2012. július 03., 08:342012. július 03., 08:34
A Krónika által megkérdezett erdélyi és partiumi vendéglátó-ipari egységeket üzemeltetők többsége úgy nyilatkozott, nem jutott több bevételhez, mint máskor.
Elmaradt a várakozástól a legtöbb csíkszeredai kocsmában és kávézóban a labdarúgó-Európa-bajnokság iránti érdeklődés, a tulajdonosok és alkalmazottak szerint nem volt számottevő forgalom- és fogyasztásnövekedés az elmúlt időszakban. „Leginkább az elődöntők és a vasárnapi döntő vonzotta az embereket, de amúgy nem észleltünk jelentős különbséget” – mondták el megkeresésünkre a sétálóutcában található Backstage Pub&Coffee kiszolgálói. A nemrég több éves szünet után ugyancsak a Petőfi utcában újranyitott Insomnia Music&Chill üzemeltetője, Kovács Sándor szerint sem volt túlzott az érdeklődés, bár a spanyol–olasz mérkőzésen telt háznak örvendhettek. Sprencz Tamás, a Cuba Café Bar tulajdonosa viszont arról számolt be, hogy a kontinensbajnokság egyáltalán nem befolyásolta a forgalmat, hiába működtettek kivetítőt a létesítményben, ahol természetesen élőben lehetett követni a mérkőzéseket. Korábban egyébként a hasonló rangos sporteseményeket jóval többen követték a különböző szórakozóhelyeken, ám úgy tűnik, idénre megfordult a trend, s a kánikula ellenére Csíkszeredában az emberek inkább az otthoni tévék képernyői előtt maradtak.
Nem gyarapodott látványosan a kávéházi vendégek száma a labdarúgó-Európa-bajnokságnak köszönhetően sem Nagyvárad belvárosában, sem a legnagyobb lakótelepen. A városközponti Queens étterem bárosa, Adrian Iftote a Krónikának azt mondta, bár tulajdonképpen minden meccset vetítettek a lokálban, általában ugyanannyian fogyasztottak náluk, mint bajnokságmentes nyarakon. Az elődöntők és a döntő idejére azért megtelt az étterem – mesélte. A Queensnek egyébként nincs kerthelyisége, de a belső tér légkondicionált, így azok, akik nehezen bírják a kánikulát, szívesen látogatnak el a Queensbe a nagyon meleg napokon, tudtuk meg.
A Rogériusz negyed szívében található Colors étteremnek ezzel szemben igen tágas terasza van, ám itt sem volt tumultus az Eb idején. A két részből álló terasz árnyasabbik felében plazmatévén követhették a meccseket a futballrajongók – mesélte el lapunknak Cecilia Bălăceanu, az étterem egyik vezetője. A Colors a kánikula ellen úgy próbálja felvenni a harcot, hogy a terasz mindkét részében ventillátorokat szerel fel – az egyiket már tegnap beüzemelték, a másik felállítására ma kerülhet sor. A terasz egyébként minden nyáron népszerű, és itt sem voltak sokkal többen a meccsek alatt, mint a nyár többi heteiben.
Hasonló a helyzet Székelyudvarhely legtöbb vendéglátó-ipari egységében is. A Kossuth utca sarkán lévő Kalapos Kávézó tulajdonosától, Hosszú Edétől megtudtuk, sem az Európa-bajnokság, sem a nyár beköszönte nem növelte forgalmukat. „Gyenge volt a forgalom, négy éve, vagy a világbajnokság alkalmával sokkal többen ellátogattak hozzánk, de idén az Eb sem emelte a kávézó bevételét” – mondta. „Az Eb vége felé, a nagyobb meccseken többen voltak az átlagosnál, hiszen nyilvánvalóan társaságban akarták megnézni a találkozókat” – válaszolt kérdésünkre Szarvas Zsuzsa, az udvarhelyi Mokka Kávéház ügyvezetője. A focidrukkerek a kávéház teraszán kivetített vásznon követhették a meccseket. Az ügyvezető véleménye szerint a nyári vakációval a délelőtti vendégek száma kissé apadt, de estére sokan begyűlnek a teraszos részre. A G. Caffé forgalmára az Európa-bajnokság egy hónapos időszaka jó hatással volt. „A bajnokság utolsó meccsein igencsak tele volt a G pont, hiszen nagy kivetítős vásznon követhették a mérkőzéseket a vendégek” – mondta Bihari Lóránt, a kávézó egyik tulajdonosa, majd hozzátette: nyáron napközben sokan éppen a kánikula elől menekülve ugranak be hozzájuk egy-egy kávéra.
„Sem az Európa-bajnokság, sem a kánikula nem tett jelentős hatást a forgalmunkra” – válaszolta kérdésünkre hasonlóképpen Szakács Botond, a szatmárnémeti Euro Bar tulajdonosa, hozzátéve, hogy a meccsek túl későn kezdődtek ahhoz, hogy az elsősorban fiatalokból álló klientúráját igazán vonzotta volna. Mint kifejtette: túl nagy hőségben sem szeretnek kijárni az emberek, a vendéglőtulajdonosok számára az ideális az, ha meleg nap után kicsivel hűvösebb este következik, mert a tapasztalataik szerint ilyenkor ülnek ki teraszokra legszívesebben a társaságra vágyók.
Ezzel szemben Claudiu Ploieşteanu, a sportbárnak is nevezett Campionii tulajdonosa arról számolt be lapunknak, hogy 30–35 százalékkal nőtt a forgalma az Eb alatt. „Nagy hangsúlyt fektetünk a sportesemények követésére, ezért a klientúránk is sportszeretőkből áll elsősorban, ők pedig nyilván nem hagyták ki a focimeccseket” – magyarázta a bártulajdonos, aki úgy nyilatkozott: elégedett az Eb alatt befolyt többletjövedelemmel.
Telt házzal üzemeltek a kolozsvári kocsmák az Európa-bajnokság idején. „Ötven százalékkal többet árultunk az Eb idején azokon a napokon, amikor volt mérkőzés” – fejtette ki megkeresésünkre Theiss Róbert, a belvárosi Atmosphera kávézó pultosa. Hozzáfűzte: zsúfolásig megtelt a kocsma a mérkőzések ideje alatt, még vasárnap is, pedig máskor a leggyengébb napnak számít az eladások szempontjából. A pultos elmondta: jellemzően sört rendeltek a vendégek, ugyanakkor nem ittak sokat, a legtöbben beérték félidőnként egy-egy sörrel. A mérkőzések után pedig szinte azonnal kiürült a kocsma. Kérdésünkre elmondta, borravalót nem adtak többet az emberek, mint máskor, ugyanis – tapasztalatai szerint – a vendégek adakozó kedve többnyire az elfogyasztott italmennyiséggel arányosan növekszik, akik azonban csak a mecscset nézni ugrottak be, mértékletesen fogyasztottak alkoholos italokat.
Összeállításunk szerzői:
Babos Krisztina, Kiss Előd-Gergely, Nagy Orsolya, Pinti Attila, Simon Eszter
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.