Fotó: Gecse Noémi
Egy évvel elhalasztaná a kormány a pedagógusok szeptember elsején esedékes fizetésemelését – derül ki a pénzügyminisztérium által csütörtökön ismertetett költségvetés-kiegészítési tervezetből.
2020. augusztus 14., 09:502020. augusztus 14., 09:50
2020. augusztus 14., 10:442020. augusztus 14., 10:44
Az Edupedu.ro oktatási portál tájékoztatása szerint az erre vonatkozó kormányrendelet-tervezetet csütörtökön éjjel közvitára bocsátották, és várhatóan a pénteki kormányülésen el is fogadják.
A bérnövelést a 2017/153-as törvény írja elő, az idei szeptemberi a fokozatos emelés harmadik, utolsó szakasza lett volna. A mostani büdzsémódosítással 523 millió lejt vonnak el a személyi költségekre tervezett összegből.
Idén szeptember elsejétől a 2022-re előirányzott szintre kellett volna emelni a pedagógusok fizetését a korábbi sürgősségi kormányrendeletbe foglalt előírásnak megfelelően.
Az Edupedu tájékoztatása szerint a pénzügyminisztérium azzal indokolja a fizetésemelés elhalasztását, hogy a pluszkiadás 11 milliárd lejes többletterhet róna a költségvetésre, ami a bruttó hazai termék több mint egy százalékát jelenti. Ugyanakkor a mostani módosítás során elvont-átcsoportosított csupán 523 millió lej az oktatási szakportál szerint azt igazolja, hogy – a kormány korábbi állításaival ellentétben –
Erre az Edupedu már 2019 decemberében rávilágított, ám a pénzügyminiszter egy napra rá kijelentette, hogy az idei januári és szeptemberi emelések költségét is belefoglalták a büdzsébe. Monica Anisie oktatási miniszter februári parlamenti meghallgatásán ugyanezt állította.
Klaus Iohannis államfő szerdai sajtótájékoztatóján újságírói kérdésre, miszerint tárgyalt-e a tanárok fizetésemeléséről a kormány tagjaival, azt válaszolta: szó volt róla, „továbbra is dolgoznak ezeken a dolgokon, és amikor véglegesítik az adatokat, nyilvánosságra hozzák őket”.
„A románok által eddig látott legnagyobb összeggel nőnek a nyugdíjak 2020-ban” – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Cîţu pénzügyminiszter. Bár a tárcavezető nem volt hajlandó elárulni az indexálás mértékét, kiderült: az időskori juttatás 14 százalékkal emelkedik a törvény
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!