A csíkszeredai sörgyárban csaknem 25 millió eurót költöttek fejlesztésekre az elmúlt öt évben
Fotó: Pinti Attila
Saját maguk tiszteletére emelhetik poharukat a csíkszeredai sörgyárban, mely immár 50 éve működik a székelyföldi városban. A kezdetekhez képest óriásit fejlődött a bő két évtizede egy multinacionális vállalat tulajdonában lévő sörgyár.
2024. szeptember 29., 10:142024. szeptember 29., 10:14
Az 1974-ben üzembe helyezett csíkszeredai sörgyár évi 225 ezer hektoliteres termeléssel indult, amely mára 2,9 millióra nőtt. A létesítmény életében 2003-ban nagy változás történt, hiszen felvásárolta a Heineken, amely csak az elmúlt 5 évben több mint 24 millió eurót fektetett fejlesztésekbe.
a „helyinek” számító Ciuc (csíki), Ciuc Radler és Hargita mellett többek között Heineken, Desperados, Birra Moretti, Neumarkt, Golden Brau, Bucegi is készül a székelyföldi gyárban. Ugyanakkor 2023 óta Strongbow cidert (almabort) is előállítanak.
A gyártósorokról palackozott, üveges, hordós és kompakt sörcsap formában is lekerülnek kész termékek. A legújabb fejlesztés a cidergyártás bevezetését szolgálta: a tavaly beüzemelt gyártósoron a legmodernebb technikát alkalmazzák, amely segítségével óránként 37 ezer üveget képesek megtölteni, az egyszer használatos italcsomagolásokat olyan innovatív módszerrel töltik meg, amelyet a multi jelenleg csak Csíkszeredában használ. Az új épület felhúzásával is járó fejlesztés összesen 11 millió eurót emésztett fel – olvasható a Transilvaniabusiness.ro portál cikkében.
Helyi és nemzetközi söröket is gyártanak Csíkszeredában
Fotó: Székelyhon
Eközben a vállalat kiveszi a részét az új generációk felkészítéséből is: Hargita és Maros megyei önkormányzatokkal, más cégekkel és tanintézetekkel közösen hozzájárul a duális oktatás, szakképzés fejlesztéséhez.
A Heineken Románia jelenleg Csíkszeredán kívül a Maros megyei Nyárádtőn és Craiován működtet gyárat. A konstancait nemrég bezárták, növelve a másik három termelőkapacitását. Tavalyi üzleti forgalmuk 1,7 milliárd lejt tett ki, ami 13 százalékos növekedés 2022-höz képest. A Heineken legfőbb konkurenciája az Ursus Breweries, az URBB (Tuborg) és a Bergenbier Romániában.
Mint ismeretes, a Heineken évekkel ezelőtt beperelte a csíkszentsimoni Csíki Sör Manufaktúrát, amely levédte az Igazi Csíki Sör nevet, ám ebből nagy hullámokat verő márkanévvita lett. A felek végül kiegyeztek.
Egyébként a minap derült ki, hogy eladta a Csíki Sörgyárat és a Csíki Csipszgyárat is magában foglaló cégcsoportban lévő ötvenszázalékos részesedését Lénárd András – tudta meg a Székelyhon. A napokban már meg is történt a tranzakció.
Eladta a Csík Sörgyárat és a Csíki Csipszgyárat is magában foglaló cégcsoportban lévő ötvenszázalékos részesedését Lénárd András – tudta meg a Székelyhon. A napokban már meg is történt a tranzakció.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
szóljon hozzá!