A csíkszeredai sörgyárban csaknem 25 millió eurót költöttek fejlesztésekre az elmúlt öt évben
Fotó: Pinti Attila
Saját maguk tiszteletére emelhetik poharukat a csíkszeredai sörgyárban, mely immár 50 éve működik a székelyföldi városban. A kezdetekhez képest óriásit fejlődött a bő két évtizede egy multinacionális vállalat tulajdonában lévő sörgyár.
2024. szeptember 29., 10:142024. szeptember 29., 10:14
Az 1974-ben üzembe helyezett csíkszeredai sörgyár évi 225 ezer hektoliteres termeléssel indult, amely mára 2,9 millióra nőtt. A létesítmény életében 2003-ban nagy változás történt, hiszen felvásárolta a Heineken, amely csak az elmúlt 5 évben több mint 24 millió eurót fektetett fejlesztésekbe.
a „helyinek” számító Ciuc (csíki), Ciuc Radler és Hargita mellett többek között Heineken, Desperados, Birra Moretti, Neumarkt, Golden Brau, Bucegi is készül a székelyföldi gyárban. Ugyanakkor 2023 óta Strongbow cidert (almabort) is előállítanak.
A gyártósorokról palackozott, üveges, hordós és kompakt sörcsap formában is lekerülnek kész termékek. A legújabb fejlesztés a cidergyártás bevezetését szolgálta: a tavaly beüzemelt gyártósoron a legmodernebb technikát alkalmazzák, amely segítségével óránként 37 ezer üveget képesek megtölteni, az egyszer használatos italcsomagolásokat olyan innovatív módszerrel töltik meg, amelyet a multi jelenleg csak Csíkszeredában használ. Az új épület felhúzásával is járó fejlesztés összesen 11 millió eurót emésztett fel – olvasható a Transilvaniabusiness.ro portál cikkében.
Helyi és nemzetközi söröket is gyártanak Csíkszeredában
Fotó: Székelyhon
Eközben a vállalat kiveszi a részét az új generációk felkészítéséből is: Hargita és Maros megyei önkormányzatokkal, más cégekkel és tanintézetekkel közösen hozzájárul a duális oktatás, szakképzés fejlesztéséhez.
A Heineken Románia jelenleg Csíkszeredán kívül a Maros megyei Nyárádtőn és Craiován működtet gyárat. A konstancait nemrég bezárták, növelve a másik három termelőkapacitását. Tavalyi üzleti forgalmuk 1,7 milliárd lejt tett ki, ami 13 százalékos növekedés 2022-höz képest. A Heineken legfőbb konkurenciája az Ursus Breweries, az URBB (Tuborg) és a Bergenbier Romániában.
Mint ismeretes, a Heineken évekkel ezelőtt beperelte a csíkszentsimoni Csíki Sör Manufaktúrát, amely levédte az Igazi Csíki Sör nevet, ám ebből nagy hullámokat verő márkanévvita lett. A felek végül kiegyeztek.
Egyébként a minap derült ki, hogy eladta a Csíki Sörgyárat és a Csíki Csipszgyárat is magában foglaló cégcsoportban lévő ötvenszázalékos részesedését Lénárd András – tudta meg a Székelyhon. A napokban már meg is történt a tranzakció.
Eladta a Csík Sörgyárat és a Csíki Csipszgyárat is magában foglaló cégcsoportban lévő ötvenszázalékos részesedését Lénárd András – tudta meg a Székelyhon. A napokban már meg is történt a tranzakció.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!