Vízszivattú-rendszer a Duna partján. Florin Barnu elképzelése szerint több millió hektárra terjesztenék ki az öntözhető területek nagyságát
Fotó: ANIF.RO
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter minden idők legnagyobb irrigációs beruházásának tartja az öntözőrendszerekbe történő, az új román kormány által a következő négy évre tervbe vett, 16 milliárd eurós befektetést. Újabb miniszteri mandátuma alatt Florin Barbu számos más mezőgazdasági programot is felfuttatna.
2024. december 28., 09:542024. december 28., 09:54
2024. december 28., 13:442024. december 28., 13:44
Az új román kormányban is Florin Barbu maradt az agrártárca vezetője, aki a Szociáldemokrata Párt (PSD) színeiben 2023. június 15-től irányítja a mezőgazdasági minisztériumot. A legnagyobb mezőgazdasági érdekvédelmi szervezetek véleménye szerint a PSD-és tárcavezető az utóbbi évek legrátermettebb mezőgazdasági minisztere, aki felismerte a román agrárágazat nehéz helyzetét, és átfogó agrárstratégia gyakorlatba ültetését tűzte ki célul.
A tárcavezető a jelenséget európai uniós kitekintésben orvosolná, amihez elengedhetetlen az Európai Bizottsággal történő hosszútávú egyeztetés agrárstratégiai kérdésekben. Előző mandátuma alatt a román miniszter Brüsszelben több kérdésben is szorosan együtt működött a magyar agrártárca vezetőjével, Nagy Istvánnal is.
Szakemberek szerint Florin Barbu legfontosabb eredményeként kell kiemelni, hogy a román mezőgazdaság az utóbbi 35 év legnagyobb költségvetési támogatásában részesült. 2024-ben a román agrárágazat büdzséje a 7 milliárd eurót közelítette, és ezzel a legtöbb pénzhez jutott első három minisztérium közé tornászta fel magát a korábban kullogó szaktárcák közül. Ebből a jelentős összegből fedezték az idei aszály okozta károk kárpótlását, ugyanakkor több mezőgazdasági beruházási programot is elindítottak. Ezek közül kiemelkedik a dél-romániai irrigációs program térnyerése, amelynek idén erdélyi beruházásai is lesznek a Kolozs megyei Aranyosszék és Háromszék öntözőrendszereinek kibővítésében.
Florin Barbu Egy mezőgazdasági és élelmiszeripari vásáron. Helyzetbe hozná a hazai termelőket
Fotó: Facebook/Florin Barbu
A mezőgazdasági szaktárca tervei alapján
Florin Barbu szerint az irrigációs programok jelentik a román mezőgazdaság abszolút prioritását. Korábban törvényt módosítottak az irrigációs rendszerek kiépítésének megkönnyítésére, ami kiküszöböli az eddig felmerülő problémák egy részét olyan esetekre, amikor a földtulajdonosok beleegyezésétől függött, hogy az adott területen átvezethetőek-e az irrigációs csatornák. A jogszabály szerint a stratégiai fontosságú beruházásnak számító irrigációs rendszerek kiépítését többé nem tudják megakadályozni olyan földtulajdonosok, akik ellenzik, hogy területeiken haladjon keresztül az öntöző csatorna.
A mezőgazdasági miniszter folytatni szeretné a sikerként elkönyvelt kedvezményes kamatú mezőgazdasági hitelek folyósítását is. A kereskedelmi bankokkal kötött szerződés keretében a mezőgazdasági szaktárca fedezi a piaci és a kedvezményes kamat közötti különbséget, így a hitelt igénylő gazának évi 1,95 százaléknyi fix kamatozású kölcsönt kell törlesztenie. Jelenleg 1,5 milliárd euró kedvezményes kamatú hitelszerződéssel rendelkeznek a mezőgazdasági és élelmiszeripari cégek, a szaktárca 2025-ben tovább bővítené az olcsó kamatozású hitelkeretet.
A bukaresti minisztérium a sertéstelepek kártérítésének kifizetését is felgyorsítja. Az afrikai sertéspestis miatt leölt állatok ellenértékét továbbra is piaci alapon fizetik ki a disznótartó gazdaságoknak és üzemeknek, ugyanakkor azok is kapnak kártérítést, akik a környéken felbukkanó vírus miatt nem tudták idejében értékesíteni állataikat. A szállítási korlátozások miatt túlhízott sertésekért a szaktárca 15 euró kártérítést fizet állatonként.
A fennmaradt uniós pályázatok közül a zöldségtermesztők juthatnak kiemelt támogatáshoz
Fotó: Makkay József
Az aktuális uniós ciklusra a Románia számára elkülönített 5,7 milliárd euróból idén decemberig 4,5 milliárd eurós keretre kötöttek szerződést a sikeresen pályázó gazdákkal a szaktárca fennhatósága alatt működő állami hivatalok. A fennmaradó 1,2 milliárd eurót a jövő esztendő januárjában meghirdetett újabb pályázatok keretében lehet majd lehívni. Ezek közül elsőként a DR-16-os számú kiírást hirdetik meg zöldség- és krumplitermesztők számára 150 millió eurós keretben.
A Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek alkotta koalíció kormányprogramja minden központi hatóság, regionális intézmény és vállalat esetében hatékonysági ellenőrzést ír elő.
Téves az a következtetés, hogy az Egyesült Államok által kivetett importvámoknak elhanyagolható hatása lesz Románia gazdaságára – szögezi le a Romanian Economic Monitor (RoEM) kutatócsoport friss elemzése.
A tavalyi negyedik negyedévben 8568 lej volt a romániai háztartások átlagjövedelme és 3424 lej az egy főre jutó bevétel; a kiadások háztartásonként 7277 lejt, személyenként 2908 lejt tettek ki – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idei év első hónapjában 6327 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 31,61 százalékkal kevesebbet, mint 2024 januárjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
Donald Trump amerikai elnök vasárnap azt mondta, hogy a külföldi kormányoknak „sok pénzt” kellene fizetniük az általa „gyógyszerként” jellemzett átfogó vámok feloldásáért, ami további esést váltott ki a globális pénzügyi piacokon.
Felfüggeszti az Egyesült Államokba irányuló exportját a Jaguar Land Rover (JLR) brit autóipari csoport az amerikai vámemelések miatt.
Donald Trump elnök „gazdasági forradalomnak” nevezte a héten bejelentett új amerikai vámrendszert szombaton.
Idén márciusban 907 612 nyugdíjas részesült szociális juttatásban, 8681-gyel kevesebben, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból.
Megnyílt Brassó megyében Románia első, napelemeket újrahasznosító üzeme – jelentette be Adrian Veștea, a Brassó megyei közgyűlés elnöke pénteken.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
szóljon hozzá!