Fotó: Haáz Vince
Látványosan fellendült az utóbbi néhány évben Romániában a könnyű és ultrakönnyű repülőgépek piaca, számuk megduplázódott 2019 óta – írta szerdán az Economedia.ro gazdasági portál.
2022. szeptember 14., 19:352022. szeptember 14., 19:35
A Román Repülőklub adatai szerint a légügyi hatóság nyilvántartásában 347 ilyen légi jármű szerepel, ezek közül 173-at az utóbbi négy évben regisztráltak.
Ugyanebben az időszakban jelentősen megnőtt az érdeklődés a Repülőklub azon tanfolyamai iránt is, amelyek sikeres elvégzése nyomán könnyű légi járműre érvényes pilótaengedélyhez juthatnak jelentkezők. Míg 2019-ben 203, 2020-ban 190, tavaly 234 jelentkező jutott el a gyakorlati képzésig, addig idén már 372 tanuló ülhetett repülőre.
Az Economedia rámutatott: idén a balesetek is megszaporodtak. 2019-ben és 2021-ben a könnyű repülőgépekkel nem történt halálos kimenetelű baleset, 2020-ban viszont egy Arad megyei Világosnál bekövetkezett balesetben két ember (a pilóta és utasa is) életét vesztette.
Idén négy halálos repülőbaleset is történt, ezekben hat ember vesztette életét. Márciusban egy Prahova megyei légiparádé egyik pilótája halt meg, amikor gépe lezuhant, augusztus 27-én egy Giurgiu megyei település mellett halt megy egy repülőoktató és 28 éves utasa, amikor repülőgépük földnek csapódott. Másnap a Beszterce-Naszód megyei Kolibica-tóba zuhant egy kisméretű repülő, amelynek az utasa sérülésekkel megúszta a balesetet, de a pilóta életét már nem tudták megmenteni.
A helyi sajtó információ szerint a gépet egy volt oktatási miniszter testvére vezette, aki augusztusban vásárolta a Lettországban nyilvántartott repülőt, miután nemrég szerzete meg pilótaengedélyét.
Lezuhant egy kisméretű repülőgép vasárnap este a Suceava megyei Hurjuieni település közelében, a benne ülő két férfi életét vesztette – közölte a katasztrófavédelem.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
szóljon hozzá!