Fotó: Gecse Noémi
Egy évvel elhalasztaná a kormány a pedagógusok szeptember elsején esedékes fizetésemelését – derül ki a pénzügyminisztérium által csütörtökön ismertetett költségvetés-kiegészítési tervezetből.
2020. augusztus 14., 09:502020. augusztus 14., 09:50
2020. augusztus 14., 10:442020. augusztus 14., 10:44
Az Edupedu.ro oktatási portál tájékoztatása szerint az erre vonatkozó kormányrendelet-tervezetet csütörtökön éjjel közvitára bocsátották, és várhatóan a pénteki kormányülésen el is fogadják.
A bérnövelést a 2017/153-as törvény írja elő, az idei szeptemberi a fokozatos emelés harmadik, utolsó szakasza lett volna. A mostani büdzsémódosítással 523 millió lejt vonnak el a személyi költségekre tervezett összegből.
Idén szeptember elsejétől a 2022-re előirányzott szintre kellett volna emelni a pedagógusok fizetését a korábbi sürgősségi kormányrendeletbe foglalt előírásnak megfelelően.
Az Edupedu tájékoztatása szerint a pénzügyminisztérium azzal indokolja a fizetésemelés elhalasztását, hogy a pluszkiadás 11 milliárd lejes többletterhet róna a költségvetésre, ami a bruttó hazai termék több mint egy százalékát jelenti. Ugyanakkor a mostani módosítás során elvont-átcsoportosított csupán 523 millió lej az oktatási szakportál szerint azt igazolja, hogy – a kormány korábbi állításaival ellentétben –
Erre az Edupedu már 2019 decemberében rávilágított, ám a pénzügyminiszter egy napra rá kijelentette, hogy az idei januári és szeptemberi emelések költségét is belefoglalták a büdzsébe. Monica Anisie oktatási miniszter februári parlamenti meghallgatásán ugyanezt állította.
Klaus Iohannis államfő szerdai sajtótájékoztatóján újságírói kérdésre, miszerint tárgyalt-e a tanárok fizetésemeléséről a kormány tagjaival, azt válaszolta: szó volt róla, „továbbra is dolgoznak ezeken a dolgokon, és amikor véglegesítik az adatokat, nyilvánosságra hozzák őket”.
„A románok által eddig látott legnagyobb összeggel nőnek a nyugdíjak 2020-ban” – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Cîţu pénzügyminiszter. Bár a tárcavezető nem volt hajlandó elárulni az indexálás mértékét, kiderült: az időskori juttatás 14 százalékkal emelkedik a törvény
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!