Lankad az idei sztrádaoptimizmus, de rengeteg kilométer már „átvergődött” a legfőbb akadályokon

Lankad az idei sztrádaoptimizmus, de rengeteg kilométer már „átvergődött” a legfőbb akadályokon

Úton-útfélen építkeznek. A Maroskece–Aranyosgyéres-szakasz valóban elkészülhet idén (korábbi felvételek)

Fotó: Facebook/Kodok Márton

Belerondíthat a sokáig szinte biztosra vett idei „sztrádatermésbe” a rosszra fordult időjárás, az építők év végi fáradtsága, a bürokratikus pepecselés, de tény, hogy 834 kilométernyi autópálya és gyorsforgalmi út megépítését aláírt szerződés rögzíti Romániában, illetve 94 kilométernyi aszfaltcsík esetében folyamatban van a versenytárgyalás. Így az összesen 13 milliárd eurónyi befektetés előbb-utóbb csak-csak meghozza gyümölcsét.

Páva Adorján

2023. november 29., 18:252023. november 29., 18:25

Romániában jelenleg 1008 kilométernyi autópályát és gyorsforgalmi utat használhatnak a gépkocsivezetők, további 834 kilométer megépítését aláírt szerződés rögzíti, illetve 94 kilométernyi aszfaltcsík esetében folyamatban van a versenytárgyalás – derül ki a Pro Infrastruktúra Egyesület elemzéséből. Amely szerint

év végéig immár csak nagy szerencsével közelítheti meg a 100 kilométert az idén átadott szakaszok hossza.

Az infrastrukturális nagyberuházásokat monitorozó, civil szakembereket tömörítő szervezet független év végi helyzetjelentése szerint a bürokratikus akadályokon túljutott, leszerződött, azaz közvetlenül kivitelezés előtt álló vagy már épülő pályák áfa nélkül 10,8 milliárd eurót emésztenek fel, a versenytárgyalás fázisában lévő négy szakasz pedig további 2,1 milliárd euróba kerül majd. Utóbbiak közül a minden idők legdrágább romániai sztrádaszakasza, a Meszes-hegység rekordhosszúságú alagútjait is magában foglaló rész egymagában 1,37 milliárdot „nyel el”.

Az építők közül a román UMB oroszlánrészt vállal a kivitelezésből: a munkálatok 53 százalékát ők végzik (egyes szakemberek szerint alaposan túlvállalva magukat). A Coni, az Erbașu és a Dimex céggel egyetemben a romániai vállalatok 60 százalékos részesedéssel bírnak a 834 km-re tekintve, míg pénzben az említett beruházásokra szánt összeg 50 százaléka illeti meg őket.

A törökök (Makyol, Alsim Alarko, Mapa-Cengiz, Ozaltin és Nurol) a szakaszok 20 százalékán dolgoznak, de mivel a neheze rájuk hárul, a pénz 25 százaléka hozzájuk érkezik majd.

Az olasz vállalatok (WeBuild és Pizzarotti) hosszban 13, értékben 17 százalékban veszik ki részüket, az osztrákok pedig 4,6, illetve 4,9%-os mutatókkal rendelkeznek. A fennmaradó két útépítőnek, a görög Aktornak és a kínai CCECC-nek együttvéve a munkálatok 3,2, illetve az összköltség 2,3 százaléka jut.

A Pro Infrastruktúra szakemberei emlékeztetnek: idén egyelőre csak az észak-erdélyi autópálya Szilágynagyfalu–Berettyószéplak közötti szakaszán adtak át új aszfaltcsíkot, a 13,55 km-es szakaszon szeptember 21. óta lehet közlekedni. De a tervek szerint éppen szerdán adhatják át a Bukarestet elkerülő A0-ás első, 9,5 km-es szakaszát, amely az A3-as Ploiești–főváros közti részét köti össze a DN1-es országúttal. A következő megvalósítás szintén az A0-áson, de a déli részén várható december 10. körül, szintén egy 10 km körüli szakasz átadásával a DN5 és a DN6 országút között.

