar terv sikerét, hogy

Idézet
a politikai ellenzék eddig csak gúnyosan és becsmérlően nyilatkozott róla, miközben összefogásra lenne szükség”.

„Az ellenzék hozzáállása kedvezőtlen nemzetközi médiahátteret gerjeszt, és gyengíti a magyar gazdaságpolitika sikerlehetőségét külföldön. A magyar belpolitikai feszültségnek időben nagyon hosszú előzménye van, az ok meglátásomban részben mentalitáskülönbség is, vagyis sajnos egykönnyen nem lehet feloldani. A vészhelyzetben való összefogás hiánya szomorú módon még egy elszalasztott lehetőség a belpolitikai megbékélésre, és számomra azt jelzi, hogy Magyarországon megkezdődött a 2022-es választási kampány” – hangsúlyozta a szakember.

Nincs könnyű helyzetben a román kormány

A román kormányzat nem tett le eddig az asztalra összefüggő, egységes gazdaságélénkítő koncepciót – fogalmazta meg ezzel szemben Barabás T. János, aki úgy véli, ennek oka az lehet, hogy még nem tisztázták kormányszinten a forrásokat és a célokat.

Szerinte amit a román média gazdasági tervnek vagy stratégiának mutat be, az nem fedi a fogalmakat, egyes gazdasági szektorokban való intézkedések kormányrendeletekkel való előírása csupán: piac-nyitvatartási előírás, kis- és közepes vállalkozásoknak nyújtott támogatások, vállalkozói adók, terhek megfizetésének halasztása.

Idézet
Ludovic Orban kormányfő nyilatkozata szerint folyamatban van a tennivalók azonosítása, és fokozatosan fogják újraindítani a gazdaságot. Tehát nincs egységes terv, cél, eszköz, felelős”

– állapította meg a szakember.

Barabás T. János: a gazdasági élénkítés Romániában politikai reformokat is igényel •  Fotó: Youtube Galéria

Barabás T. János: a gazdasági élénkítés Romániában politikai reformokat is igényel

Fotó: Youtube

Mint kiemelte: a források helyzete nem egyszerű, hiszen a szociáldemokrata párti (PSD) többségű előző kormány felélte a költségvetési tartalékok nagy részét, így az Orban-kabinet keresi a pénzhez jutás lehetőségeit. „Pénzügyi válságról viszont hiba lenne beszélni, hiszen az EU-források is rendelkezésre állnak, és Romániának vannak állami, azaz nemzeti banki tartalékai” – mondta az elemző.

Hozzátette egyúttal: a racionálisabb gazdálkodás érdekében viszont Bukarestnek olyan lépéseket kellene tennie, amelyek a vidéki érdekcsoportokat sértik, és ezeket a kisebbségi kormány nehezen tudja megtenni.

Idézet
Így a gazdasági élénkítés Romániában politikai reformokat is igényel, hiszen eddig a pártok a vidéki érdekcsoportok ügyeskedéséből éltek meg, ezeket szolgálták”

– fejtette ki Barabás, aki szerint ugyanakkor a jelenlegi román gazdasági projekt céljai is kérdésessé váltak.

„A mostani kormányzat egy atlantista biztonságpolitikával igyekezett főleg amerikai IT-, energia- és hadiipari befektetéseket vonzani, és Romániát regionális hatalommá akarták tenni – egyben megoldva belföldi és külföldi nemzetpolitikai céljaikat (Székelyföld, Moldova ügyei). Ez a projekt nem lett sikeres, az energiapolitikában Románia nemhogy regionális vezető lenne, hanem lassan elszigetelődik, az ipari exportja pedig gyengélkedik” – sorolta az elemző. Meglátása szerint különben Románia leginkább Közép-Európa és az EU térségében tudna a gépiparban gazdasági együttműködést elérni, ehhez politikai akarat kell.

Információs hadviselés járvány idején is

Barabás T. János szerint ugyanakkor a járvány nem csupán egészségügyi és gazdasági kihívás, de politikai is, amennyiben a nem jól teljesítő intézményekkel szemben csökkenni fog a társadalom bizalma. „Jelenleg a nemzetközi politikában fokozottabban igaz, hogy nem a valóság számít csupán, hanem a valóság percepciója. Így indokolatalanul sokat szidja a média az EU-t, de az Unió közös piaca, óriási forrástartalékai jelentik nekünk most a fő lehetőséget. A kormányokkal szembeni bizalomcsökkenés viszont lebéníthat egy gazdasági programot. Ennek eredménye káosz és nyomor, kivándorlás és korrupció lesz” – részletezte az elemző. Hozzáfűzte:

a gazdaságélénkítő tervek sikerét befolyásolja a közvélemény hozzáállása.

