A fuvarozók az elmúlt hónapokban többször is tiltakoztak a kötelező biztosítások ára miatt
Fotó: Infotrafic/Kolozsvár
A Romániai Fuvarozók Szövetsége (COTAR) szerint a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb/RCA) árának befagyasztása „senkinek sem segít”, csak azt a látszatot kelti, hogy a kormány beavatkozik a lakosság védelmében, de ami az árstop után következik, az „felér majd egy katasztrófával”. A kormány várhatóan június végéig meghosszabbítja az RCA árának befagyasztását, és várhatóan ez lesz az utolsó ilyen intézkedés.
2024. március 27., 14:572024. március 27., 14:57
2024. március 27., 17:342024. március 27., 17:34
A fuvarozók szerdai közleményükben arra reagáltak, hogy a pénzügyminisztérium közvitára bocsátott egy sürgősségirendelet-tervezetet, amely szerint a kgfb árának befagyasztását június 30-ig meghosszabbítják. A COTAR szerint az intézkedés senkinek sem segít, sőt további problémákat idéz elő.
„Másrészt a hatósági beavatkozás elűzi a biztosítási piacról mind a jelenlegi befektetőket, mind a hazai piacra belépni szándékozó biztosító társaságokat, és így csak a jelenlegi »cápák« maradnak, akik monopolhelyzetbe kerülnek, és addig emelik az árakat, ameddig csak akarják” – fogalmaztak az Agerpres által idézett közleményben.
A pénzügyminisztérium azt javasolja, hogy hosszabbítsák meg június 30-áig a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb/RCA) árának befagyasztását; az erről szóló tervezetet már közvitára bocsátották – jelentette be Marcel Boloş tárcavezető.
A fuvarozócégek képviselői kedd este a pénzügyminisztérium illetékeseit is tájékoztatták álláspontjukról. Hangsúlyozták,
„Bár úgy tűnik, hogy az intézkedés segíti a polgárokat, valójában semmilyen előnnyel nem jár. Ezt bizonyítja az is, hogy az úgynevezett árstop alatt több tíz százalékkal nőttek a biztosítási tarifák. A Pénzügyi Felügyelet (ASF) pedig tehetetlenül nézte mindezt” – írták. A COTAR szerint az ASF-nek „nem az a dolga, hogy az alkotmányos és az európai elveket sértő, populista intézkedésekkel elbátortalanítsa a potenciális befektetőket”, hanem megoldásokat kell találnia az új, „komoly” piaci szereplők megjelenésének ösztönzésére az egészséges piaci verseny érdekében.
Közben a pénzügyi felügyelet vezetője be is harangozta, hogy a kormány várhatóan június végéig meghosszabbítja a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (RCA) árának befagyasztását a 2023 februári árszinten. Alexandru Petrescu egy szerdai sajtóeseményen kifejtette: az intézkedésre azért van szükség, mert az ASF elemzése szerint még nem állt helyre a biztosítási piac egyensúlya. „Ezt nem kell részleteznem, mindenki tapasztalta” – jegyezte meg. Hozzátette: konzultált a pénzügyminiszterrel, és nagyon valószínű, hogy a kormány meg fogja hosszabbítani az RCA árának befagyasztását.
Ezek között említette a biztosítás részletekben történő kifizetését, vagy az RCA felfüggesztésének lehetőségét azok számára, akik csak időszakosan használnak egy járművet. Petrescu ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ez lesz az RCA árának legutolsó befagyasztása. Ez időt hagy szerinte a hatóságoknak azokra a jogszabálymódosításokra, amelyek ellenőrizhetőbbé teszik a biztosítási piacot az árbefagyasztás feloldása után.
Eközben a Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetsége (UNSAR) aggodalmát fejezte ki a befagyasztás meghosszabbítása miatt. Szerdán közzétett állásfoglalásában a szervezet megállapította, hogy ez az intézkedés „nem csodaszer”. Képviselői szerint amellett, hogy az árbefagyasztás súlyosan sérti az uniós szabályokat, a kormány az inflációt sem veszi figyelembe, illetve megfeledkezik arról, hogy az RCA árát a balesetek száma, a kifizetett kárigények és a növekvő költségek is befolyásolják.
és tavaly éppen azok a társaságok mentek csődbe, amelyek az RCA árába nem építették be a megnövekedett költségeket.
Az UNSAR szerint az RCA árának befagyasztásakor a kormány figyelmen kívül hagyja a biztosítási iparág elveit. „Ezek szerint a biztosítók szabadon határozhatják meg ügyfeleik kockázati profilját, vagyis üzletpolitikájukat a káresemények gyakoriságához és súlyosságához igazíthatják” – olvasható a közleményben.
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
szóljon hozzá!