Nagyon nagy valószínűséggel Erdélyben is új aszfaltcsíkot avatunk még az „óévben”, az A3-ason, Maroskece és Aranyosgyéres között: az országos rekordként 8 hónappal határidő előtt megépített 15,7 km-es sztrádarész december 15–20. között készülhet el,

ha a kivitelező nem szembesül váratlan, jelentősebb akadállyal. Ennek köszönhetően végig autópálya köti majd össze Kolozsvárt (pontosabban a kincses város környékét) Marosvásárhellyel.

Galéria

Fotó: Facebook/Kodok Márton

„Tehát ha összeadjuk a már biztos, illetve nagy eséllyel bíró szakaszokat, 48,75 kilométernyi új autópályánk lesz 2023-ban, ami az elmúlt öt év középszerű átlaga” – közölte a civil szervezet. Hozzáteszik ugyanakkor, hogy két gyorsforgalmi szakasz (Nagyvárad körgyűrűje és az A3-as, illetve Slatina és Colonești között) idei elkészülte „vagy igen, vagy nem” kategória, azaz most már csupán 50-50 százalék az esély rá: megfelelő időjárás és maximális mozgósítás szükségeltetik az építők részéről.

A magyar határ mentén húzódó 13 kilométeres bihari szakasz esetében a Strabagnak csupán jövő márciusban kellene elkészülnie, de a cég bizonyítani akar, és még decemberben átadná, ám sok függ az időjárástól, illetve a szükséges kellékek szállítási idejétől, hogy időben megérkeznek-e. A DEx12-es említett Olt megyei, 31,75 km-es aszfaltcsíkján a közútkezelő hatóság (CNAIR) egy „bürokratikus banalitás” megoldásán vesződött megengedhetetlen ideig, ezért a korábban biztosra vett szakasz a bizonytalan kategóriába került át.

Idézet
Tehát csak a csillagok kedvező állása esetén lesz meg év végére 93,5 kilométernyi új sztráda és gyorsforgalmi, amelyen közlekedhetünk,

illetve 10 kilométernyi »pályamúzeum« az A0-ás déli 2-es részén, mert a CNAIR felelőtlen képviselői nem valósították meg a több mint egy éve beígért lehajtót” – összegzett a civil szervezet.

Amint arról beszámoltunk, néhány héttel ezelőtt még optimistább becslések láttak napvilágot az idén átadandó kilométerekről: a 110 kilométernyi új autópálya- és gyorsforgalmiút-szakaszt (amelyből kevesebb mint 100 kilométer adható át a forgalomnak) szinte biztosra vették az elemzők. Ez a teljesítmény az év eleji becslések mérsékelten optimista forgatókönyvét tükrözte, és nem állt messze a rekordévektől.

korábban írtuk

Jobb útra térünk: idén meghaladhatja a 100 kilométert az átadott sztrádaszakaszok és gyorsforgalmik hossza
Jobb útra térünk: idén meghaladhatja a 100 kilométert az átadott sztrádaszakaszok és gyorsforgalmik hossza

Csaknem 110 kilométernyi új autópálya- és gyorsforgalmiút-szakasszal gazdagodhat Románia 2023-ban. Ebből kevesebb mint 100 kilométer adható át a forgalomnak, de így is csaknem kétszer több, mint tavaly.

A közlekedési nagyberuházásokat figyelő Pro Infrastruktúra Egyesület év elején még azt közölte, hogy idén 78 kilométernyi új autópálya-szakasz átadása vehető biztosra; ugyanakkor „kis szerencsével és nagy munkakedvvel” akár 110,5 kilométer is összejöhet, de az örök optimisták az éves rekordnak számító 126 kilométerről is álmodhattak.

