Sokat ígérnek. Az új koalíció kormányprogramja karcsúbb hivatalokat és számos beruházást irányoz elő
Fotó: Facebook/Kelemen Hunor
A Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek alkotta koalíció kormányprogramja minden központi hatóság, regionális intézmény és vállalat esetében hatékonysági ellenőrzést ír elő, amely alátámasztja a megszüntetésre/konszolidációra, valamint a 7 éven belüli költségvetési konszolidációra vonatkozó javaslatokat, az egységes adókulcs fenntartását a költségvetési kiszámíthatóság érdekében, valamint a munkát terhelő adók és illetékek csökkentését.
2024. december 27., 08:042024. december 27., 08:04
A News.ro által ismertetett kormányprogram értelmében a központi kormányzat reformja terén az új koalíció elkötelezte magát amellett, hogy a kormányzaton belül a minisztériumok számát legfeljebb 16-ra, az ügynökségek számát pedig legalább 25 százalékkal csökkenti, valamint hogy a minisztériumok dekoncentrált szolgálatait összevonja úgy, hogy egyetlen minisztériumnak se legyen több mint két dekoncentrált szolgálata területi szinten.
A reform előirányozza továbbá az államtitkárok számának legalább 50 százalékos csökkentését, és a bevezetett szabály szerint legfeljebb két államtitkár lehet egy minisztériumban, a nagy minisztériumokban pedig legfeljebb négy.
A koalíció minden központi hatóság, regionális intézmény és állami tulajdonú vállalat esetében hatékonysági ellenőrzést fog végezni, amely a megszüntetésre/összevonásra vonatkozó javaslatok alapját képezi majd, továbbá stratégiai programot indít a területi egyenlőtlenségek felszámolásának támogatására és a fejlesztési régiókon belül a hátrányos helyzetű területek fejlődésének felgyorsítására.
Biztosítani kívánja a minőségi közszolgáltatásokhoz való egyenlő hozzáférést, befektetéseket vonzana és ösztönözné a munkahelyteremtést, hogy minden régiónak esélye legyen a virágzó jövőre. A koalíció a bürokráciacsökkentés, egyszerűsítés, dereguláció címszó alatt rámutat arra, hogy az erős szabályozó hatóságok a piacfelügyelet központi pillérei, és hogy az ellenőrzés ezek összevonásával valósítható meg.
A koalíció javasolja a működésképtelen vagy túlbürokratizált szabályozások eltörlését vagy egyszerűsítését, a digitalizálást és az adatbázisok összekapcsolását központi és helyi kormányzati szinten.
„Ez az intézkedés megszünteti a bürokratikus redundanciákat, egyszerűsíti a szolgáltatásokhoz való hozzáférést, és tiszteletet mutat a polgárok ideje és erőfeszítései iránt” – áll a koalíció közleményében.
Aláírták hétfőn reggel a leendő kormányt alkotó pártok a koalíciós megállapodást, amely alapján közösen kormányoznak majd.
A koalíció úgy kívánja egyszerűsíteni az európai források elbírálásával és az azokhoz való hozzáféréssel kapcsolatos bürokratikus folyamatokat, hogy a kereskedelmi nyilvántartás leltárt készít az egyes üzleti tevékenységekhez szükséges összes engedélyről. A cél hozzáférhető, nyilvános adatbázis létrehozása ezekkel az információkkal, valamint egy megyei szintű, befektetési tanácsadással és tanácsadással foglalkozó egységes iroda létrehozása, a tanácsadók egységes kapcsolattartási pontként történő egyesítése.
a központi intézmények előrehaladott állapotban lévő vagy rosszul kezelt vagyonelemeinek azonosításával és azok önkormányzati vagy magántulajdonba adásával, valamint az állami intézmények közötti, a szubszidiaritás elvének alkalmazásával, a polgármesterek és a megyei tanácselnökök szövetségeivel folytatott párbeszéd alapján történő hatáskör-átruházással történik;
„A projektek finanszírozása az állami költségvetésből a hatékonyság és a helyi önkormányzatok társfinanszírozása alapján, pénzügyi kapacitásuktól függően, a hitelezési eljárások rugalmasabbá tétele a pénzügyi fenntarthatóságot bizonyító önkormányzati egységek számára, a helyi adók és illetékek megfizetése alóli mentességek típusainak elemzése és csökkentése (kivéve az állami/önkormányzati közvagyon esetében), valamint a helyi tanácsok döntése alapján adható levonások típusainak korlátozása, valamint a szociális és ifjúsági lakások építésének támogatása az önkormányzati egységek által” – ezek koalíció kormányprogramjának további intézkedései.
A költségvetési reformok közé tartoznak a közpénzek költésének és pazarlásának csökkentését célzó reformok.
A kormányprogramban szereplő költségvetési-konszolidációs reformok a következők:
2025-ben a GDP 8 százalékát a költségvetésből és az európai forrásokból származó beruházásokból (azaz 150 milliárd lej, iskolákba, kórházakba, autópályákba és vasutakba, mezőgazdaságba és környezetvédelembe történő beruházásokra).
Egyéb vállalt intézkedések:
A kormányprogram tartalmaz egy demográfiai csomagot is a gyermekes családok támogatása, amely a következőket foglalja magában:
Nem hoz megszorító intézkedéseket az új kormány – ígérte hétfőn a parlamentben Marcel Ciolacu kijelölt miniszterelnök. A Marcel Ciolacu vezette új kabinetet 240 igen és 143 nem szavazattal fogadta el a román törvényhozás két háza.
Gyilkossági kísérlet miatt indult eljárás egy Argeş megyei fiatalember ellen, aki a szerdáról csütörtökre virradó éjszaka Slobozia településen kocsival belehajtott az úttesten álló gyalogosok egy csoportjába, és hat fiatal megsérült.
Marcel Ciolacu kormányfő szerda este magyarázattal és bizonyítékokkal állt elő a Nordis cég gépével tett külföldi repülőútjaival kapcsolatban, azt állítva, hogy mindazokat a kiadásokat az ő saját pénzéből fedezte.
Súlyos közúti baleset történt karácsony másodnapján Suceava megyében, a tragédia során hárman életüket vesztették. Egy egész család bennégett az egyik autóban.
Több mint 50 fa kitört, sok autó megrongálódott az erős szél miatt a fővárosban.
Egy friss, 33 országot érintő felmérés szerint a romániaiak azon európaiak közé tartoznak, akik határozottan tartanak attól, hogy a mesterséges intelligencia sok munkahely megszűnését okozhatja az országukban.
Az Országos Közegészségügyi Intézet adatai szerint a gyermekbénulás elleni átoltottsági arány mindössze 76,7 százalékos Romániában, és folyamatosan csökken. Ez messze elmarad az optimális szinttől.
Január elsején a román kormány összesen 33, a magyar és a bolgár határon található határátkelőhelyet zár be a schengeni övezeti csatlakozásnak köszönhetően, és további két vízi határátkelő is ellenőrzés nélkül átjárhatóvá válik.
Az ország területének több mint felére érvényes, erős szélre, hóviharokra és esőre figyelmeztető sárga és narancssárga, vagyis első- és másodfokú riasztásokat adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Az ukrán hatóságok arról számoltak be, hogy az Oroszországi Föderáció erőinek egyik rakétája mintegy áthaladt a román légtéren, ahol mintegy két percig tartózkodott, de a román légtérellenőrző rendszer nem észlelt ilyet.
Az SOS Románia párt panaszt nyújtott be az alkotmánybírósághoz Klaus Iohannis elnök hivatali idejének lejárta kapcsán.
szóljon hozzá!