2013. március 01., 08:002013. március 01., 08:00
A tárcavezető egyúttal arról is beszélt, hogy egy gazdasági tevékenység csak akkor lehet hatékony, ha ehhez megvan valamennyi szükséges környezetvédelmi engedély is. Szintén csütörtökön Iulian Iancu, a képviselőház ipari bizottságának elnöke az Agerpres hírügynökség megkeresésére arról beszélt, hogy a lakosság beleegyezése nélkül Románia nem népszerűsítheti palagázlelőhelyeit, szerinte ugyanakkor a polgároknak el kell magyarázni a kitermelés előnyeit, illetve következményeit egyaránt.
Egy nappal korábban mintegy 7 ezer ember tüntetett Bârladon a palagáz kitermelése ellen. A Vaslui megyei városban összegyűlt tüntetők Victor Ponta miniszterelnököt bírálták. Tiltakoztak az ellen, hogy Ponta megváltoztatta álláspontját a palagáz kitermelése ügyében. Azt vetik a kormányfő szemére, hogy amikor ellenzékben volt, ellenezte a palagáz kitermelését, viszont miután hatalomra került, már nem utasította el ezt a lehetőséget. A tüntetők egyebek között „Le a Chevronnal!”, „Ne tegyétek tönkre a jövőnket!”, „Chevron, menj haza!” feliratokkal jelentek meg a demonstráción. Az amerikai olajipari cég neve azért szerepelt a feliratokon, mert nemrég engedélyt kapott a Vaslui megyei önkormányzattól arra, hogy három lehetséges kitermelési telepen próbafúrásokat végezzen.
Amint arról lapunkban beszámoltunk, február elején a Bihar megyei önkormányzat elnöke és több érintett település polgármestere is a palagáz-kitermelés ellen foglalt állást, civil kezdeményezésre pedig tiltakozó akcióra is sor került Nagyváradon. Bihar megyében a kanadai East West Petroleum társaság 2010-ben nemzetközi versenytárgyaláson nyerte el a jogot a Nagyszalonta melletti Tulkán (Tulca) és a Székelyhíd melletti Terjén (Tria) tervezett palagáz-kitermeléshez.
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.