Mint ismeretes, a Pro Infrastruktúra régóta kardoskodik az autópálya-építések mellett, melyek létfontosságúak a romániai utak biztonságossá tétele érdekében – ez az egyetlen mód, hogy jelentősen csökkenjen a halálos közúti balesetek száma, és Románia ne legyen európai éllovas e tekintetben. Közlésük szerint ehhez összesen mintegy 3000 kilométernyi sztrádával, gyorsforgalmi vagy négysávos, modern biztonsági elemekkel ellátott új úttal kellene rendelkeznie Romániának, melyek nemcsak minden régiót, hanem valamennyi jelentősebb várost is összekötik, biztonságos közlekedést biztosítva a gépjárművezetőknek és utasaiknak.

A nagy számok nem idegenek az illetékes hatóságoktól, a kormány képviselőitől, mint ahogy az ígérgetések sem.

Marcel Ciolacu kormányfő éppen hétfőn jelentette ki, hogy a jövő év végéig további 250 kilométer autópálya és gyorsforgalmi út építésére van „egyértelmű kilátás”, a következő öt-hét évben pedig további 1000 kilométer autópálya épülhet az országban.

korábban írtuk

Jövőre 250, hét éven belül további 1000 kilométer autópálya épülhet Ciolacu szerint
Jövőre 250, hét éven belül további 1000 kilométer autópálya épülhet Ciolacu szerint

Marcel Ciolacu kormányfő egy hétfői sajtóeseményen kijelentette, hogy a jövő év végéig további 250 kilométer autópálya és gyorsforgalmi út építésére van „egyértelmű kilátás”, a következő öt-hét évben pedig további 1000 kilométer autópálya épülhet.

Nem sokkal korábban a miniszterelnök Sorin Grindeanu közlekedési miniszterrel közösen vett részt az A7-es (moldvai) autópálya Ploieşti és Buzău közötti szakasza kivitelezési szerződésének aláírásán. „Grindeanu úr és csapata idén még közel 60 kilométer sztráda kivitelezéséről ír alá szerződést, 100 kilométer autópályát és gyorsforgalmi utat pedig használatba ad. Nagyon régóta nem történt ilyesmi Romániában. Örülök, hogy sikerült újraindítani a nagy infrastruktúra-fejlesztéséket” – jelentette ki néhány napja Ciolacu, aki akkor még biztosra vette a 100 kilométernyi új út idei átadását.

A 2023-ban (eddig) várható teljesítmény egyébként nem állna messze a rekordévektől: 2012-ben 116,7, 2013-ban pedig 117,9 km sztrádát adtak át Romániában. Romániában a rendszerváltás óta eltelt 33 évben csupán kevesebb mint 900 km-et építettek (117-et még a kommunizmusban), azaz évente átlagosan mintegy 27 kilométert. A kilencvenes évek teljesen kiestek, de szakemberek szerint még így is reálisan elvárható lett volna, hogy mára a jelenlegi biztonságos úthálózat duplájával, azaz legalább kétezer kilométer autópályával és gyorsforgalmival rendelkezzünk.

korábban írtuk

Újabb „sztrádamúzeumok” épülhetnek, a pénz is elúszhat az észak-erdélyi autópályán
Újabb „sztrádamúzeumok” épülhetnek, a pénz is elúszhat az észak-erdélyi autópályán

Újabb résszel bővült az óvások miatt „levegőben lógó” szakaszok köre az észak-erdélyi autópályán.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 13., szombat

Romániában a legmagasabb azoknak az aránya, akik nem tudják megfizetni a megfelelő étkezést

Tavaly az Európai Unióban tízből egy ember (a lakosság 9,5 százaléka) nem engedhette meg magának, hogy minden második nap húst, halat vagy ezzel egyenértékű vegetáriánus ételt fogyasszon – ez az arány 1,2 százalékponttal magasabb a 2022-ben jegyzettnél.

Romániában a legmagasabb azoknak az aránya, akik nem tudják megfizetni a megfelelő étkezést
2024. július 12., péntek

Csaknem nyolcszor több pénzt visz haza egy svájci, mint egy romániai alkalmazott

Nem meglepő ma már senkinek sem, hogy milyen hatalmas különbségek vannak az Európa különböző országaiban regisztrált nettó átlagkeresetek között – egy friss elemzés is azt mutatja: az észak- és nyugat-európai országokban a legmagasabb a nettó átlagbér.

