Felpörgetik az árliberalizálást, de jövőre még nem drágul drasztikusan az elektromos energia és a földgáz

•  Fotó: Pinti Attila

Fotó: Pinti Attila

Már biztos, hogy januártól nem nőnek az energiaárak – ígérik az illetékes hatóságok képviselői. Elmondásuk szerint ugyanakkor a földgáz piacának júliusban esedékes liberalizációja nyomán sem nő számottevően a gáz ára. A villanyáram piacát 2021-től liberalizálják. Az Orban-kabinet ugyanakkor a liberalizálás felpörgetésével párhuzamosan próbál odafigyelni a rászorulókra, vagyis a legveszélyeztetettebb csoportokra is.

Bíró Blanka

Bálint Eszter

2019. december 20., 13:562019. december 20., 13:56

2021. szeptember 10., 12:202021. szeptember 10., 12:20

Felgyorsította a nemzeti liberális párti (PNL) kormány a villamosenergia- és a földgázár liberalizálásának ütemtervét, az Európai Bizottság pedig rábólintott a rövidebb határidőkre. Ezzel párhuzamosan az Orban-kabinet azt is vállalta, hogy egy év alatt, jövő év végéig meghatározza, kik a veszélyeztetett fogyasztók és kidolgozza a mechanizmust a védelmükre.

Idézet
Az biztos, hogy január 1-től nem emelkednek az árak, július 1-jétől pedig valószínűleg a kétéves inflációt számolják rá. Egyelőre nem kell számítani drasztikusabb árnövekedésre, viszont ez pontosan csak a határidőhöz közelítve derül ki”

– nyugtat meg mindenkit Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke, akit az árliberalizáció módosított menetrendjéről és a veszélyeztetett fogyasztók csoportját meghatározó, készülő törvénytervezettel kapcsolatosan kérdeztük csütörtökön.

Új menetrend

Nagy-Bege Zoltán szerint az új kormány által módosított ütemterv szerint a földgáz esetében hat hónapos haladékot kértek, tehát

a földgáz piacát már jövő év július 1-től liberalizálnák, holott a korábbi ütemterv szerint ez csak 2021-től lett volna esedékes.

E szerint félév múlva gyakorlatilag megszűnik a szabályozott rendszerben előírt, megawattóránként 68 lejes ár, a nagybani és a kiskereskedelmi fogyasztók számára – tehát a végső felhasználóknak – egyaránt a szabadpiaci ár lesz érvényes. Virgil Popescu gazdasági és energetikai ügyekért felelős miniszter viszont minap azzal próbálta csitítani az aggodalmakat, hogy a hírhedt, többek között az energetikai vállalatokra is extra adókat kivető 2018/114-es számú sürgősségi rendelet vonatkozó előírásainak január elsejétől történő hatályon kívül helyezése nyomán nagyobb mennyiségű földgáz kerül majd a piacra, így meglátása szerint a piaci árliberalizáció nem vezet majd dráguláshoz.

A villamos energia esetében eközben egyéves ütemtervet javasolt a bukaresti kormány, két félévre osztva.

Az viszont csak pénteken dől el, hogy január 1-jétől mekkora mennyiséget biztosítanak szabályozott szerződésekkel a lakossági fogyasztásból, majd második félévtől ez a mennyiség csökken, végül 2021-től teljesen megszűnik. Az alapelv egyelőre ugyanaz, olyan módon próbálják ezeket a mennyiségeket meghatározni, hogy január 1-jétől a villamos energia ára ne változzon – szögezte le Nagy-Bege Zoltán.

Hozzátette, nem releváns, hogy idén mennyi energia cserélt gazdát szabályozott szerződések alapján, mert 2018 decemberében született a 114-es kormányrendelet, akkor már a végső forgalmazók nagy mennyiségeket leszerződtek 2019-re, csak a különbségre alkalmazták a szabályozást. A hatóság alelnöke rámutatott, az árak 2018. július 1-jétől vannak érvényben, ezt a szintet tartják még januártól.
Védenék a veszélyeztetett fogyasztókat

Az Orban-kabinet ugyanakkor a liberalizálás felpörgetésével párhuzamosan igyekszik odafigyelni a rászorulókra, vagyis a legveszélyeztetettebb csoportokra is. Ennek jegyében a 114-es sürgősségi kormányrendelet módosítását célzó tervezetében belefoglalt egy cikkelyt, ami szerint

jövő év végéig meghatározzák, kik a veszélyeztetett fogyasztók, és kidolgoznak egy mechanizmust, ami alapján védeni tudják őket.

