Fotó: Gecse Noémi
Egy évvel elhalasztaná a kormány a pedagógusok szeptember elsején esedékes fizetésemelését – derül ki a pénzügyminisztérium által csütörtökön ismertetett költségvetés-kiegészítési tervezetből.
2020. augusztus 14., 09:502020. augusztus 14., 09:50
2020. augusztus 14., 10:442020. augusztus 14., 10:44
Az Edupedu.ro oktatási portál tájékoztatása szerint az erre vonatkozó kormányrendelet-tervezetet csütörtökön éjjel közvitára bocsátották, és várhatóan a pénteki kormányülésen el is fogadják.
A bérnövelést a 2017/153-as törvény írja elő, az idei szeptemberi a fokozatos emelés harmadik, utolsó szakasza lett volna. A mostani büdzsémódosítással 523 millió lejt vonnak el a személyi költségekre tervezett összegből.
Idén szeptember elsejétől a 2022-re előirányzott szintre kellett volna emelni a pedagógusok fizetését a korábbi sürgősségi kormányrendeletbe foglalt előírásnak megfelelően.
Az Edupedu tájékoztatása szerint a pénzügyminisztérium azzal indokolja a fizetésemelés elhalasztását, hogy a pluszkiadás 11 milliárd lejes többletterhet róna a költségvetésre, ami a bruttó hazai termék több mint egy százalékát jelenti. Ugyanakkor a mostani módosítás során elvont-átcsoportosított csupán 523 millió lej az oktatási szakportál szerint azt igazolja, hogy – a kormány korábbi állításaival ellentétben –
Erre az Edupedu már 2019 decemberében rávilágított, ám a pénzügyminiszter egy napra rá kijelentette, hogy az idei januári és szeptemberi emelések költségét is belefoglalták a büdzsébe. Monica Anisie oktatási miniszter februári parlamenti meghallgatásán ugyanezt állította.
Klaus Iohannis államfő szerdai sajtótájékoztatóján újságírói kérdésre, miszerint tárgyalt-e a tanárok fizetésemeléséről a kormány tagjaival, azt válaszolta: szó volt róla, „továbbra is dolgoznak ezeken a dolgokon, és amikor véglegesítik az adatokat, nyilvánosságra hozzák őket”.
„A románok által eddig látott legnagyobb összeggel nőnek a nyugdíjak 2020-ban” – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Cîţu pénzügyminiszter. Bár a tárcavezető nem volt hajlandó elárulni az indexálás mértékét, kiderült: az időskori juttatás 14 százalékkal emelkedik a törvény
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!