Fotó: Haáz Vince
Alaposan átalakította a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások piacát az a tény, hogy a két legnagyobb biztosítótársaság, amely együtt a kötvények mintegy 80 százalékát birtokolja, árat emelt. Ennek következtében ma már nem ők kínálják a legolcsóbban ezt a fajta biztosítást.
2020. október 29., 19:322020. október 29., 19:32
Hiába hangsúlyozzák évek óta a biztosítási szakemberek, hogy olcsó húsnak híg a leve, és tapasztalják meg sokan, hogy a közúti baleset után nem vagy csak késve fizet a biztosítótársaság, a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb/RCA) terén hosszú évek óta érvényes igazság, miszerint az olcsó kötvényt kínáló biztosítók visznek mindent. Az is hosszú ideje ismert tény, hogy az Euroins és a City Insurance kínálja a legolcsóbban ezeket a kötvényeket – így alakulhatott ki, hogy a kgfb-kötvények nagyjából 80 százalékát ez a két biztosító értékesítette.
Mint az Economica.net gazdasági portál összehasonlító elemzéséből kiderül, a City Insurance a romániai lakosság körében legnépszerűbbnek számító hat hónapos biztosítás árán akkorát emelt, hogy rögtön a harmadik helyen találta magát. Például egy 1,9 literes motorral rendelkező személygépkocsit vezető, 56 éves sofőrnek a Citynél hat hónapra csaknem 400 lejt kell fizetnie. És bár alig egy hete még fölényesen náluk lett volna a legolcsóbb ez a biztosítás, ma már a Grawe és az Euroins is olcsóbban kínálja. Megjegyzendő ugyanakkor, hogy az Euroins sem túl versenyképes mai áraival a Grawe-hez mérten, hiszen 375 lejes árszintje 70 lejjel haladja meg a második helyezett ajánlatát.
Az első helyen a Grawe és az Omniasig áll 650 lej körüli árszinttel, az Euroins eközben 750 lejt, a City pedig csaknem 800 lejt kér ugyanazért a biztosításért. Egy héttel ezelőtt még a két „óriás” uralta fölényesen a piacot 600 lej alatti áraival.
A nyugdíjpénztárakat, a tőzsdét és a biztosítási piacot felügyelő hatóság sorozatban veszíti el a pereket, emiatt döntéseik érvényüket vesztik, gyakorlatilag a hatóság elveszíti a szerepét, a kontroll lehetőségét. A lapunk által megszólaltatott szakértő szerint a törvények átláthatatlanok.
És mivel – mint írtuk – az ár a döntő szempont a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás esetében, az áremelés hatása máris meglátszik az ügyletekben, az Economica.net információi szerint az Euroins hétfőn 40 százalékkal kevesebb kötvényt értékesített, és 20 százalékkal alacsonyabb volt a forgalma, mint az előző hét első napján. A City Insurance bevétele is több mint 10 százalékkal csökkent, miközben a Grawe 230 százalékos, az Omniasig 60 százalékos, míg az Asirom 20 százalékos növekedést regisztrált.
Amint arról lapunkban több ízben is írtunk, az elmúlt években az ASF következetesen kitartott álláspontja mellett, hogy növelni kell az árakat, hogy a társaságoknak ne legyenek veszteségeik, tudják fizetni a károkat, ám ezt az árverseny miatt egyetlen cég sem vállalta be, így a rendszer veszteséget termel, és folyamatosan akadozik.
Kivonul a romániai piacról az Aegon
Kivonul a kelet-európai piacról, így Romániából is az Aegon holland biztosítótársaság, és értékesíti itteni aktíváit, így próbál meg likviditáshoz jutni a koronavírus-világjárvány miatt kiesett bevételei kompenzálása érdekében. A Reuters hírügynökség információi szerint máris zajlanak az egyeztetések a biztosító kelet-európai érdekeltségének megvásárlásáról, a tranzakció értéke piaci források szerint 650 millió euró körül alakulhat. Az érdeklődők között olyan nagy neveket találunk, mint az Allianz, az NN vagy a belga KBC. Az Aegon a romániai piacon főként egészség- és életbiztosításokat nyújt, de erős szereplője a magánnyugdíjpiacnak is. A második pillérben, vagyis a kötelező magánnyugdíjak terén a Vital alapot működteti, ami aktíváit tekintve a második piaci szereplő. A Transilvania Bankkal együttműködésben indult, de aztán kivásárolta társát, majd az Eureko alapot megvásárolva erősítette meg piaci szerepét. Jelenleg a második pillér aktíváinak 10 százalékát kezeli. Érdekeltsége van továbbá a harmadik pillérben és a fakultatív magánnyugdíjak piacán is.
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
szóljon hozzá!