Fotó: Mediafax
2012. január 10., 08:422012. január 10., 08:42
Daniel Don, a Kolozs Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség (AJOFM) igazgatója elmondta: az összeg az egykori alkalmazottak mobilitását segíti majd, egyszerűbbé téve a költözést, illetve az új környezetben való elhelyezkedést.
A menesztett alkalmazottak ugyanakkor további 100, bizonyos esetekben 200 eurót kapnak, amelyet többek között ruhavásárlásra, hajvágásra költhetnek annak érdekében, hogy minél előnyösebb külsővel jelenhessenek meg az állásinterjúkon.
„Az interjúpótléknak nevezhető pénzsegély kiosztását az európai hivatalnokok újító és hasznos elképzelésnek nevezték, amelyet más, uniós alapokból támogatott szociális juttatások esetében is alkalmazni szeretnének. Mintegy 1400 személy jelentkezett egyébként a szakmai átképzési programra, számukra február folyamán fogjuk kiutalni a fejenkénti 100 eurót. Abban az esetben, ha egy második állásinterjún is részt kell venniük, az érintettek újabb 100 euróban fognak részesülni. Az összegből utazási jegyeket is vásárolhatnak az érintettek” – nyilatkozta Daniel Don.
Hangsúlyozta: a program keretén belül az AJOFM összesen 5 millió eurót kapott európai alapokból, ebből mintegy 2 milliót közvetlenül az elbocsátott munkásoknak fognak kiosztani. „A megmaradt 3 millió eurót a képzésekre, illetve tanfolyamokra fordítjuk” – tette hozzá az ügynökség igazgatója. Mint mondta: a pénzsegélyben részesülő alkalmazottaknak nyugtával kell majd igazolniuk, hogy rendeltetésének megfelelően költötték el a kiutalt összeget.
Amint arról a Krónika is beszámolt, a finn Nokia-csoport vezetősége múlt év szeptemberében döntött nemeszsuki gyárának bezárásáról, ennek következtében 2200 alkalmazott maradt állás nélkül, a vállalat ugyanakkor márciusig biztosítja az elbocsátott munkások bérét. A cég 2008-ban nyitotta meg Kolozs megyei gyárát, a befektetés értéke meghaladta a 60 millió eurót.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.