Fotó: Pinti Attila
Már biztos, hogy januártól nem nőnek az energiaárak – ígérik az illetékes hatóságok képviselői. Elmondásuk szerint ugyanakkor a földgáz piacának júliusban esedékes liberalizációja nyomán sem nő számottevően a gáz ára. A villanyáram piacát 2021-től liberalizálják. Az Orban-kabinet ugyanakkor a liberalizálás felpörgetésével párhuzamosan próbál odafigyelni a rászorulókra, vagyis a legveszélyeztetettebb csoportokra is.
2019. december 20., 13:562019. december 20., 13:56
2021. szeptember 10., 12:202021. szeptember 10., 12:20
Felgyorsította a nemzeti liberális párti (PNL) kormány a villamosenergia- és a földgázár liberalizálásának ütemtervét, az Európai Bizottság pedig rábólintott a rövidebb határidőkre. Ezzel párhuzamosan az Orban-kabinet azt is vállalta, hogy egy év alatt, jövő év végéig meghatározza, kik a veszélyeztetett fogyasztók és kidolgozza a mechanizmust a védelmükre.
– nyugtat meg mindenkit Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke, akit az árliberalizáció módosított menetrendjéről és a veszélyeztetett fogyasztók csoportját meghatározó, készülő törvénytervezettel kapcsolatosan kérdeztük csütörtökön.
Nagy-Bege Zoltán szerint az új kormány által módosított ütemterv szerint a földgáz esetében hat hónapos haladékot kértek, tehát
E szerint félév múlva gyakorlatilag megszűnik a szabályozott rendszerben előírt, megawattóránként 68 lejes ár, a nagybani és a kiskereskedelmi fogyasztók számára – tehát a végső felhasználóknak – egyaránt a szabadpiaci ár lesz érvényes. Virgil Popescu gazdasági és energetikai ügyekért felelős miniszter viszont minap azzal próbálta csitítani az aggodalmakat, hogy a hírhedt, többek között az energetikai vállalatokra is extra adókat kivető 2018/114-es számú sürgősségi rendelet vonatkozó előírásainak január elsejétől történő hatályon kívül helyezése nyomán nagyobb mennyiségű földgáz kerül majd a piacra, így meglátása szerint a piaci árliberalizáció nem vezet majd dráguláshoz.
Az viszont csak pénteken dől el, hogy január 1-jétől mekkora mennyiséget biztosítanak szabályozott szerződésekkel a lakossági fogyasztásból, majd második félévtől ez a mennyiség csökken, végül 2021-től teljesen megszűnik. Az alapelv egyelőre ugyanaz, olyan módon próbálják ezeket a mennyiségeket meghatározni, hogy január 1-jétől a villamos energia ára ne változzon – szögezte le Nagy-Bege Zoltán.
Hozzátette, nem releváns, hogy idén mennyi energia cserélt gazdát szabályozott szerződések alapján, mert 2018 decemberében született a 114-es kormányrendelet, akkor már a végső forgalmazók nagy mennyiségeket leszerződtek 2019-re, csak a különbségre alkalmazták a szabályozást. A hatóság alelnöke rámutatott, az árak 2018. július 1-jétől vannak érvényben, ezt a szintet tartják még januártól.
Védenék a veszélyeztetett fogyasztókat
Az Orban-kabinet ugyanakkor a liberalizálás felpörgetésével párhuzamosan igyekszik odafigyelni a rászorulókra, vagyis a legveszélyeztetettebb csoportokra is. Ennek jegyében a 114-es sürgősségi kormányrendelet módosítását célzó tervezetében belefoglalt egy cikkelyt, ami szerint
„Bátor vállalás a kormány részéről, hogy egy év alatt megoldja ezt az átfogó kérdést, hiszen több minisztériumot be kell vonni, s az önkormányzatoknak is fontos szerepük lesz abban, hogy beazonosítsák a veszélyeztetett fogyasztókat, majd valamilyen formában folyósítsák a segélyt számukra. Ám ha van erre politikai akarat, együttműködés a minisztériumok között, akkor meg lehet valósítani, sőt mivel vállalták, meg is kell” – fogalmazta meg kérdésünkre Nagy-Bege Zoltán.
Mint rámutatott, az európai uniós alapelv szerint az kaphat szabályozott energiaárat és állami segítséget, akinek erre valóban szüksége van. Romániában ez jelenleg nem így működik, a földgáz és a villamos energia esetében is valamennyi lakossági fogyasztó megkapja a szabályozott árakat, a földgázt megawattóránként 68 lejes áron, a villamos energia esetében a szabályozott mennyiségekhez való hozzáférést.
– részletezte az ANRE alelnöke. Hozzátette, ezt próbálják megoldani, beazonosítva azokat, akik valóban rászorulnak a segélyre, mert egyszerűen képtelenek kifizetni a villamos energia, a földgáz, sőt ezekhez kapcsolódóan a hőenergia árát, továbbá kidolgoznak egy mechanizmust, ami alapján támogatást kaphatnak. A segítség az illetékes elmondása szerint valószínűleg azokra is kiterjed majd, akik fával fűtenek.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
szóljon hozzá!