Hadiipari beruházás. A Hanhwa Aerospace jelentős szereplővé teheti Romániát a harckocsik gyártásának terén
Fotó: Wikipédia
A dél-koreai székhelyű Hanwha Aerospace, az ázsiai ország legnagyobb katonai eszközöket gyártó cége jövő év elején megkezdi egy páncélozott járműveket előállító gyár építését Romániában.
2024. szeptember 16., 19:542024. szeptember 16., 19:54
Mint arról beszámoltunk, a bukaresti hatóságok júliusban 1 milliárd dolláros szerződést írtak alá a Hanwha-val 54 K9 Thunder (Mennydörgés) önjáró löveg és 36 K10 lőszer-utántöltő gyártásáról.
„A szerződés értelmében a Hanwha Aerospace elkötelezett amellett, hogy nagyszabású gyártási és karbantartási létesítményeket építsen Romániában, hogy ne csak a legmodernebb platformokat, hanem gazdasági és ipari előnyöket is biztosítson” – mondta Peter Bae, a Hanwha Aerospace Europe alelnöke a News.ro-nak.
„Javaslatunk fontos részét képezi egy gyártóüzem létrehozása egy karnbantartó és javító központ (Maintenance Repair Operations – MRO) kiválósági központtal együtt, amely a Hanwha globális ellátási láncába integrálja a romániai vállalatokat” – mondta Peter Bae.
Hozzátette, hogy Románia a Hanwha összes európai földi rendszerének regionális központjává válik.
„A K9 Thunder és a Redback közötti hasonlóságok azok az elemek, amelyek jelentősen hozzájárulhatnak ahhoz, hogy Románia az összes európai Hanwha földi rendszer gyártási, MRO és frissítési központjává váljon” – mondta Peter Bae.
Azt ugyanakkor egyelőre nem árulták el, hol épül meg majd az üzem.
Aláírták a szerződést, amelynek értelmében Románia közel egymilliárd dollár értékben tüzérségi fegyvereket vásárol Dél-Koreából – közölte szerdán a Hanwha Aerospace dél-koreai vállalat.
Mint arról beszámoltunk, júliusban írták alá a szerződést, amelynek értelmében Románia közel egymilliárd dollár értékben tüzérségi fegyvereket vásárol Dél-Koreából – közölte szerdán a Hanwha Aerospace dél-koreai vállalat. A szerződést a bukaresti védelmi minisztériummal kötötte meg az ázsiai cég.
Az eszközök leszállítása 2027 elején kezdődik, s 2029-ig tart majd. A szerződés értelmében a járművek zömét Romániában fogják legyártani helyi beszállítók bevonásával.
„A Hanwha Aerospace eltökélt abban, hogy maximalizálja a román védelmi ipar számára származó hasznot” – idézte az Economedia.ro Peter Baét, a Hanwha Aerospace Europe alelnökét. Románia lesz a tizedik ország és a hatodik NATO-tagállam, mely hadrendbe állítja a K9-es önjáró lövegeket.
A koreai védelmi cég és helyi társai egyre inkább számítanak arra, hogy a kelet- és észak-európai országok között a 2022 elején Oroszország által Ukrajna ellen indított háborújának kezdete óta kiéleződött fegyverkezési verseny nyomán egyre több fegyverszállítási megrendelést kapnak a régióban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
szóljon hozzá!