Fotó: Elena Deac/Adevărul
Ígéretet kaptak a romániai fuvarozók a kormánytól, hogy egy hónapon belül megszületik az a rendelet, amely az internetes fuvarmegosztóra is kiterjeszti a szigorú személyszállítási szabályokat.
2017. április 26., 14:022017. április 26., 14:02
2017. április 26., 14:182017. április 26., 14:18
Minderről a szerdán Bukarestben rendezett taxistüntetés hatására született megállapodás a közúti személyszállítási vállalkozásokat tömörítő COTAR konföderáció és a társadalmi párbeszédért felelős tárca nélküli minisztérium között. A taxisok azt kifogásolják, hogy míg az ő működésüket számos engedély beszerzéséhez kötik, és alapfeltétel a kizárólag személyszállításra használt gépkocsi, az Ubernél bárki személyszállításra használhatja autóját. Az internetes alkalmazás azt teszi lehetővé, hogy az Uber fuvarmegosztó szolgáltatást használó autósok és utasok egymásra találjanak.
Gabriel Petrea társadalmi párbeszédért felelős miniszter úgy nyilatkozott: megállapodást írtak alá a felek, melynek értelmében a fuvarozók abbahagyják a tüntetést, a tárca pedig vállalja, hogy megsürgeti a 2003/38-as számú, a taxis és bérleti rendszerben történő szállítást szabályozó törvény módosítását előíró rendeletjavaslat elfogadtatását. A megállapodás értelmében a szóban forgó jogszabályról 30 napon belül döntés születik. A projekt jelenleg a szállításügyi miniszter március 16-ai átirata nyomán a belügyminisztérium, valamint regionális fejlesztési, közigazgatási és európai alapokért felelős miniszter asztalán van, véleményezés céljából.
Szerdán reggel több száz taxis és néhány tucat buszsofőr sorakoztatta fel járművét a kormány székháza elé, forgalmi akadályt okozva a román főváros egyik legfontosabb útkereszteződésében. A háromórás megmozdulás idején a COTAR-hoz tartozó bukaresti taxisok beszüntették a munkát és nem szállítottak utasokat sem. A megállapodás hírére a taxistüntetés befejeződött, ám a résztvevők előrebocsátották: ha a kormány nem tartja magát ígéretéhez, még nagyobb számban fognak a Győzelem térre vonulni.
A taxistüntetésre reagálva az Uber szerdán nyilatkozatban cáfolta az adóelkerülés vádját. Szerintük a céggel szerződésben álló gépkocsivezetők ezrei magánvállalkozókként adóznak az Uber-alkalmazás révén szerzett jövedelmük után, utasaik pedig számlát kapnak a fuvardíjról, melynek 75-80 százaléka marad a sofőrnél, a többi pedig az Uberhez kerül. „Az Uber maga is szabályozáspárti és az uniós ajánlásokkal összhangban álló szabályozást vár a román hatóságoktól\" – idézte az MTI a cég közleményét.
Az országban 2015 februárjában, először Bukarestben kezdte meg működését az amerikai székhelyű Uber, amely Európában is terjeszkedni próbált. Ma már három másik nagyvárosban, Brassóban, Temesváron és Kolozsváron is elérhető a szolgáltatás. A cég adatai szerint egy éve még csak hetvenezer felhasználójuk volt, mára már több mint negyedmillióan töltötték le Romániában az Uber fuvarmegosztó alkalmazását.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.