„Becslésem szerint mindkét országban 3-4-szeresére ugrott meg a médiában és a szociális internetes oldalakon a dezinformáció a járvány kezdete óta. Az álhírek forrása elsősorban Romániában keletről jövő kormányzati tényező, de mindkét államban jelen vannak a kattintásvadász zugportálok is, utóbbiak pénzt akarnak keresni álhírekkel a járulékos reklámok révén. Nem Magyarországról jönnek a dezinformációs támadások Románia ellen: a Magyarországot fő ellenségnek feltüntető román »intézmények« – például a román akadémia LARICS információs hadviselés intézete – egyszerűen a maguk részéről dezinformálnak” – szögezte le Barabás T. János, aki szerint ezzel szemben Románia és Magyarország jelentősen egymásra van utalva. „Érdekeltek vagyunk egymás sikerében. Lássunk tehát munkához közösen, tisztességesen” – intézett felhívást az illetékesekhez az elemző.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 30., szombat

Rekordokat dönt a romániai légiutas-forgalom

A romániai légiutas-forgalom 5,9 százalékkal bővült az 2024 első 9 hónapjában az egy évvel korábbihoz képest, elérte a 19,81 milliót – közölte szombaton az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Rekordokat dönt a romániai  légiutas-forgalom
2024. november 30., szombat

Üzemanyagárak: január elsején finoman beletaposnak a drágításpedálba

Üzemanyag-drágulással szembesülhetnek a töltőállomásokra behajtó gépkocsivezetők az új év első napján, amely aznap nem csupán a piaci mozgásokból, hanem a kormány jövedékiadó-emeléséből fakadhat.

Üzemanyagárak: január elsején finoman beletaposnak a drágításpedálba
2024. november 30., szombat

Nem szabadultunk meg az afrikai sertéspestistől, több tízezer állatot kellett ismét elaltatni

Ismét pusztít az afrikai sertéspestis: a Romániai Hússertéstartók Egyesülete szerint idén ősszel a hatóságok 30 ezer fertőzött állatot altattak el. Az állattelepek tulajdonosai arra panaszkodnak, hogy vontatottan halad a kártérítések kifizetése.

Nem szabadultunk meg az afrikai sertéspestistől, több tízezer állatot kellett ismét elaltatni
2024. november 29., péntek

Betesz a hiteleseknek: napról napra nő a ROBOR

A csütörtökön jegyzett évi 5,92 százalékról 5,93 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).

Betesz a hiteleseknek: napról napra nő a ROBOR
2024. november 29., péntek

Dagad a román államadósság

Idén szeptemberben 916,758 milliárd lejre nőtt az államadósság az előző havi 886,983 milliárd lejről – közölte pénteken a pénzügyminisztérium.

Dagad a román államadósság
Dagad a román államadósság
2024. november 29., péntek

Dagad a román államadósság

2024. november 28., csütörtök

Adóemelés, recesszió, dezinformáció, fegyveres konfliktusok kockázata is fenyegeti jövőre Romániát elemzők szerint

Jövőre az országot gazdasági jellegű (magasabb adók és recesszió) és nem gazdasági jellegű (dezinformáció és fegyveres konfliktus) kockázatok is fenyegetik – fogalmazta meg a pénzügyi elemzőket tömörítő CFA Románia Egyesület.

Adóemelés, recesszió, dezinformáció, fegyveres konfliktusok kockázata is fenyegeti jövőre Romániát elemzők szerint
2024. november 27., szerda

Mindenképp magasabb lesz a villanyszámla, ha áprilistól megszűnik az ársapka

Az Electrica Furnizare, Románia egyik legnagyobb áramszolgáltatója megállapította a jelenleg érvényes ársapka megszűnése, vagyis jelen állás szerint 2025. április 1-je után érvényes árait azon ügyfelei számára, akiknek szerződése az év végén jár le.

Mindenképp magasabb lesz a villanyszámla, ha áprilistól megszűnik az ársapka
2024. november 27., szerda

Kampányüzemmódban: tovább nőtt októberben a költségvetési hiány

A szeptember végi 5,44 százalékról október végére 6,19 százalékra nőtt a GDP-arányos költségvetési hiány Romániában – jelentette be kedden a pénzügyminisztérium.

Kampányüzemmódban: tovább nőtt októberben a költségvetési hiány
2024. november 26., kedd

Újra nőtt az üzemanyagok ára

Három nappal az előző drágítás után kedden újra megemelte az üzemanyagok árát a romániai piacvezető, a Petrom. És ez már a sokadik áremelés volt ebben a hónapban.

Újra nőtt az üzemanyagok ára
Újra nőtt az üzemanyagok ára
2024. november 26., kedd

Újra nőtt az üzemanyagok ára

2024. november 26., kedd

Nőtt a bankhitelek egyenlege, a legtöbben lejben adósodnak el

A nem kormányzati ügyfeleknek nyújtott banki hitelek egyenlege 2024 októberében 0,7 százalékkal 416,063 milliárd lejre nőtt idén szeptemberhez képest – közölte kedden a Román Nemzeti Bank (BNR).

Nőtt a bankhitelek egyenlege, a legtöbben lejben adósodnak el