Fitch: a közép-kelet-európai bankérdekeltségek finanszírozását is veszélyezteti az euróválság

Az euróövezeti válság további mélyülése közép-kelet-európai bankérdekeltségeik finanszírozásának csökkentésére kényszerítheti az euróövezeti bankokat, ami a hitelellátás szűkülése miatt hatással lehet a felzárkózó európai gazdaságok növekedésére is - áll a Fitch Ratings hétfőn Londonban ismertetett átfogó helyzetértékelésében.

2011. november 21., 14:432011. november 21., 14:43

Az európai hitelminősítő befektetőknek összeállított 12 oldalas elemzése az euróválság legnagyobb kockázatai közé sorolja a közép- és kelet-európai országokban működő euróövezeti bankérdekeltségek finanszírozási forrásainak csökkenését. A Fitch szakelemzői szerint a keleti leánybankok elviselnének ugyan bizonyos mértékű tulajdonosi finanszírozási csökkentést, ám ebben az esetben maguk is a hitelfolyósítások visszafogására kényszerülnének, ami hátrányosan hatna a térség gazdaságainak növekedési ütemére.

A hitelminősítő szerint az elmúlt időszakban nőtt az euróövezeti bankokra nehezedő pénzügyi nyomás, ami felidézi annak kockázatát, hogy e bankok kevésbé tudják támogatni érdekeltségeiket, és az euróövezeti járvány átterjedhet a közép-kelet-európai bankokra.

A Fitch Ratings az elemzésben felidézi, hogy még az általa elsőrendű, „A plusz” adósbesorolásokkal ellátott közép-európai országok - például Csehország és Szlovákia - szuverén törlesztéskockázati biztosítási tranzakcióinak (CDS) árazása is megugrott az utóbbi hetekben. A cseh ötéves kormánykötvény CDS-középárfolyama például 150 bázispont, Szlovákia törlesztéskockázat-biztosítási kontraktusainak díja 250 bázispont környékére drágult a korábbi, egyaránt 70 bázispont körüli szintekről, a „BBB mínusz” besorolású Magyarország CDS-árazása pedig jóval meghaladja az 500 bázispontot.

A magyar CDS-díjszabások a nyár elején még 250 bázispont környékén jártak, de e hónap elején mértek 600 bázispont - 10 millió euró magyar államadósságra 600 ezer euró - feletti magyar CDS-árazásokat is a londoni piacon.

A Fitch Ratings hétfői elemzése szerint ez a kockázati átárazási folyamat is jelzi, hogy a közép-kelet-európai gazdaságok mennyire ki vannak téve az euróövezeti adósságválság mélyülésének, tekintettel valutaunióhoz fűződő szoros gazdasági-pénzügyi kapcsolataikra.

A hitelminősítő kimutatása szerint Horvátországban a legmagasabb az euróövezeti periféria bankjainak tulajdonosi aránya, mivel a horvát bankrendszer 48 százalékát olasz bankok birtokolják.

A bolgár bankrendszer 25 százaléka görög, 15 százaléka olasz bankok kezén van, Romániában pedig összesen 23 százalékos a görög és az olasz anyabankok tulajdonosi aránya.

Magyarországon a Fitch Ratings hétfői elemzése szerint 14 százalék az olasz bankok tulajdonosi hányada. A hitelminősítő kiemeli, hogy Olaszország az egyetlen perifériális eurótagállam, amelynek bankjai tulajdonosként jelen vannak a magyar bankrendszerben.

A közép-európai hármak közül Lengyelországban a legmagasabb az európeriféria banktulajdonosi jelenléte, a lengyel bankszektor összesített mérlegfőösszegére számítva 23 százalékkal. Csehországban ugyanakkor „elenyésző” a perifériális eurógazdaságok bankjainak jelenléte: mindössze egy olasz bank van jelen a cseh piacon - áll a Fitch Ratings elemzésében.

A hitelminősítő közölte: tudomása szerint a közép-kelet-európai bankok nem tartanak portfolióikban jelentős mennyiségű görög államadósságot, még a délkelet-európai országok görög tulajdonban lévő leánybankjai sem. A térségi bankrendszerek azonban így is ki vannak téve az euróövezeti adósságválság esetleges eszkalálódásának, a központi eurógazdaságok növekedésének markáns lassulása ugyanis a közép-kelet-európai régió gazdasági aktivitására is hatással lenne, ami tovább növelné a nem teljesítő helyi banki kinnlevőségek „máris magas” arányát.

A Fitch Ratings szerint azonban a nyugat-európai anyabankoktól érkező finanszírozás csökkenése a legnagyobb kockázat, amely az euróövezeti válság további mélyülése esetén a közép-kelet-európai térségre hárulhat. Ha a nyugat-európai bankok \"a még kontrollálhatónál nagyobb ütemben\" elkezdik visszavonni térségi érdekeltségeik finanszírozását, akkor egy újabb Bécsi Kezdeményezésre lenne szükség annak megakadályozása végett, hogy a Nyugat-Európában jelentkező pénzügyi stresszhelyzet Kelet-Európában rendszerszintű válságot okozzon - áll a hitelminősítő hétfői londoni elemzésében.

A Bécsi Kezdeményezés keretében - amelynek kialakításában a londoni Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banknak (EBRD) és Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) kulcsszerepe volt - a Lehman Brothers amerikai bankház három évvel ezelőtti csődjét követő pánikhelyzetben a nyugat-európai bankok kötelezettséget vállaltak kelet-európai érdekeltségeik finanszírozásának fenntartására.

A Fitch Ratings szerint a növekvő finanszírozási költségek és a feszesebbé váló tőkemegfelelési követelmények is erősítik annak kockázatát, hogy a nyugat-európai bankok nem tudják majd szükség esetén finanszírozni közép-kelet-európai érdekeltségeiket, és növekszik annak a rizikója is, hogy a nyugati tulajdonos bankok ebben a helyzetben esetleg megpróbálják eladni keleti leánybankjaikat.

A Fitch felidézi, hogy idén márciusban az ír Allied Irish Banks már eladta lengyel érdekeltségét, a Bank Zachodni WBK-t. A portugál Banco Comercial Portugues (BCP) és a belga KBC Bank szintén értékesíteni akarja lengyel leányvállalatait, miután a KBC-nek vissza kell fizetnie egy 7 milliárd eurós belga kormányhitelt, a BCP-re pedig a portugál jegybank gyakorol nyomást tőkehelyzetének megerősítése végett.

A hitelminősítő elemzése szerint ezek az epizódok is jelzik, hogy a nyomás alatt lévő bankok hajlamosak lehetnek kiszállni még az erős növekedési potenciál jellemezte közép-kelet-európai piacokról is.

 

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 19., hétfő

Az árfolyam és a kamatok csökkenését hozta Nicuşor Dan győzelme

A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.

Az árfolyam és a kamatok csökkenését hozta Nicuşor Dan győzelme
2025. május 19., hétfő

Kevesebb cég vált fizetésképtelenné, mint egy éve

Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).

Kevesebb cég vált fizetésképtelenné, mint egy éve
2025. május 16., péntek

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint

Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint
2025. május 15., csütörtök

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme
2025. május 15., csütörtök

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér

Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér
2025. május 14., szerda

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben

Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben
2025. május 14., szerda

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt
2025. május 14., szerda

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint

Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint
2025. május 14., szerda

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)

Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)
2025. május 13., kedd

Alapélelmiszerek: jót tett az árréskorlátozás a miniszter szerint

Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.

Alapélelmiszerek: jót tett az árréskorlátozás a miniszter szerint