Csaknem nyolcszor több pénzt visz haza egy svájci, mint egy romániai alkalmazott
2024. július 12., péntek

Több mint 100 ezerrel csökkent tavaly a foglalkoztatottak száma 2022-höz képest

A romániai foglalkoztatottak létszáma 7,697 milliót tett ki tavaly, közülük 11,9 százalék a mezőgazdaságban dolgozott – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több mint 100 ezerrel csökkent tavaly a foglalkoztatottak száma 2022-höz képest
2024. július 12., péntek

Elszállt remény: tovább késnek a Fly Lili brassói járatai

Mivel továbbra sem sikerült lezárnia új repülőgépe bejegyzését, kénytelen tovább halasztani brassói és nagyszebeni járatainak elindítását a Fly Lili.

Elszállt remény: tovább késnek a Fly Lili brassói járatai
2024. július 12., péntek

Csaknem száz lejjel csökkent májusban az átlagbér, éves szinten közel 13 százalékos a növekedés

Idén májusban áprilishoz képest 99 lejjel (1,9 százalékkal) 5118 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS). Tavaly májushoz viszonyítva 12,7 százalékkal nőtt a nettó átlagkereset Romániában.

Csaknem száz lejjel csökkent májusban az átlagbér, éves szinten közel 13 százalékos a növekedés
2024. július 12., péntek

Mintegy 3500 fiatal gazda jut 70 ezer eurós pályázati támogatáshoz, nagy volt a túljelentkezés

A fiatal gazdák letelepedését támogató uniós pályázati kiírásra beérkezett 5640 kérés közül az AFIR 3500 pályázatot támogat. A pályázat nyertesei számára elkezdődött a hetvenezer eurós támogatási összeg 75 százalékának előlegként történő kifizetése.

Mintegy 3500 fiatal gazda jut 70 ezer eurós pályázati támogatáshoz, nagy volt a túljelentkezés
2024. július 11., csütörtök

Zöld jelzést kapott a Temesvárt Szegeddel összekötő vasútvonal felújítása

Felújítják a Temesvár–Szeged-vasútvonalat: a román kormány csütörtökön jóváhagyta a két város közötti vasúti összeköttetés helyreállításáról szóló, Magyarországgal kötött egyezményt.

Zöld jelzést kapott a Temesvárt Szegeddel összekötő vasútvonal  felújítása
2024. július 11., csütörtök

5 százalék alá mérséklődött az infláció, a postai szolgáltatások és a gyógyszerek drágultak a legnagyobb mértékben

A májusi 5,12 százalékról júniusban 4,94 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

5 százalék alá mérséklődött az infláció, a postai szolgáltatások és a gyógyszerek drágultak a legnagyobb mértékben
2024. július 10., szerda

1500 euróval nő a Tarom pilótáinak fizetése, bár ezzel a magyar érdekeltségű fapados légitársaságtól még mindig lemaradnak

Megérte hétfőn csoportosan „beteget jelenteni” a Tarom román légitársaság pilótáinak: a cég vezetésével folytatott tárgyalásokat követően 1500 euróval – mintegy 7460 lej – nő a fizetésük.

1500 euróval nő a Tarom pilótáinak fizetése, bár ezzel a magyar érdekeltségű fapados légitársaságtól még mindig lemaradnak
2024. július 10., szerda

Közel másfélszer nagyobb a városi háztartások bevétele, mint a vidéken élőké

Az idei első negyedévben 8049 lej volt a romániai háztartások átlagjövedelme és 3210 lej az egy főre jutó bevétel; ez 7,3, illetve 7 százalékos növekedést jelent 2023 utolsó negyedévéhez képest – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Közel másfélszer nagyobb a városi háztartások bevétele, mint a vidéken élőké