A csíkszeredai sörgyárban csaknem 25 millió eurót költöttek fejlesztésekre az elmúlt öt évben
Fotó: Pinti Attila
Saját maguk tiszteletére emelhetik poharukat a csíkszeredai sörgyárban, mely immár 50 éve működik a székelyföldi városban. A kezdetekhez képest óriásit fejlődött a bő két évtizede egy multinacionális vállalat tulajdonában lévő sörgyár.
2024. szeptember 29., 10:142024. szeptember 29., 10:14
Az 1974-ben üzembe helyezett csíkszeredai sörgyár évi 225 ezer hektoliteres termeléssel indult, amely mára 2,9 millióra nőtt. A létesítmény életében 2003-ban nagy változás történt, hiszen felvásárolta a Heineken, amely csak az elmúlt 5 évben több mint 24 millió eurót fektetett fejlesztésekbe.
a „helyinek” számító Ciuc (csíki), Ciuc Radler és Hargita mellett többek között Heineken, Desperados, Birra Moretti, Neumarkt, Golden Brau, Bucegi is készül a székelyföldi gyárban. Ugyanakkor 2023 óta Strongbow cidert (almabort) is előállítanak.
A gyártósorokról palackozott, üveges, hordós és kompakt sörcsap formában is lekerülnek kész termékek. A legújabb fejlesztés a cidergyártás bevezetését szolgálta: a tavaly beüzemelt gyártósoron a legmodernebb technikát alkalmazzák, amely segítségével óránként 37 ezer üveget képesek megtölteni, az egyszer használatos italcsomagolásokat olyan innovatív módszerrel töltik meg, amelyet a multi jelenleg csak Csíkszeredában használ. Az új épület felhúzásával is járó fejlesztés összesen 11 millió eurót emésztett fel – olvasható a Transilvaniabusiness.ro portál cikkében.
Helyi és nemzetközi söröket is gyártanak Csíkszeredában
Fotó: Székelyhon
Eközben a vállalat kiveszi a részét az új generációk felkészítéséből is: Hargita és Maros megyei önkormányzatokkal, más cégekkel és tanintézetekkel közösen hozzájárul a duális oktatás, szakképzés fejlesztéséhez.
A Heineken Románia jelenleg Csíkszeredán kívül a Maros megyei Nyárádtőn és Craiován működtet gyárat. A konstancait nemrég bezárták, növelve a másik három termelőkapacitását. Tavalyi üzleti forgalmuk 1,7 milliárd lejt tett ki, ami 13 százalékos növekedés 2022-höz képest. A Heineken legfőbb konkurenciája az Ursus Breweries, az URBB (Tuborg) és a Bergenbier Romániában.
Mint ismeretes, a Heineken évekkel ezelőtt beperelte a csíkszentsimoni Csíki Sör Manufaktúrát, amely levédte az Igazi Csíki Sör nevet, ám ebből nagy hullámokat verő márkanévvita lett. A felek végül kiegyeztek.
Egyébként a minap derült ki, hogy eladta a Csíki Sörgyárat és a Csíki Csipszgyárat is magában foglaló cégcsoportban lévő ötvenszázalékos részesedését Lénárd András – tudta meg a Székelyhon. A napokban már meg is történt a tranzakció.
Eladta a Csík Sörgyárat és a Csíki Csipszgyárat is magában foglaló cégcsoportban lévő ötvenszázalékos részesedését Lénárd András – tudta meg a Székelyhon. A napokban már meg is történt a tranzakció.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.
Félrekezelt súlyos beteghez hasonlította Romániát Radu Miruță gazdasági miniszter .
Kissé nőtt az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke júniusban az előző hónaphoz képest a hús-, a tej- és a növényi olajárak emelkedésének hatására az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapján közzétett adatok szerint.
Felelősséget vállal az Ilie Bolojan vezette kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!