2012. március 09., 09:262012. március 09., 09:26
A svéd és a finn sajtó szerint a finn politikus szívesen látná magát Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök és pénzügyminiszter helyén az eurócsoport elnöki székében. Juncker eddig két mandátumot töltött az eurót bevezetett országok pénzügyminiszteri tanácskozása élén. Bár a poszt veszít jelentőségéből, hiszen a jövőben az eurócsoport kormányfőinek értekezletét Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke vezeti, de a jelenlegi válságkezelés „napi” ügyeit továbbra is a miniszterek viszik.
Az EU-vezetőknek az eurócsoport elnöki tisztsége mellett több más posztról is dönteniük kell, így a frankfurti Európai Központi Bank új igazgatósági tagjáról, a luxembourgi Európai Stabilitási Mechanizmus vezetőjéről és a londoni Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank elnökéről. A finn politikus esélyeit latolgatók némi támpontot kaptak hétfőn, amikor Maria Fekter osztrák pénzügyminiszter arról beszélt, hogy milyen feltételeknek kellene megfelelnie Juncker utódjának.
„Olyan országból kell jönnie, amely nem szorul jelenleg (mentő) programra, ellenben annyira stabil és kedvező helyzetű, hogy pozíciójához nagymérvű hitelesség kapcsolódik” – nyilatkozta, hozzáfűzve, hogy a szóban forgó politikusnak olyan eurócsoport-béli vezetőnek kell lennie, akinek pénzügyminiszteri tapasztalatai is vannak – vagyis mintha feltételrendszerét Katainenre szabták volna. Egyetlen probléma lehet a finn kormányfővel: az Európai Bizottságban a monetáris politikáért felelős Olli Rehn szintén finn.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.