Fotó: Pinti Attila
Már biztos, hogy januártól nem nőnek az energiaárak – ígérik az illetékes hatóságok képviselői. Elmondásuk szerint ugyanakkor a földgáz piacának júliusban esedékes liberalizációja nyomán sem nő számottevően a gáz ára. A villanyáram piacát 2021-től liberalizálják. Az Orban-kabinet ugyanakkor a liberalizálás felpörgetésével párhuzamosan próbál odafigyelni a rászorulókra, vagyis a legveszélyeztetettebb csoportokra is.
2019. december 20., 13:562019. december 20., 13:56
2021. szeptember 10., 12:202021. szeptember 10., 12:20
Felgyorsította a nemzeti liberális párti (PNL) kormány a villamosenergia- és a földgázár liberalizálásának ütemtervét, az Európai Bizottság pedig rábólintott a rövidebb határidőkre. Ezzel párhuzamosan az Orban-kabinet azt is vállalta, hogy egy év alatt, jövő év végéig meghatározza, kik a veszélyeztetett fogyasztók és kidolgozza a mechanizmust a védelmükre.
– nyugtat meg mindenkit Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke, akit az árliberalizáció módosított menetrendjéről és a veszélyeztetett fogyasztók csoportját meghatározó, készülő törvénytervezettel kapcsolatosan kérdeztük csütörtökön.
Nagy-Bege Zoltán szerint az új kormány által módosított ütemterv szerint a földgáz esetében hat hónapos haladékot kértek, tehát
E szerint félév múlva gyakorlatilag megszűnik a szabályozott rendszerben előírt, megawattóránként 68 lejes ár, a nagybani és a kiskereskedelmi fogyasztók számára – tehát a végső felhasználóknak – egyaránt a szabadpiaci ár lesz érvényes. Virgil Popescu gazdasági és energetikai ügyekért felelős miniszter viszont minap azzal próbálta csitítani az aggodalmakat, hogy a hírhedt, többek között az energetikai vállalatokra is extra adókat kivető 2018/114-es számú sürgősségi rendelet vonatkozó előírásainak január elsejétől történő hatályon kívül helyezése nyomán nagyobb mennyiségű földgáz kerül majd a piacra, így meglátása szerint a piaci árliberalizáció nem vezet majd dráguláshoz.
Az viszont csak pénteken dől el, hogy január 1-jétől mekkora mennyiséget biztosítanak szabályozott szerződésekkel a lakossági fogyasztásból, majd második félévtől ez a mennyiség csökken, végül 2021-től teljesen megszűnik. Az alapelv egyelőre ugyanaz, olyan módon próbálják ezeket a mennyiségeket meghatározni, hogy január 1-jétől a villamos energia ára ne változzon – szögezte le Nagy-Bege Zoltán.
Hozzátette, nem releváns, hogy idén mennyi energia cserélt gazdát szabályozott szerződések alapján, mert 2018 decemberében született a 114-es kormányrendelet, akkor már a végső forgalmazók nagy mennyiségeket leszerződtek 2019-re, csak a különbségre alkalmazták a szabályozást. A hatóság alelnöke rámutatott, az árak 2018. július 1-jétől vannak érvényben, ezt a szintet tartják még januártól.
Védenék a veszélyeztetett fogyasztókat
Az Orban-kabinet ugyanakkor a liberalizálás felpörgetésével párhuzamosan igyekszik odafigyelni a rászorulókra, vagyis a legveszélyeztetettebb csoportokra is. Ennek jegyében a 114-es sürgősségi kormányrendelet módosítását célzó tervezetében belefoglalt egy cikkelyt, ami szerint
„Bátor vállalás a kormány részéről, hogy egy év alatt megoldja ezt az átfogó kérdést, hiszen több minisztériumot be kell vonni, s az önkormányzatoknak is fontos szerepük lesz abban, hogy beazonosítsák a veszélyeztetett fogyasztókat, majd valamilyen formában folyósítsák a segélyt számukra. Ám ha van erre politikai akarat, együttműködés a minisztériumok között, akkor meg lehet valósítani, sőt mivel vállalták, meg is kell” – fogalmazta meg kérdésünkre Nagy-Bege Zoltán.
Mint rámutatott, az európai uniós alapelv szerint az kaphat szabályozott energiaárat és állami segítséget, akinek erre valóban szüksége van. Romániában ez jelenleg nem így működik, a földgáz és a villamos energia esetében is valamennyi lakossági fogyasztó megkapja a szabályozott árakat, a földgázt megawattóránként 68 lejes áron, a villamos energia esetében a szabályozott mennyiségekhez való hozzáférést.
– részletezte az ANRE alelnöke. Hozzátette, ezt próbálják megoldani, beazonosítva azokat, akik valóban rászorulnak a segélyre, mert egyszerűen képtelenek kifizetni a villamos energia, a földgáz, sőt ezekhez kapcsolódóan a hőenergia árát, továbbá kidolgoznak egy mechanizmust, ami alapján támogatást kaphatnak. A segítség az illetékes elmondása szerint valószínűleg azokra is kiterjed majd, akik fával fűtenek.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
szóljon hozzá!