2010. december 10., 10:112010. december 10., 10:11
2010 eddig eltelt három negyedévét együttvéve a japán gazdaság nagyjából 3959 milliárd dollár értéket állított elő, a kínai hazai össztermék (GDP) pedig 3947 milliárd dollárra tehető. A két ázsiai óriás így szorosan együtt halad, és Japán ugyan egy orrhosszal vezet, de az év végére ismét Kína mögé kerülhet. Az első továbbra is az Egyesült Államok. A második-harmadik helyen versengő Japán és Kína mögött Németország következik, az ötödik Franciaország.
A csütörtökön megjelent adatok szerint a japán GDP 4,5 százalékkal nőtt éves összevetésben a harmadik negyedévben. A tokiói statisztikai hivatal egy hónappal korábbi becslése még 3,9 százalékos növekedést valószínűsített. A vártnál nagyobb bővülés elsősorban a beruházások élénkülésének, valamint az autóvásárlást ösztönző állami programnak és annak köszönhető, hogy a dohánytermékek jövedéki adójának októberi emelését megelőzően – a vizsgált negyedév vége felé – meglódult a dohánytermék-értékesítés.
A japán gazdaság a felülvizsgált adatok alapján nagyobb mértékben nőtt a július–szeptemberi időszakban, mint az amerikai vagy az Európai Unió gazdasága, az utolsó negyedévben viszont lassulás várható. Az erős jen hatására egyre nehezebb exportálni, és a helyzetet a negatív infláció és a lakossági fogyasztás várható csökkenése is rontja, az utolsó negyedévben így akár csökkenhet is a GDP – mondják elemzők, a kormány pedig a Nikkei című gazdasági lap szerint hamarosan 2 százalékról 1,4 százalékra csökkenti a 2011-es növekedési prognózisát.
Közben a kínai GDP a harmadik negyedévben 9,6 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, 2010 egészében pedig 9,9 százalékos növekedés várható. Az utóbbi évtizedekhez képest jövőre kissé gyengül a tempó, de a kínai gazdaság lassulva is száguld; a GDP-növekedés 2011-ben 10 százalékos lehet. Ráadásul csak a július–szeptemberi időszakot tekintve fordított a helyzet, Kína a második és Japán a harmadik. A kínai GDP 1415 milliárd dollár volt a harmadik negyedévben, közel 50 milliárddal több az 1369 milliárd dollárt kitevő japán hazai összterméknél.
Kína három évtizede tartó lendületes gazdasági növekedést követően az idei második negyedévben hódította el első ízben Japántól a világ második legnagyobb nemzetgazdaságának kijáró rangot. Japán a második világháború utáni, gazdasági csodának is nevezett gyors fejlődéssel zárkózott fel az Egyesült Államok mögé, és több mint 40 évig őrizte a második helyet. A kilencvenes években viszont az ingatlanpiaci buborék kipukkanása után szinte megállt a növekedés, és a gazdaság azóta nem mozdult ki a stagnálás közeli helyzetből.
A Japán pozícióját veszélyeztető kínai növekedésének egyelőre nem látni a végét. A GDP-t tekintve az ázsiai ország 2005-ben hozta be Franciaországot és Nagy-Britanniát, 2007-ben pedig megelőzte Németországot, és a Világbank szerint a következő 15 évben letaszíthatja a trónról az Egyesült Államokat. Ugyanakkor az egy főre jutó gazdasági teljesítményével az 1,3 milliárd lakosú Kína még messze elmarad a 127 milliós Japán mögött: nagyjából Algéria és El Salvador szintjén áll, a japán teljesítmény alig egytizedét hozza.
Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.