Fotó: Thomas Campean
A multinacionális szupermarketláncok erőteljes, immár a kisebb településeket is érintő terjeszkedése ellenére több helyi, román állampolgárok tulajdonában lévő élelmiszerüzlet-hálózatnak is sikerült komoly piaci részesedést elérnie az elmúlt években.
2016. május 04., 14:232016. május 04., 14:23
2016. május 05., 14:182016. május 05., 14:18
Az Economica.net gazdasági hírportál összeállítása szerint ezek a helyi tőkéből létrehozott láncok elsősorban azzal alakítanak ki egyre nagyobb törzsvásárlói kört, hogy helyi élelmiszer-termelőkkel dolgoznak együtt, és nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy mindig friss termékeket biztosítanak vásárlóik számára.
Jelenleg a legnagyobb hazai hálózat a székelyudvarhelyi Elan Trio Kft. által ügykezelt Merkúr áruházlánc, amely Hargita, Kovászna és Maros megyében működtet boltokat, és amelynek üzleti forgalma tavaly elérte a 45,5 millió eurót, ezzel pedig megelőzte a 2014-ben még első helyen álló, Gorj megyei Succest.
A vállalkozást az udvarhelyi Boros házaspár, Csaba és Cecília indította, jelenleg pedig a három megyében összesen tizenhat Merkúr működik. Komsa Csongor, az Elan Trio marketingigazgatója az Economica.net-nek rámutatott: az elmúlt két évben három új boltot nyitottak – egyet Székelyudvarhelyen és kettőt Marosvásárhelyen. Elmondása szerint mivel mindig friss termékeket kínálnak, ezért a szokásosnál több olyan pultot alakítottak ki, ahol az alkalmazottak szolgálják ki a vásárlókat az önkiszolgálást lehetővé tevő polcok helyett.
A Merkúr egyébként mindegyik megyében helyi termelőktől vásárolja a pék- és tejtermékekhez szükséges alapanyagokat. A boltok 2014-ben átlagosan 20–40 ezer terméket árultak, ezek mintegy 60 százaléka pedig olyan helyi cikk volt, amelyek nem találhatók a Székelyföldön jelen lévő multinacionális áruházak – például a Kaufland vagy a Lidl – polcain. A Merkúrnak ráadásul saját márkás termékei is vannak: a Góbé és az Elan elnevezésű, magyaros élelmiszereket kizárólag ők forgalmazzák. A pénzügyminisztérium adatai szerint az Elan Trio üzleti forgalma 2008 és 2014 között folyamatosan emelkedett.
A Merkúrt szorosan követi a Vâlcea megyében alapított Annabella üzletlánc, amely nemrég a bukaresti piacra is belépett, miután három boltot nyitott olyan helyszíneken, amelyeket korábban a belga tulajdonban lévő Mega Image bérelt. Az Economica.net adatai szerint az Annabella üzleti forgalma tavaly közel 44,5 millió euró, 197,8 millió lej volt, ami jelentősen meghaladja a 2014-es 175,9 millió lejes forgalmat. A Vâlcea megyei vállalkozás jelenleg 57 üzletet működtet.
Ugyan 2014-ben a Gorj megyében egy helyi üzletember által létrehozott Succes üzletlánc vezette a hazai áruházláncpiacot 333,9 millió lejes, mintegy 75,1 millió eurós éves üzleti forgalommal, 2015 januárjában azonban drámaian, 70 százalékkal visszaesett a havi forgalom, az üzletlánc ellen pedig tavaly óta csődeljárás folyik.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.
A villamosenergia-piacot július 1-jétől mindenképpen liberalizáljuk, és nincs szó az ársapka meghosszabbításáról – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Az Európai Bizottságnak 2026. december 31-ig teljesítenie kell a kifizetéseket a tagállamoknak a helyreállítási tervek 2026. augusztus 31-ig megvalósított célkitűzései alapján – jelentette ki szerdán az EB egyik szóvivője.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
szóljon hozzá!