„Bátor vállalás a kormány részéről, hogy egy év alatt megoldja ezt az átfogó kérdést, hiszen több minisztériumot be kell vonni, s az önkormányzatoknak is fontos szerepük lesz abban, hogy beazonosítsák a veszélyeztetett fogyasztókat, majd valamilyen formában folyósítsák a segélyt számukra. Ám ha van erre politikai akarat, együttműködés a minisztériumok között, akkor meg lehet valósítani, sőt mivel vállalták, meg is kell” – fogalmazta meg kérdésünkre Nagy-Bege Zoltán.

Mint rámutatott, az európai uniós alapelv szerint az kaphat szabályozott energiaárat és állami segítséget, akinek erre valóban szüksége van. Romániában ez jelenleg nem így működik, a földgáz és a villamos energia esetében is valamennyi lakossági fogyasztó megkapja a szabályozott árakat, a földgázt megawattóránként 68 lejes áron, a villamos energia esetében a szabályozott mennyiségekhez való hozzáférést.

Idézet
A több mint 8 millió villamosenergia-fogyasztó és több mint 3 millió földgázfogyasztóból sokan nem szorulnak semmilyen támogatásra, meg tudják fizetni az energia piaci árát, ugyanakkor nagyon sokan, több mint egymillióan a jelenleginél is nagyobb segítségre szorulnak”

– részletezte az ANRE alelnöke. Hozzátette, ezt próbálják megoldani, beazonosítva azokat, akik valóban rászorulnak a segélyre, mert egyszerűen képtelenek kifizetni a villamos energia, a földgáz, sőt ezekhez kapcsolódóan a hőenergia árát, továbbá kidolgoznak egy mechanizmust, ami alapján támogatást kaphatnak. A segítség az illetékes elmondása szerint valószínűleg azokra is kiterjed majd, akik fával fűtenek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 07., csütörtök

Fizetésrangsor, amiben Románia megelőzi Magyarországot

Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint 2023-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók éves kiigazított átlagbére 37 900 euró volt az EU-ban.

Fizetésrangsor, amiben Románia megelőzi Magyarországot
2024. november 07., csütörtök

Mozdonyokat, villamos motorvonatokat vásárol a kormány

Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Mozdonyokat, villamos motorvonatokat vásárol a kormány
2024. november 07., csütörtök

100 millió euróval száll be a kormány a nagyváradi gigaberuházásba

Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.

100 millió euróval száll be a kormány a nagyváradi gigaberuházásba
2024. november 06., szerda

Tizenegy kilométerrel bővül a romániai autópálya-hálózat

Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Tizenegy kilométerrel bővül a romániai autópálya-hálózat
2024. november 06., szerda

Romániát népszerűsítik a híres londoni buszok is

Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.

Romániát népszerűsítik a híres londoni buszok is
2024. november 06., szerda

Zsebbe vág: Romániában és Magyarországon a legmagasabbak a törlesztőrészletek

A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.

Zsebbe vág: Romániában és Magyarországon a legmagasabbak a törlesztőrészletek
2024. november 06., szerda

Hiába nem tetszett a Wizz Airnek, nincs gond a Tarom állami támogatásával az EU bírósága szerint

Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.

Hiába nem tetszett a Wizz Airnek, nincs gond a Tarom állami támogatásával az EU bírósága szerint
2024. november 06., szerda

Fekete péntek: sokan elcsábulnak, legalább 1000 lejt tervez költeni a romániaiak egyharmada

A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.

Fekete péntek: sokan elcsábulnak, legalább 1000 lejt tervez költeni a romániaiak egyharmada
2024. november 05., kedd

Fekete péntek: akkora rohamot várnak, hogy fogvatartottakat is bevetnek

Az eMAG csoporthoz tartozó futárcég, a Sameday, becslései szerint regionális szinten – Románia, Bulgária, Magyarország – több mint 40 százalékkal nő idén a fekete pénteken kézbesített csomagok száma a tavalyi évhez képest.

Fekete péntek: akkora rohamot várnak, hogy fogvatartottakat is bevetnek
2024. november 04., hétfő

Bankfelvásárlás: a harmadik legnagyobb szereplővé válik az olasz pénzintézet

Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.

Bankfelvásárlás: a harmadik legnagyobb szereplővé válik az olasz pénzintézet