Fotó: Jakab Mónika
Közzétett hétfőn a bukaresti pénzügyminisztérium egy határozattervezetet, amelyben az illetékes hatóságok javasolják, hogy hosszabbítsák meg december 31-ig a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (RCA/KGFB) árának befagyasztását.
2024. szeptember 23., 21:452024. szeptember 23., 21:45
2024. szeptember 23., 23:462024. szeptember 23., 23:46
Az RCA árának befagyasztásáról szóló korábbi határozat – amely a 6,8 százalékos inflációval megnövelt 2023. februári szinten rögzíti az árakat – szeptember 30-án hatályát veszti, és a tervezet kezdeményezői szerint indokolt az intézkedés meghosszabbítása az év végéig.
Ugyanakkor folyamatban van számos olyan jogszabály-módosító javaslat elfogadása, amelyek a piaci egyensúlytalanságok felszámolását célozzák – magyarázták a dokumentumban a pénzügyi tárca illetékesei, hozzátéve, hogy a biztosítók pénzügyi helyzete jelenleg stabil, valamennyi társaság fizetőképes.
A kormányzati intézkedés bevezetése óta a fuvarozók és a biztosítók egyaránt bírálták a biztosítási díjszabások befagyasztását. A Romániai Fuvarozók Szövetsége (COTAR) szerint a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb/RCA) árának befagyasztása „senkinek sem segít”, csak azt a látszatot kelti, hogy a kormány beavatkozik a lakosság védelmében, de ami az árstop után következik, az szerintük „felér majd egy katasztrófával”.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetsége (UNSAR) aggodalmát fejezte ki a befagyasztás többszöri meghosszabbítása miatt. A szervezet úgy véli, hogy ez az intézkedés „nem csodaszer”. Képviselői szerint amellett, hogy az árbefagyasztás súlyosan sérti az uniós szabályokat, a kormány az inflációt sem veszi figyelembe, illetve megfeledkezik arról, hogy az RCA árát a balesetek száma, a kifizetett kárigények és a növekvő költségek is befolyásolják.
A Romániai Fuvarozók Szövetsége (COTAR) szerint a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb/RCA) árának befagyasztása „senkinek sem segít”, de ami az árstop után következik, az „felér majd egy katasztrófával”.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!